Tripoflox

Tripoflox to produkt stosowany do leczenia ostrego zapalenia skóry w przypadku zakażenia mieszanego wywołanego przez Pseudomonas aeruginosa lub Staphylococcus pseudointermedius wrażliwe na marbofloksacyn i Malassezia pachydermatis wrażliwe na ketokonazol. Produkt leczniczy weterynaryjny powinien by stosowany w oparciu o badania lekowrażliwości bakterii wyizolowanych od zwierzt.

Jaki jest skład Tripoflox, jakie substancje zawiera?

Kady ml Tripoflox  zawiera:
Substancje czynne:
Marbofloksacyna – 1,025 mg.
Ketokonazol – 2,041 mg.
Prednizolon – 0,926 mg.

Substancje pomocnicze: q.s.
Żółtawy, lekko opalizujcy roztwór.

Dawkowanie preparatu Tripoflox – jak stosować ten lek?

Podanie na skór. Przed użyciem wstrząsnąćsn.
Zalecana dawka to 2,26–9,18 μg marbofloksacyny, 4,52–18,36 μg ketokonazolu i 2,08–8,45 μg prednizolonu na cm2 skóry dotkniętej chorobą na dobę. Dawkę tę można uzyskać, rozpylając środek poprzez dwukrotne  uruchomienie pompy rozpylacza (odpowiadajce około 0,2 ml/aplikacja) na leczoną powierzchnię odpowiadającą kwadratowi o wymiarach 5 cm x 5 cm przy rozpylaniu z odległości około 10 cm; 10 cm x 10 cm przy rozpylaniu z odległości około 30 cm. Stosować dwa razy dziennie przez 7–14 dni w zależności od stanu klinicznego i mikrobiologicznego. Przed zastosowaniem produktu leczniczego weterynaryjnego należy usunąć sierść lub brud z leczonej
powierzchni.
Okres leczenia zależy od rekonwalescencji klinicznej stanów zapalnych skóry pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego. W przypadku gdy leczony pies nie wróci do zdrowia po 7 dniach, leczenie powinno by kontynuowane do 14 dni. W przypadku gdy okres leczenia został wydłużony do 14 dni, a pies wciąż nie wrócił do zdrowia w cigu 14 dni, zaleca się zmianę środka na inny, odpowiedni produkt leczniczy weterynaryjny.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję  pomocniczą.

Działania niepożądane

Po zastosowaniu zaobserwowano łagodne zmiany rumieniowe. Występowanie działa niepożądanych jest bardzo rzadkie (mniej ni 1 na 10 000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty).
Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane),
– często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt),
– niezbyt czsto (więcej  niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt),
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10 000 leczonych zwierząt),
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty).

W razie zaobserwowania działa niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.
Można również zgłosi działania niepożądane poprzez krajowy system raportowania.

Okres(-y) karencji

Nie dotyczy.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Leczonym psom powinien zostać założony kołnierz, aby zapobiec lizaniu się. Należy odseparować  od siebie leczone zwierzęta, aby zapobiec wzajemnemu lizaniu się. Bakteryjne i grzybicze zapalenie skóry ma często charakter wtórny, dlatego należy postawić odpowiednią diagnozę w celu określenia pierwotnych czynników.
Należy unika niepotrzebnego stosowania substancji farmakologicznie czynnych w odniesieniu do dowolnej substancji czynnej. Leczenie jest wskazane tylko w przypadku wykazania występowania zakażenia mieszanego wywołanego przez Pseudomonas aerugino lub Staphylococcus pseudintermedius i Malassezia pachydermatis. Jeżeli stosowanie jednej z substancji farmakologicznie czynnych nie jest ju wskazane ze względu na różne cechy zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, należy zaprzestać jej stosowania i zastąpić ją odpowiednią metodą leczenia.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości na dowolną substancję czynną należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednią terapię.
Stosowanie produktu leczniczego weterynaryjnego powinno opierać się na identyfikacji organizmów zakaźnych i badaniu wrażliwości oraz uwzględniać oficjalną i lokalną politykę antybakteryjną.
Długotrwałe podawanie antybiotyków należących do tej samej grupy może przyczynić się do powstania oporności u populacji bakterii. Fluorochinolony należy  stosować do leczenia stanów klinicznych, które słabo zareagowały lub oczekuje się, że słabo zareagują na antybiotyki innych klas.
Należy jednak przeprowadzi diagnostykę mikrobiologiczną i badanie wrażliwości.
Długotrwałe i intensywne stosowanie miejscowe glikokortykosteroidów może wywołać reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe, w tym osłabienie funkcji nadnerczy, ścieńczenie naskórka i wydłużenie czasu leczenia.
Należy unika natryskiwania otwartych zmian i ran.
W czasie stosowania produktu nie należy kąpać zwierząt ani używać szamponu.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Tripoflox zwierzętom

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów leczniczych, zaleca się stosowanie produktu zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na etykiecie.
Roztwór łatwopalny. Nie rozpylać na nieosłonięty płomień lub inny żarzący się materiał.
Nie palić, nie pić ani nie jeść podczas pracy z produktem.
Nie wdychać rozpylonej mgły. Stosować jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Niektóre składniki produktu mogą wywołać reakcje nadwrażliwości oraz powodować podrażnienia skóry i/lub oczu.
Osoby o znanej nadwrażliwości na fluorochinolony, ketokonazol, prednizolon lub dowolną substancję pomocniczą powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.
Unikać kontaktu ze skórą i oczami. W przypadku nieumyślnego kontaktu należy natychmiast przemyć skórę lub oczy dużą ilością wody.
Po zastosowaniu umyć ręce.
W przypadku pojawienia się objawów rumienia, wykwitu lub uporczywego podrażnienia oczu po ekspozycji należy zwrócić się o pomoc lekarską. Obrzęk twarzy, warg i oczu lub trudności w oddychaniu to poważniejsze objawy, które wymagają pilnej pomocy lekarskiej.
Po przypadkowym połknięciu należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.
Leczonych zwierząt nie należy dotykać ani pozwalać dzieciom na zabawę z nimi do czasu wyschnięcia futra.
Leczone zwierzęta nie powinny spać z właścicielami, szczególnie z dziećmi.
Produkt należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży i laktacji nie zostało określone. Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży lub laktacji.

Interakcje Tripoflox z innymi produktami

Brak dostępnych danych.

Przedawkowanie

Przy pięciokrotnym przekroczeniu zalecanej dawki nie zaobserwowano miejscowych ani ogólnych działań niepożądanych.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Nie dotyczy.

Ulotka Tripoflox – do pobrania pełna wersja ulotki

Tripoflox – Aerozol na skórę, roztwór

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Tripoflox – Aerozol na skórę, roztwór

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Tripoflox u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz