Rhiniffa T

Rhiniffa T to produkt stosowany do zabezpieczenia prosiąt przeciw zakaźnemu zanikowemu zapaleniu nosa (ZZZN) poprzez uodpornianie prośnych loch, które przekazują potomstwu z siarą swoiste przeciwciała.

Jaki jest skład Rhiniffa T, jakie substancje zawiera?

zawiera substancję czynną: Bordetella bronchiseptica

Każda dawka szczepionki (2 ml) Rhiniffa T zawiera:
Bordetella bronchiseptica (szczep toksykogenny) nie mniej niż 0,9 SA.U
Pasteurella multocida typ D (szczep toksykogenny) nie mniej niż 0,9 ELISA.U
Toksoid Pasteurella multocida nie mniej niż 1 ELISA.U

1 SA.U – ilość bakterii w szczepionce wystarczająca do uzyskania u zwierząt laboratoryjnych miana przeciwciał seroneutralizujących równego 1log 10.
1 ELISA.U – ilość bakterii w szczepionce wystarczająca do uzyskania u zwierząt laboratoryjnych miana przeciwciał oznaczonych testem ELISA równego 1log 10.

Dawkowanie preparatu Rhiniffa T – jak stosować ten lek?

Podawać głęboko domięśniowo w mięśnie szyi za uchem, dawkę 2 ml według następującego programu szczepień:
Pierwsze szczepienie: dwukrotne podanie z 4-6 tygodniową przerwą tak, aby druga iniekcja była wykonana na 2 tygodnie przed porodem.
Szczepienie przypominające: jednokrotne szczepienie 2 tygodnie przed każdym porodem.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Przed użyciem energicznie wstrząsnąć.
Przestrzegać zasad aseptyki.

Przeciwwskazania

Brak.

Działania niepożądane

Każde podanie szczepionki zawierającej komórki bakteryjne, nawet jeśli są one inaktywowane, może powodować wystąpienie reakcji nadwrażliwości. Należy wówczas zastosować leczenie objawowe.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

świnia – tkanki jadalne – 0 dni.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Szczepić wyłącznie zwierzęta zdrowe.
Przeciwciała przekazywane są potomstwu z siarą. W związku z tym należy dopilnować, aby prosięta jak najwcześniej pobrały odpowiednią ilość siary.
Przestrzegać zasad aseptyki.
Przed użyciem energicznie wstrząsnąć.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Rhiniffa T zwierzętom

Po przypadkowej samoiniekcji należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Szczepionka przeznaczona jest do podawania lochom w okresie ciąży. Szczepionka jest dobrze tolerowana przez szczepione lochy oraz prosięta pobierające siarę. Wykazano brak negatywnego wpływu szczepienia na szczepione lochy/loszki i prosięta.

Interakcje Rhiniffa T z innymi produktami

Brak informacji dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki stosowanej jednocześnie z innym produktem leczniczym weterynaryjnym. Dlatego decyzja o zastosowaniu tej szczepionki przed lub po podaniu innego produktu leczniczego weterynaryjnego powinna być podejmowana indywidualnie.

Przedawkowanie

Badania bezpieczeństwa wskazują, że podanie podwójnej dawki szczepionki lochom prośnym nie powoduje działań niepożądanych poza wymienionymi w części „Działania niepożądane”.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Rhiniffa T – do pobrania pełna wersja ulotki

Rhiniffa T – Zawiesina do wstrzykiwań

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Rhiniffa T – Zawiesina do wstrzykiwań

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Rhiniffa T u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz