Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze to pasożyty mogące przenosić groźne dla życia choroby. Dlatego też ważna jest ochrona naszych psów. Na atak kleszczy szczególnie narażone są psy z dłuższą sierścią. Choroby odkleszczowe, z którymi możemy spotkać się w naszym kraju to bebeszjoza, borelioza, erlichioza i anaplazmoza. Jeśli zauważymy niepokojące objawy musimy udać się do weterynarza. Zakażeniu możemy uniknąć poprzez zabezpieczenie psa przed kleszczami specjalnymi preparatami.

pies w lesie

Jak chronić psa przed kleszczami?

Preparaty przeciwkleszczowe działają nie tylko na kleszcze, ale również na pchły. Pchły mogą powodować choroby skóry, a także alergię. Z kolei nadmierne drapanie się psa prowadzi do zakażeń bakteryjnych. Dlatego też musimy regularnie stosować środki ochrony dla naszego pupila. W sklepach znajdziemy preparaty w kilku postaciach. Pierwsze to dość popularne krople przeciwkleszczowe. Działają one do 4 tygodni na kleszcze, a także do 8 tygodni na pchły. Każdy krople są inne, dlatego też warto przetestować różne firmy. W różnych regionach naszego kraju żyją inne odmiany kleszczy. Warto regularnie sprawdzać sierść psa. Jeśli krople nie działają, to warto kupić inne.

Obroża przeciwkleszczowa to kolejny sposób ochrony naszego pupila. Obroże w zależności od modelu mogą chronić psa przed inwazją kleszczy i pcheł nawet do 8 miesięcy. Zatem raz założona obroża uchroni naszego pupila przez cały sezon. Jest to wygodniejsze niż comiesięczne aplikowanie kropli. Dodatkowym atutem obroży jest to, że wydziela zapachy, które odstraszają pasożyty. W ten sposób nie tylko zabijają kleszcze, ale również je odstraszają, co zapobiega ich wbiciu w skórę. W sklepach znajdziemy również spray przeciwkleszczowy, który sprawdzi się w przypadku psów z dłuższą sierścią. Są także spraye, które mają odstraszać kleszcze i inne owady. Działają one podobnie jak preparaty dla ludzi, czyli około 4-8 godzin. To dobre rozwiązanie, jeśli udajemy się z psem na spacer np. do lasu.

Reklama

Co odstraszy kleszcza?

Kleszcze żerują głównie na krzewach, wysokich trawach, a także na drzewach. Zatem najbezpieczniej chodzić na spacery w miejsce, w których trawa jest skoszona. Zmniejsza to ryzyko dostania się kleszcza na skórę naszego pupila. Udając się na łąkę bądź do lasu warto zastosować preparat odstraszający. Najlepszy będzie ten na bazie naturalnych olejków eterycznych, które odradzają kleszcze. Wielu właścicieli psów podaje także czosnek. Najlepiej jednak wybrać ten przeznaczony dla psów. Jest to suszony czosnek w tabletkach, który jest bezpieczny dla psów. Pies po zjedzeniu czosnku wydziela nieprzyjemny zapach, który dla nas jest niewyczuwalny. Jednak zapach ten odstrasza kleszcze. Dodatkowo czosnek poprawia odporność i działa jak naturalny antybiotyk. Zatem w razie choroby nasz pupil szybciej wróci do zdrowia. Psy z długą sierścią są szczególnie narażone na kleszcze. W dłuższej sierści kleszcz łatwiej się utrzyma i dotrze do skóry. Zatem warto wiosną ostrzyc psa.

Zachęcamy do zapoznania się z listą leków dla psów.