APIGUARD

Wskazaniem do stosowania APIGUARD jest leczenie warrozy wywołanej przez Varroa destructor u pszczół miodnych. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Tymol 12,5 g/taca. Lekko opalizujący, bezbarwny do różowego, ziarnisty żel. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Stosowanie w ulu: dwa podania żelu po 50 g na rodzinę pszczelą z 2-tygodniową przerwą. Maksymalnie dwa cykle leczenia rocznie. Sposób podania Otworzyć ul. Odciągnąć foliową pokrywę tacy, zostawiając jeden róg pokrywy … Czytaj dalej

Apivar

Wskazaniem do stosowania Apivar jest leczenie warrozy u pszczół miodnych wywołanej przez pasożytnicze roztocze Varroa destructor wrażliwe na amitraz. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Każdy pasek 15 g zawiera: Amitraz (substancja czynna) 500 mg. Kopolimer etylenu z octanem winylu qs 15g. Prostokątny, półprzezroczysty, jednorodny, sztywny pasek z wycięciem w kształcie litery V na jednym końcu i otworem powyżej. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? W ulu: Użyć … Czytaj dalej

Apiwarol

Wskazaniem do stosowania Apiwarol jest diagnozowanie i zwalczanie warrozy pszczół wywoływanej przez Varroa destructor. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Amitraz 12,5 mg/tabletkę. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Jedna tabletka zawiera jedną dawkę leczniczą, która wystarcza do jednorazowego odymienia rodziny pszczelej. Tabletkę ująć w szczypce i zapalić, powstały ewentualnie płomień zdmuchnąć. Tlącą się tabletkę położyć na wąskim (3-4 cm) pasku gęstej siatki metalowej, lub specjalnie wygiętym podajniku … Czytaj dalej

Biowar

Preparat Biowarprzeznaczony jest do zwalczania warrozy pszczół. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancja czynna: Amitraz 500 mg. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Produkt przeznaczony do zawieszania w ulu w dawce: 2 paski/1 ul. Zalecenia dla prawidłowego podania Paski umieścić w uliczkach międzyramkowych o największej ruchliwości pszczół. Paski zawiesić w taki sposób, aby pszczoły miały swobodny dostęp do ich obu stron, co uzyskuje się poprzez zachowanie odpowiedniego … Czytaj dalej

Formicprotect

Formicprotect to produkt stosowany u następujących gatunków zwierząt: pszczoła miodna. Lek ten występuje pod postacią farmaceutyczną Pasek do zawieszania w ulu. Powszechnie stosowana nazwa: Acidum formicum Informacje na temat opakowania: 10 sasz. 20 pasek, 5909991474423, Rp 30 sasz. 60 pasek, 5909991474430, Rp 2 sasz. 4 pasek, 5909991474447, Rp Podmiot odpowiedzialny:  NOD Apiary Ireland Ltd. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Formicprotect zawiera substancję czynną: Acidum formicum Moc: 68,2 g/ … Czytaj dalej

Oxybee

Oxybee to produkt stosowany u następujących gatunków zwierząt: pszczoła miodna. Lek ten występuje pod postacią farmaceutyczną Proszek i roztwór do sporządzania zawiesiny. Powszechnie stosowana nazwa: Oxalic acid dihydrate Informacje na temat opakowania: 1 butelka 750 g + 2 sasz. 125 g, 5909991363338, OTC, EU/2/17/216/002 1 butelka 375 g + sasz. 125 g, 5909991363345, OTC, EU/2/17/216/001 Podmiot odpowiedzialny:  Dany Bienenwohl GmbH Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Oxybee zawiera substancję … Czytaj dalej

PolyVarYellow

PolyVarYellow to produkt stosowany do leczenia warrozy u pszczół miodnych, wywoływanej przez roztocza Varroa destructor, wrażliwe na działanie flumetryny. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? PolyVarYellow zawier: Substancja czynna: Jeden pasek do umieszczenia w ulu zawiera 275 mg flumetryny. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? PolyVarYellow należy umieścić w wylotku ula.Należy stosować po dwa paski na standardowy ul. Zalecenia dla prawidłowego podania Stosowanie pasków do umieszczenia w ulu:Leczenie … Czytaj dalej

Thymovar

Thymovar, 15 g, paski do zawieszania w ulu dla pszczół miodnych to produkt stosowany do zwalczania warrozy pszczół miodnych wywołanej przez roztocze Varroa destructor. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? THYMOVAR paski do zawieszania w ulu; jeden pasek zawiera 15 g tymolu – niezbędnego tłuszczu dopuszczonego do stosowania w produktach spożywczych. Skład jednego paska do zawieszenia w ulu: Substancja czynna: Tymol 15 g. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten … Czytaj dalej

Choroby pszczół i ich leczenie

Kto z nas nie lubi pszczół? Są to urocze stworzonka, które występują w całej Polsce. Pszczoły mają ogromną wartość ekologiczną, ponieważ zapylają kwiaty. Co więcej, produkują ona miód i pyłek, które są cenne dla naszego organizmu. Z tego powodu pszczoły są tak ważne dla środowiska. Niestety, pszczoły są często atakowane przez choroby i szkodniki. Dlatego ważne jest, aby hodować je w dobrych warunkach i stosować odpowiednie leki.

Na co chorują pszczoły?

Pszczoły mogą cierpieć na wiele chorób. Najczęstsze to:

Warroza –  choroba pasożytnicza atakująca larwy i pszczoły dorosłe. Wpływa negatywnie na ich zdrowie i żywotność. Choroba jest powodowana obecnością pasożyta (roztocza) o nazwie varroa destructor, mogącego doprowadzić do śmierci pszczół.

Choroby bakteryjne i grzybowe – atakują one głównie larwy i pszczoły młode. Najczęstsze to: grzybica kamienną, grzybica wapienną, zgnilec europejski (czyli wiślicę) czy zgnilec złośliwy.

Leki stosowane u pszczół

W leczeniu pszczół stosuje się różne leki. Są to głównie środki chemiczne, które służą do zwalczania chorób i pasożytów. Niektóre z nich są dostępne tylko w sprzedaży hurtowej, inne można kupić bez recepty.

Pamiętaj, aby przed zakupem i stosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko on będzie wiedział, jaki lek jest odpowiedni do Twojego przypadku.

Ciekawostki na temat pszczół

Co robią pszczoły?

– Zbierają pyłek – pyłek jest bogaty w białka i witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

– Przetwarzają nektar – z nektaru pszczoły produkują miód, który jest bardzo wartościowym pokarmem. Miód jest bogaty w witaminy i minerały, dlatego też ma właściwości lecznicze. Jest stosowany m.in. jako środek na ból gardła czy kaszel.

– Zapylają kwiaty – pszczoły są ważnymi zapylaczami. Dzięki nim dochodzi do rozmnażania się roślin, a także do produkcji owoców i warzyw.

Jak pszczoły umierają?

– Z powodu chorób – pszczoły mogą cierpieć na wiele chorób. Najczęstsze to: warroza, grzybica kamienna, grzybica wapienna, zgnilec europejski (czyli wiślicę) czy zgnilec złośliwy. Choroby te mogą doprowadzić do śmierci pszczół.

– W wyniku działania szkodników – najczęstszymi szkodnikami pszczół są owady takie jak muchy, komary czy meszek. Te mogą doprowadzić do śmierci pszczół.

Czy pszczoły atakują ludzi?

Nie. W odróżnieniu od os, pszczoły są małymi, łagodnymi owadami. Nie atakują one ludzi ani innych zwierząt. Jeśli jednak dojdzie do ich ukąszenia, może to być bardzo bolesne. Dlatego też należy unikać kontaktu z tymi zwierzętami. W przypadku ukąszenia należy skontaktować się z lekarzem (w szczególności jeżeli osoba ukąszona może być uczulona). Może on przepisać odpowiednie leki.

Czego się boją pszczoły?

Pszczoły boją się dźwięków i ruchów a także wiatru i chłodu. Dlatego też nie należy ich gwałtownie dotykać ani hałasować w miejscu, w którym się znajdują. W przeciwnym razie mogą uciec lub atakować. W przypadku ataku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czy pszczoły śpią w nocy?

Nie, pszczoły nie śpią w nocy. Są to aktywne zwierzęta, które pracują przez cały dzień. W nocy spędzają czas

Dlaczego po użądleniu pszczoła umiera?

Pszczoła umiera po użądleniu, ponieważ w tym czasie traci ona cały swój jad. Jad pszczół jest bardzo toksyczny i może być śmiertelny dla człowieka. Dlatego też należy unikać kontaktu z tymi owadami. W przypadku ukąszenia należy skonsultować się z lekarzem.