Pies w domu to zdrowie i szczęście, lecz psu także musi być dobrze

Zwierzęta są żyjątkami, które nie tylko służą nam ludziom do celów konsumpcyjnych tym bardziej, że wiele osób dziś nie spożywa mięsa. Zwierzęta takie, jak psy służą nam jako pomoc i są wspaniałymi przewodnikami dla ludzi niewidomych. Jednak niektóre gatunki zwierząt włącznie z psami pełnią także ogromną rolę terapeutyczną tak, jak na przykład koń, owca, kot, koza, królik i jeszcze wiele innych zwierząt. W tym wszystkim chodzi o to, aby osoba mająca problem mogła otworzyć się i przełamać barierę swojego problemu, czy strachu. 

pies w domu

Zwierzęta terapeutami dla ludzi

Niektóre zwierzęta wspaniale sprawdzają się jako terapeuci, gdyż posiadają taki rodzaj energii, który wycisza człowieka, uspakaja, uwalnia złe emocje, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stres, itd. Terapii ze zwierzętami może poddać się każdy za równo w ośrodku terapeutycznym, jak i indywidualnie stosować taką praktykę u siebie w domu.

Obecność zwierząt w domu jest niezwykle ważna zwłaszcza dla osób z autyzmem, nerwicą lękową, depresją, nadciśnieniem, chorobami serca i wieloma innymi dolegliwościami. Obecność w domu na przykład psa jest bardzo ważna dla osób starszych, jak i dla osób samotnych, gdyż psy potrafią być namiastką drugiego człowieka. Można do nich mówić a one wiele rozumieją i im więcej do nich mówimy, tym komunikacja jest lepsza. Poza tym psy wymagają tego, aby wyjść z nimi na zewnątrz, co czasem jest jedyną motywacją dla człowieka, który zamknął się w swoich czterech ścianach. A jest tak zwłaszcza w przypadku nerwicy lękowej lub w przypadku depresji. Depresja i nerwica lękowa ma to do siebie, że chory unika kontaktu z otoczeniem a pies zmusza do tego, aby chory choć na chwilę wyszedł poza dom. I takie wyjście może być początkiem terapii i powrotu do zdrowia.

Jednak przed nabyciem psa trzeba wiedzieć, że posiadanie zwierzęcia to wielkie źródło radości i duża doza zdrowia, lecz również to wielki obowiązek, gdyż to jest żywa istota, która czuje. Poza tym posiadanie zwierzęcia, to zawsze też wydatek. Także każdy zamierzający kupić psa powinien się z tym liczyć i wziąć zwierzę dopiero wtedy, gdy uzna, że sprosta wymaganiom chyba, że zwierzęciem będzie zajmować się inna osoba a chory będzie korzystać tylko z dobrodziejstw płynących z obecności psa w domu.

Reklama

Niektóre bardzo dziś popularne rasy psów, jak owczarek niemiecki i yorkshire

Pies jest jednym z pierwszych udomowionych przez człowieka ssaków. Najpierw występował jako podgatunek wilka i dopiero z czasem powstało wiele ras różniących się nie tylko morfologią, lecz również cechami użytkowymi. Pierwsze rasy psów powstały w wyniku naturalnego doboru w środowisku. Natomiast obecne rasy psów uzyskuje się w wyniku doboru sztucznego, czyli krzyżówek ras.

Jeszcze nie tak dawno, bo kilka dekad temu najbardziej popularny był pies bezrasowy, czyli kundel. On to na wsi strzegł obejścia zwłaszcza w nocy a w dzień chodził wszędzie za panem lub najczęściej był uwiązany przy budzie i tylko szczekał. Taki kundel był odporny na wszelkie choroby i nierzadko dożywał nawet dwudziestu kilku lat. Dziś najczęściej posiadamy psy rasowe. Długość ich życia jest różna i podobno zależna od wzrostu, bo im pies wyższy, tym żyje krócej a najdłużej żyją psy należące do niskich ras. Lecz długość jego życia zależy także od tego, czym jest pies karmiony, w jakich przebywa warunkach, czy jest zaszczepiony od licznych psich chorób a w tym także od kleszczy, które każdego roku zbierają śmiertelne żniwo wśród psów.

Dziś najbardziej popularną rasą jest owczarek niemiecki. Pies kojarzony z wilkiem, o ładnym wyglądzie, długiej lub krótkiej sierści i dostojnej postawie. Jest to także dość mądra rasa psów. Wiele osób dziś posiada także yorkshire. To przemiłe psy o niskim wzroście i małej wadze. Są również dość mądre i na dodatek bardzo zabawne a ich włosy nadają się do czesania i upinania lub wiązania, co wiele osób tak robi w przypadku posiadania yorkshire.

Nie każdy wie, że mózg tych zwierząt, jakimi są psy jest autonomicznie zbliżony do mózgu ludzkiego. W psim mózgu przeciętnie znajduje się około 430 milionów neuronów. Zwierzęta te potrafią podobnie jak ludzie odczuwać radość, albo smutek. Potrafią nawet reagować i dostosować swoje zachowanie i odczuwanie emocji do słów wypowiadanych przez człowieka i do jego zachowania, czyli odbierają bodźce podobnie jak ludzie. Tylko zmysł węchu, który jest najważniejszy dla psa posiadają o 40 % większy od człowieka. Podobnie jest ze słuchem u psów. Jest on także większy w porównaniu ze słuchem ludzi. Natomiast wzrok posiadają dużo słabszy od człowieka. Co się tyczy jeszcze jednego zmysłu, czyli dotyku, to warto wiedzieć, że pies odbiera bodźce dotykowe całą powierzchnią swojego ciała.

Co pies chce nam przekazać?

  • Kładzenie się psa na plecach jest sygnałem poddańczym.
  • Położenie na brzuchu świadczy o dużym napięciu.
  • Szybkie i krótkie odwracanie głowy świadczy o przybliżaniu się kogoś.
  • Odwracanie się następuje wtedy, gdy psu towarzyszy duże napięcie, bo coś dzieje się na przykład niespodziewanie.
  • Spowolnienie poruszania lub zatrzymanie się następuje wtedy u psa, gdy chce on czemuś zapobiec i następuje np. w chwili spotkania innego psa.
  • Oblizywanie nosa szybkim ruchem ma miejsce wtedy, gdy pies zbliża się do źródła lęku, którego nie może ominąć.
  • Szybkie lizanie dolnej wargi świadczy o odruchach wymiotnych.
  • Leżenie na dwóch przednich łapach i machanie ogonem jest oznaką tego, że pies chce się bawić.
  • Leżenie na dwóch przednich łapach z wypiętym tułowiem świadczy o tym, że psa boli brzuch.
  • Ziewanie może występować podczas znudzenia, senności, jak i podczas przerażenia lub ekscytacji.
  • Wąchanie podłoża to znak sprawdzania terenu, pozyskiwania zapachów, lecz również jako reakcja na stres i niespokojna obserwacja otoczenia.
  • Podniesienie łapy i zastygnięcie w bezruchu świadczy o ekscytacji lub o lęku.

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem leków dla psów.