Suibicol Premiks

Suibicol Premiks to produkt stosowany u świń do leczenia i metafilaktyki biegunek różnego tła okresu poodsadzeniowego.

Jaki jest skład Suibicol Premiks, jakie substancje zawiera?

Cynku tlenek 30 g/100 g (co odpowiada 24,1 g cynku/100 g produktu).
Sulfaguanidyna jednowodna 20 g/100 g (co odpowiada 18,45 g/100 g sulfaguanidyny).

Dawkowanie preparatu Suibicol Premiks – jak stosować ten lek?

Produkt podawać wyłącznie w przypadku występowania objawów chorobowych w stadzie.
Produkt stosować u prosiąt po odsadzeniu przez 10–14 dni.
Zalecana dawka to 2 g tlenku cynku/10 kg m.c., tj. 1,6 g cynku/10 kg m.c. oraz 1,33 g sulfaguanidyny jednowodnej/10 kg m.c., tj. 1,23 g sulfaguanidyny/10 kg m.c. W praktyce należy podać 6,7 g produktu/10 kg m.c., tj. 1 kg/100 kg paszy pełnoporcjowej.
Przygotowana pasza lecznicza powinna zawierać 3000 ppm tlenku cynku i 2000 ppm sulfaguanidyny.
Należy określić jak najdokładniej prawidłową masę ciała leczonych zwierząt tak, aby dawka stosowanego sulfonamidu nie była zbyt mała.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Zaleca się początkowo przygotować przedmieszkę (wymieszanie wyliczonej ilości premiksu z małą ilością karmy), a następnie wymieszanie jej z resztą paszy. Produkt może być dodawany do paszy poddawanej obróbce cieplnej w temperaturze nie przekraczającej 80˚C do 15 min.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku chorób wątroby, nerek, kamica moczowa, schorzenia układu krwiotwórczego, nadwrażliwość na sulfonamidy.

Działania niepożądane

Zaburzenia funkcji nerek spowodowane wytrącaniem się sulfonamidu w kanalikach nerkowych, hamowanie syntezy witaminy K1 w przewodzie pokarmowym.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane)
– często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt)
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt)
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt)
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt włączając pojedyncze raporty).

O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

Świnia – tkanki jadalne – 7 dni.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Nie należy przekraczać zalecanego czasu podawania produktu, tj. 10-14 dni.
Produkt podawać wyłącznie w przypadku występowania objawów chorobowych w stadzie.
W przypadku zmniejszenia spożycia paszy leczniczej należy rozważyć podwyższenie dawki paszki leczniczej tak, aby osiągnąć właściwe stężenie terapeutyczne sulfaguanidyny i tlenku cynku spożywanych przez leczone zwierzęta.
Ostre stany chorobowe u zwierząt przebiegające ze znacznym zmniejszeniem spożycia paszy leczniczej powinny być leczone produktami o innych postaciach farmaceutycznych, np. roztworem doustnym lub roztworem do wstrzykiwań.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Produkt powinien być stosowany w oparciu o wyniki testu oporności bakterii wyizolowanych od chorych zwierząt. Jeśli nie jest to możliwe, leczenie powinno być prowadzone w oparciu o lokalne informacje epizootiologiczne dotyczące wrażliwości izolowanych bakterii.
Suibicol premiks podaje się po uprzednim zmieszaniu z paszą pełnoporcjową.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Suibicol Premiks zwierzętom

Podczas stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego, należy używać osobistej odzieży i sprzętu ochronnego, na które składa się fartuch ochronny, rękawice i maska przeciwpyłowa na twarz.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży i laktacji nie zostało określone – produkt przeznaczony dla prosiąt po odsadzeniu.

Interakcje Suibicol Premiks z innymi produktami

Sulfonamidy mogą wypierać z miejsc łączenia z białkami krwi inne leki, takie jak metotreksat, fenylbutazon, diuretyki tiazydowe, salicylany, probenecyd i fenytoinę.
Wchłanianie cynku z przewodu pokarmowego ograniczają fityniany, duże ilości jonów fosforu, wapnia, żelaza i miedzi, substancje chelatujące. Substancje podnoszące jego wchłanianie to aminokwasy (metionina, histydyna, cysteina), kwas pikolinowy, PGE2.
Przy dużej zawartości wapnia w paszy występuje mniejsza skuteczność działania ZnO.
Nie podawać produktu łącznie z tetracyklinami – cynk może ograniczać ich wchłanianie.
Nie należy jednocześnie podawać kwasu foliowego.

Przedawkowanie

Przedłużone podawanie wysokich dawek związków cynku może powodować zapalenia trzustki, anemię, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby i zespół nerczycowy.
Cynk w postaci ZnO podawany prosiętom w ilości 2000 ppm przez okres 69 dni nie powodował żadnych objawów toksyczności, obserwowano jedynie obniżeniem masy ciała i wzrost poziomu Zn w wątrobie. Po dawkach 2-krotnie wyższych dodatkowo stwierdzono obniżenie poziomu żelaza w wątrobie. Podawanie w/w dawek przez 4 tygodnie nie powodowało żadnych zmian.
Jako antidota ostrego zatrucia cynkiem opisywane są związki chelatujące, jak: kwas dietylenodiaminopentaoctowy (DTPA), kwas cykloheksanodiaminotetraoctowy (CDTA), sól wapniowo disodowa kwasu etylenodiaminooctowego (CaNa2EDTA).
Wartość LD50 po doustnym podaniu sulfonamidów, ustalona w badaniach na szczurach, wynosi od 500 do 2000 mg/kg. W ostrych zatruciach sulfonamidami opisuje się objawy ze strony układu nerwowego, tj. nieskoordynowane ruchy, senność i śpiączkę. Po przedłużonym podawaniu niewydolność nerek, krwiomocz, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – biegunkę, zmniejszone łaknienie.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Suibicol Premiks – do pobrania pełna wersja ulotki

Suibicol Premiks – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Suibicol Premiks – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Suibicol Premiks u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz