Vetaxyl

Vetaxyl to produkt stosowany przy sedacji, analgezji i zwiotczenia mięśni w celu poskromienia zwierząt przy transporcie, zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych u zwierząt nerwowych, przy badaniach lekarskich, w tym przy
wykonywaniu badania rentgenowskiego, badaniu jamy ustnej, genitaliów i przy badaniu rektalnym.
Premedvkacja przy prostych zabiegach chirurgicznych lub w przypadku znieczulenia złożonego z użyciem innych analgetyków, środków narkotycznych lub anestezji wziewnej.

Jaki jest skład Vetaxyl, jakie substancje zawiera?

Substancja czvyna:
ksylazyna 20 mg/ml] (w postaci ksylazyny chlorowodorku 23,31 mg/ml)

Substancja pomocnicza:
p-Hydroksybenzoesan metylu (E218) 1,0 mg/ml.

Dawkowanie preparatu Vetaxyl – jak stosować ten lek?

Bydło — podanie domięśniowe
0,25—1.5 ml Vetaxylu/ 100 kg m.c. (0,05—-0,3 mg ksylazyny/ kg m.c.)
Wielkość dawki zależy od oczekiwanego efektu działania. Po zastosowaniu niskich i średnich dawek (0.05—0.1 mg ksylazyny/kg m.c.) zwierze pozostaje w pozycji stojącej. Wyższe dawki powodują gleboka sedacje i zniesienie napięcia mięśniowego.

Konie — podanie dożylne
3—5 ml Vetaxylu/ 100 kg m.c. (0.6—1,0 mg ksylazyny/kg m.c.)

Psy — podanie domięśniowe lub dożylne
i.m. 0,5—1,5 ml Vetaxylu/l0 kg m.c. (1,0—3.0 mg ksylazyny/kg m.c.)
i.v. 0.25-0,5 ml Vetaxylu/10 kg m.c. (0,5—1,0 mg ksylazyny/kg m.c.)

Koty —- podanie domięśniowe
0,05—0.15 ml/kg m.e. (1,0—3,0 mg ksylazyny/kg m.c.)

Zalecenia dla prawidłowego podania

Działanie przeciwbólowe samej ksylazyny może być niewystarczające lub może nie obejmować całego okresu sedacji, dlatego przy wykonywaniu bolesnych zabiegów należy stosować środki przeciwbólowe.
Należy zapewnić zwierzętom ciszę, spokój oraz należy je przetrzymywać w ciepłym miejscu.
W celu zapobieżenia zakrztuszeniu się ślina lub wymiocinami, głowa zwierzęcia powinna być niżej od reszty ciała. U znieczulanego bydła należy zachować pozycje mostkowa w celu zapobiegania wzdęciom.
U wszystkich zwierząt należy zachować 12 godzinna głodówkę przed podaniem produktu.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane

Początkowy wzrost cienienia, bradykardia, a następnie spadek ciśnienia. Zaburzenia pracy serca, zwolnienie tętna i oddechu, zaburzenia termoregulacji, podniecenie.
U psów i kotów wymioty. W przypadku podania domięśniowego u psów i kotów obserwuje się reakcje bólowe.
U bydła nie przygotowanego dietetycznie skurcze macicy, ślinotok, ograniczenie motoryki żwacza, wzdęcia.
U klaczy skurcze macicy, u koni wypadniecie prącia. U koni możliwe jest wystąpienie bloków przedsionkowo-komorowych i drgawek toniczno-klonieznych, a po podskórnym podaniu ksylazyny obserwowany był obrzęk i martwica w miejscu podania.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów niewymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

bydło – tkanki jadalne – 3 dni
bydło – mleko – 3 dni
koń – tkanki jadalne – 3 dni
psy, koty: nie dotyczy.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Przed zastosowaniem produktu u zwierząt z chorobami krążenia lub w złym stanie ogólnym i starych, należy dokładnie rozważyć i ocenić stosunek ryzyka do korzyści.
Zwierzęta stare i wyczerpane mogą być bardziej wrażliwe na działanie ksylazyny, natomiast pobudzone mogą wymagać większych dawek. Bydło jest szczególnie wrażliwe na działanie ksylazyny. Dawki powyżej 0,5 mg/kg (i.m.) mogą wywołać depresję oddechowo-krążeniową. Z tego względu konieczne jest bardzo precyzyjne dawkowanie.
W celu zapobieżenia zakrztuszeniu się ślina lub wymiocinami, głowa zwierzęcia powinna być niżej od reszty ciała. U znieczulanego bydła należy zachować pozycję mostkową w celu zapobiegania wzdęciom.
U brachycefalicznych ras psów i kotów po podaniu ksylazyny mogą wystąpić trudności w oddychaniu.
Ksylazyna hamuje motorykę przewodu pokarmowego. U bydła może to skutkować wzdęciem żwacza, u koni może dojść do zastoju treści i toksemii wraz z dalszymi konsekwencjami. W związku z tym u znieczulanego bydła należy zachować pozycje mostkowa. U koni należy unikać podawania produktu zwierzętom z zaburzeniami pracy jelita ślepego i stosować ostrożnie u koni z predyspozycjami do ochwatu. U wszystkich zwierząt należy zachować 12 godzinna głodówkę przed podaniem produktu.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Vetaxyl zwierzętom

