Artykuł sponsorowany

Dlaczego pies zjada odchody? – koprofagia i jej przyczyny

Gdy pies zjada kupy na spacerze, większość opiekunów czuje obrzydzenie. Choć nasi pupile często nie grzeszą kulinarnym gustem i lubią sobie przekąsić coś śmierdzącego, koprofagia u psa jest poważnym problemem, które może mieć różne podłoże. Dlaczego pies zjada odchody i co zrobić, by go tego oduczyć?

pies-zjada-odchody

Koprofagia u psów – co to jest?

Koprofagia, czyli dosłownie zjadanie kału to sytuacja, w której zwierzak w wyniku różnych czynników zjada odchody. W zależności od sytuacji pies zjada kupy własne lub innych zwierząt. Przyczyny takiego zachowania mogą być bardzo różne, jednak szacuje się, że koprofagia może dotyczyć nawet do 50 procent psów. W przypadku szczeniąt ta liczba może być jeszcze większa.

Dlaczego pies zjada swoje odchody?

Wielu opiekunów jest przerażonych, gdy zaobserwuje, że szczeniak zjada swoje odchody. Skąd bierze się takie zachowanie? Na początku życia maluchów to suka dba o prawidłową pielęgnację swoich szczeniąt, wylizując je i zjadając ich odchody, by zachować czystość w kojcu poporodowym. Takie zachowanie jest całkowicie naturalne i często wręcz pożądane – dzięki temu zmniejsza się ryzyko infekcji u zwierząt z niewykształconą odpornością.

Z czasem szczenięta zaczynają naśladować zachowania matki, kontynuując zjadanie odchodów gdy podrosną. Etap ten trwa do około roku i jest jednym z naturalnych elementów zachowań eksploracyjnych szczeniąt i podrostków. Jest to także sposób na utrzymanie prawidłowej mikrobioty u młodych szczeniaków. Co ciekawe, takie zachowanie jest często nieświadomie wzmacniane przez właścicieli – gdy pies zjada odchody uzyskuje natychmiastowe zainteresowanie człowieka, przez co może czuć się zachęcony do kontynuowania tej czynności.

W przypadku gdy problem występuje u starszego psa, koprofagia jest często odpowiedzią na problemy emocjonalne i nieprawidłowe metody nauki czystości. Pies, który nie wie, jak radzić sobie w danej sytuacji może decydować się na rozładowanie swoich emocji poprzez zjadanie odchodów i różnych śmieci. Jeśli zachowanie pojawia się nagle, może świadczyć o niedoborach i różnych schorzeniach, takich jak cukrzyca, niewydolność trzustki, zaburzenia łaknienia czy choroby pasożytnicze.

Pies zjada kocie kupy z kuwety i odchody na spacerach – co robić?

Nie zawsze to, że pies zjada kocie kupy, wynika z problemów zdrowotnych. Niektóre czworonogi szczególnie gustują w tego typu smakołykach i nie wynika to z kwestii behawioralnych czy chorobowych. Taki pies zjada kupy z powodu zawartych w nich resztek pokarmowych, a także ze względu na swoją ciekawską naturę. Warto jednak mieć się na uwadze i nie pozwalać zwierzęciu na takie zachowanie, by uniknąć rozwoju groźnych chorób.

Koprofagia u psa – leczenie

Jeśli zauważymy problem koprofagii u swojego pupila, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii, by wykluczyć przyczyny zdrowotne. Gdy zachowanie ma podłoże medyczne, ważne jest znalezienie pierwotnej przyczyny i jej wyleczenie. Często również wdraża się suplementację witaminami z grupy B, by uzupełnić ewentualne niedobory, które mogą prowadzić do koprofagii. Pomocne może być także wdrożenie suszonych żwaczy do diety pupila, co pozwala zmniejszyć zainteresowanie psa odchodami.

Jak oduczyć psa zjadania kup?

Równolegle do wdrożonego leczenia, powinniśmy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą wyeliminować niepożądane zachowanie u psa. Ważne, by przez okres treningu pies nie miał możliwości posilenia się odchodami na spacerze i w domu. Oznacza to  konieczność zakładania kagańca, kontrolowania psa na smyczy oraz uniemożliwienia dostępu do kuwety, jeśli w domu są koty. Następnie konieczne jest pracowanie nad komendą “nie” lub “zostaw”, którą należy trenować w różnych warunkach, stopniowo zwiększając ilość utrudnień.