Artykuł sponsorowany

Jadłospis na lato. Czym karmić kota i psa w czasie wysokich temperatur?

Upalne lato bywa trudne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Możesz pomóc jednak swojemu pupilowi, zapewniając mu cień i chłód oraz dbając o to, by się nie odwodnił. Ważne jest też to, co będzie jadł – czyli dobrej jakości mokra karma.

W czasie upalnych dni Twój zwierzak może czuć się źle – mieć mniejszy apetyt, szybciej się męczyć czy przesypiać większość dnia. Jeśli chcesz poprawić nieco jego komfort w tym okresie, zmień mu dietę na lżejszą. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta w upały dla psa i kota. Dowiedz się, czy możesz mu wtedy podawać przekąski, a jeśli tak – to jakie.

Czym kCzym karmić kota i psaarmić kota i psa

Wysokie temperatury mają wpływ na apetyt Twojego czworonoga

Upał i wysoka temperatura powodują, że nie mamy ochoty w tym czasie na  jedzenie. To samo odczuwają Twoje zwierzaki. Możesz zauważyć u nich spadek lub zupełny brak apetytu. Jak wtedy postępować?

Jeżeli Twój pupil jest zdrowy i w dobrej kondycji – nawet mimo wieku – nie wmuszaj w niego jedzenia. Jeden czy nawet dwa dni bez pokarmu mu nie zaszkodzą. Zadbaj jednak w tym czasie o jego odpowiednie nawodnienie – to bardzo ważne, by nie doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.

Kiedy zwierzak choruje i musi przyjmować lekarstwa, wtedy zastosuj jedną z następujących metod:

  1. Olej z łososia – dodany do karmy spowoduje, że zwierzak chętniej ją zje, a przy tym dostarczy sobie cennych składników odżywczych. Może to wpłynąć korzystnie także na jego kondycję.
  2. Małe porcje a częste – podziel jedzenie psa na naprawdę niewielkie porcje i podawaj mu je najlepiej z ręki.
  3. Psie/kocie „lody” – aby je przygotować możesz posmarować mokrą karmą matę spowalniającą, bądź nałożyć ją do konga i zamrozić, a następnie podać zwierzakowi. Pamiętaj jednak, by nie podawać jej natychmiast po wyjęciu z lodówki – bo możesz doprowadzić do przeziębienia.
  4. Suplementy Vet Expert na poprawę apetytu u psa lub kota – sprawdzone, rekomendowane przez weterynarzy oraz o bezpiecznym składzie.

Mokra czy sucha karma – co podawać psu i kotu?

W upalne dni bardziej sprawdzi się mokra karma dla psa i kota. Dlaczego? Ponieważ jest o wiele łatwiejsza do strawienia. Ponadto zapobiega odwodnieniu. Jest też mniej kaloryczna, to ważne głównie w przypadku typowych „kanapowców” – jeśli chodzi o psy i kotów domowych.

Warto byś zwrócił uwagę na skład mokrej karmy dla psa czy kota. Dobrej jakości karma dla psa i kota powinna posiadać w swoim składzie:

  • świeże mięso – stanowi ono dobre źródło witamin i składników odżywczych; wpływa na smakowitość karmy, co może stanowić już samo w sobie zachętę do jej zjedzenia nawet w upał;
  • oleje roślinne lub rybie – te pierwsze ułatwią trawienie, drugie – jak na przykład olej z łososia – poprawią apetyt zwierzaka;
  • prebiotyki FOS i MOS – ułatwią trawienie oraz poprawiają wygląd kału;
  • warzywa i/lub owoce – dostarczają one niezbędnych witamin, a także są źródłem węglowodanów, dzięki czemu zwierzak będzie miał więcej energii.

Co, jeśli mimo wszystko Twój pupil nie lubi takiego rodzaju pokarmu? Wtedy masz dwa rozwiązania:

  • karma półwilgotna;
  • dodanie do karmy suchej niewielkiej ilości wody.

Najlepszą jakościowo karmę dla psów i kotów na lato znajdziesz w sklepie weterynaryjnym Vet Expert. Jej główne zalety to: wysoka smakowitość, doskonały skład oraz lekkostrawność.

A co z przysmakami?

Najlepiej zastąpić je ulubionymi owocami lub warzywami Twojego pupila. Jeśli jednak zwierzak ich nie lubi, wtedy sięgnij po naturalne smaczki dla psa czy kota. Ich spory wybór posiada w swojej ofercie sklep Vet Expert. Są to przekąski w postaci 100% naturalnych mięsnych pasków lub trenerek.

Nie zapomnij o misce z wodą!

Idealna dieta w upały dla psa czy kota to taka, która bazuje na mokrej karmie oraz łatwych do strawienia przysmakach. Pamiętaj jednocześnie o tym, by zapewnić psu stały dostęp do wody, którą w bardzo gorące dni należy wymieniać jak najczęściej. Idealna woda dla psa czy kota powinna być chłodna, ale nie zimna. Nie należy do niej również wrzucać kostek lodu.

O wodzie pamiętaj także, gdy wybierasz się z psem na spacer. Słowem podsumowania – to, jaką dietę w upały zastosujesz u swojego czworonożnego przyjaciela, psa czy kota, może mieć wpływ na jego samopoczucie w tym trudnym czasie. Najwięcej korzyści przyniesie Twojemu pupilowi dobrej jakości karma  ze świeżym mięsem mokra lub półwilgotna. Pamiętaj również o tym, by zwierzak miał zapewniony stały dostęp do wody.