  • W przypadku niezamierzonego połknięcia lub samowstrzyknięcia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przedstawić ulotkę dołączoną do opakowania, ale NIE NALEŻY PROWADZIĆ POJAZDU, z uwagi na możliwość wystąpienia uspokojenia polekowego i zmian ciśnienia tętniczego krwi.
  • Należy unikać kontaktu ze skórą, oczami i śluzówką.
  • W przypadku kontaktu z odsłoniętą skórą należy niezwłocznie zmyć skórę dużą ilością wody.
  • Należy zdjąć zanieczyszczone produktem ubranie, które znajduje się w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
  • W przypadku niezamierzonego przedostania się produktu do oka należy przemyć oko dużą ilością wody. W razie wystąpienia objawów należy skontaktować się z lekarzem.
  • Jeśli kobieta w ciąży podaje produkt, powinna podjąć szczególne środki ostrożności, zabezpieczające przed samowstrzyknięciem, z uwagi na możliwość wystąpienia skurczów macicy i zmniejszenia ciśnienia tętniczego płodu po przypadkowym narażeniu ogólnoustrojowym.

    Wskazówki dla lekarzy:
    Ksylazyna jest agonista receptorów alfa2-adrenergicznych; jej wchłonięcie może wywołać zależne od dawki objawy kliniczne, takie jak: uspokojenie polekowe, depresja ośrodka oddechowego, bradykardia, niedociśnienie, suchość w jamie ustnej i hiperglikemia. Zgłaszano również komorowe zaburzenia rytmu. Zaburzenia oddechowe i hemodynamiczne powinny być leczone objawowo.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży z uwagi na niebezpieczeństwo poronienia (z wyjątkiem porodu).

Interakcje Vetaxyl z innymi produktami

Niejasna jest interakcja ksylazyny z epinefryną, nie należy zatem, szczególnie u koni redukować hipotensji poksylazynowej podaniem epinefryny. Przeciwwskazane jest równoczesne podawanie rezerpiny i ksylazyny.
Ksylazyna wzmaga działanie innych środków uspokajających, przeciwbólowych i anestetycznych.
Ksylazyna stosowana łącznie z opiatami może spowodować depresję ośrodka oddechowego. Łączne stosowanie ksylazyny, ketaminy oraz atropiny pozwala na zmniejszenie dawek leków i uzyskanie optymalnego i długotrwałego znieczulenia zwierząt. Efekty działania ksylazyny można ograniczyć przez podanie leków o działaniu antagonistycznym wobec alfa-2 receptorów.
Ponieważ nie wykonano badan dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszaé z innymi produktami leczniczymi z wyjątkiem produktów zawierających ketaminę.

Przedawkowanie

Przedawkowanie objawia się depresją czynności oddechowych, postępujacą niewydolnością układu krążenia aż do zapaści włącznie, moga również wystąpić drgawki. Efekty działania ksylazyny można ograniczyć przez podanie leków o dzialaniu antagonistycznym wobec alfa-2 receptorów. Należy jednak pamiętać, że antidotum znosi jedynie dziatanie ksylazyny. W znieczuleniach złożonych np. z ketaminą, antagonistów receptorów alfa-2-adrenergicznych należy podawać dopiero po upływie ok. 40 minut od momentu podania ketaminy, ze względu na możliwość wystąpienia drgawek. W celu odwrócenia dzialania ksylazyny u zwierzat towarzyszących należy  podać:
Johimbina: 0,11 mg/kg m.c. – i.v., i.m.
Talazolin: 0,5-2 mg/kg m.c. – i.m.
Atipamezol: 0,04-0.5 mg/kg m.c. – i.m.

W przypadku przedawkowania prowadzącego do niewydolności oddechowej wskazany jest natrysk zimną wodą i sztuczne oddychanie.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ulotka Vetaxyl – do pobrania pełna wersja ulotki

Vetaxyl – Roztwór do wstrzykiwań

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Vetaxyl – Roztwór do wstrzykiwań

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Vetaxyl u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz