Jak przygotować się do posiadania fretki?

Fretka żyje stosunkowo długo jak na zwierzę, które trzymamy w klatce. Średnio jest to 10-15 lat. Fretki są duże, a także aktywne, dlatego też potrzebują dużej klatki, i codziennych wybiegów. Warto mieć to na uwadze kiedy zdecydujemy się na posiadanie fretki. Zwierzak ten osiąga wielkość 30-50 cm, w zależności od rasy i płci. Samce są większe od samic. Waga dorosłej fretki to około 1 kg w przypadku samic i 2 kg w przypadku samców. 

fretka

Fretka to zwierzę towarzyskie

Kiedy zdecydujemy się na posiadanie fretki musimy wiedzieć, że najlepiej jest mieć przynajmniej 2 zwierzaki. Zwierzęta te są stadne i do szczęścia potrzebują towarzysza. My nie jesteśmy w stanie być z fretką całą dobę. Niezależnie od tego jaką płeć wybierzemy powinniśmy wykastrować bądź wysterylizować nasze fretki. W ten sposób unikniemy rozmnażania się, jeśli zdecydujemy się na posiadanie parki. Sterylizacja u samic pozwala uniknąć niektórych chorób. Z kolei kastracja u samców sprawia, że mocz ma mniej intensywny zapach. Dodatkowo wykastrowany samiec nie będzie sikał gdzie popadnie.

Fretki większą część dnia przesypiają. Kiedy nie śpią są bardzo aktywne. Najczęściej jest to poranek i wieczór, jednak niektóre fretki są aktywne również w ciągu dnia. Klatka to miejsce, w którym nasze pupile spędzą większość swojego życia. Zadbajmy więc o to, żeby była odpowiedniej wielkości. Klatka bądź woliera powinna mieć wymiary 80x50x50. Oczywiście lepiej wybrać większą klatkę, np. taką o wysokości 80 czy 100 cm. Dzięki temu będziemy w stanie zamontować półki, na które fretka będzie mogła się wspinać. Dla dwóch fretek klatka powinna mieć wymiary 100x50x100 cm. W tym wypadku lepszym wyborem będzie woliera, która sprawdzi się nawet w przypadku większej ilości fretek.

Reklama

Co powinno znaleźć się w klatce?

W klatce nie może zabraknąć półek, pięter, hamaków i innych akcesoriów, które pozwolą fretce aktywnie spędzać czas. Fretki lubią różnego rodzaju zabawki, którymi mogą się bawić. Sprawdzą się tutaj zarówno zabawki dla gryzoni, jak i te dla psa czy kota. Miska na pokarm powinna stanąć na spodzie klatki. Wyżej możemy dać miski metalowe, które mocuje się do prętów. Wodę najlepiej podawać w poidełku. Fretki to zwierzęta, które dbają o czystość, dlatego też nie załatwiają się gdzie popadnie. Jeśli włożymy do klatki kuwetę to z czasem fretka nauczy się do niej załatwiać. Dzięki temu będziemy wymieniać jedynie żwirek w kuwecie. To także dobra opcja, gdyż fretka nie będzie załatwiać się poza klatką.

Co jedzą fretki?

Żywienie fretki jest ważne dla zachowania jej zdrowia. Podstawą diety jest mięso. Obecnie mamy do wyboru wiele pokarmów dobrej jakości. Karma dla fretki to dobry wybór, jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków. Oczywiście warto raz na jakiś czas podawać gotowane mięso, które jest lubiane przez te zwierzęta. Można także podawać gotowane warzywa i owoce. Fretki większą część dnia przesypiają. Jednak kiedy się budzą są aktywne. Z kolei po zabawie zwierzęta będą głodne. Dlatego jeśli wychodzimy do pracy, to warto dosypać karmę do miski.

Początkowo fretki są dość strachliwe. Przez to zbyt gwałtowne ruchy czy podnoszenie może skutkować tym, że zostaniemy ugryzieni. Powinniśmy dać czas zwierzakom na oswojenie się z nowym miejscem i naszym zapachem. Zacznijmy od podawania smakołyków z ręki. W ten sposób fretka skojarzy naszą rękę, zapach i głos z czymś przyjemnym. Musimy także pilnować zwierząt na wybiegu. Warto ukryć kable i gniazdka.

Zachęcamy do zapoznania się z wykazem leków dla fretek.