Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005%

Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% to produkt stosowany do znieczulenia miejscowego i przewodowego lub rdzeniowego w celach diagnostycznych, lub w drobnych zabiegach chirurgicznych (np. opracowanie i szycia ran, otwieranie ropni i krwiaków, usuwanie powierzchownych guzów, kaszaków, torbieli, cyst i tkwiących ciał obcych, przy prostych zabiegach
na spojówce i rogówce, przy zabiegach na obwodowych częściach ciała: wargach, okolicy nosowej, małżowinach usznych, rogach, zębach, oraz drobne zabiegi ortopedyczne i cesarskie cięcie).

Jaki jest skład Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005%, jakie substancje zawiera?

Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% zawiera:

Substancje czynne:
Prokainy chlorowodorek 20 mg/ml
Adrenalina 0,05 mg/ml.

Substancja pomocnicza:
Sodu pirosiarczyn (E223) 1,85 mg/ml.

Dawkowanie preparatu Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% – jak stosować ten lek?

Podanie okołonerwowe: miejscowe (nasiękowe) psy, koty, bydło i konie, przewodowe (znieczulenie nerwów obwodowych) psy, koty, bydło i konie, rdzeniowe (zewnątrzoponowe blok
podpajęczynówkowy lub blok nadtwardówkowy) psy, koty.


Dawka leku zależy od wielkości obszaru, który ma być znieczulony, jego unaczynienia, techniki znieczulenia oraz indywidualnej tolerancji leku przez zwierzę Należy podać najmniejszą skuteczną
dawkę. W trakcie trwania znieczulenia należy monitorować stan zwierzęcia. Dawkę można podać jednorazowo lub w dawkach podzielonych.


Znieczulenia rdzeniowe:
psy, koty
0,2 ml/kg m.c.


Znieczulenia miejscowe:
psy
, koty do 5 ml
bydło, konie do 10 ml.


Znieczulenia przewodowe:
psy, koty
0,25 2 ml
bydło, konie 210 ml.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Brak.

Przeciwwskazania

Nie podawać dożylnie.
Nie deponować leku do tkanek objętych procesami ropnymi czy zgorzelinowymi lub tkanek bardzo słabo ukrwionych lub ze zmianami przerostowymi.
Nie stosować u zwierząt w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować u zwierząt z zaburzeniami przewodnictwa serca i niewydolnością układu krążenia.
Nie stosować zewnątrzoponowo w przypadku zmian w obrębie kręgosłupa i rdzenia kręgowego oraz w przypadku urazów mózgu

Działania niepożądane

Podanie produktu może spowodować podrażnienia tkanek. Reakcje ogólne organizmu na roztwory prokainy najczęściej mogą mieć miejsce przy szybkim przeniknięciu środka do krwiobiegu (np. po iniekcjach do bogato unaczynionych tkanek lub po przypadkowym podaniu leku dożylnie).
Podwyższony poziom anestetyku we krwi może spowodować pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, przechodzące w depresję i niewydolność oddechową. Działania niepożądane ze strony
układu sercowonaczyniowego objawiać się mogą tachykardią lub bradykardią, arytmią, hipotensją lub hipertensją aż do zapaści naczyniowej. Podanie prokainy z dodatkiem adrenaliny może
wywoływać działania toksyczne na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, przy małych stężeniach następuje skurcz mięśniówki, przy wyższych następuje rozkurcz mięśniówki z jednoczesnym
spadkiem ciśnienia tętniczego. Objawy działań niepożądanych ze strony układu sercowonaczyniowego mogą być bardziej nasilone u samic w ciąży.
Prokaina może powodować reakcje nadwrażliwości, methemoglobinemię, a podana bezpośrednio do nerwu w zbyt wysokim stężeniu może powodować działania neurotoksyczne. Obserwowano martwicę mięśni w miejscu podania i działania prokainy z adrenaliną.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

bydło – tkanki jadalne – 1 dzień
bydło – mleko – 24 godziny
koń – tkanki jadalne – 1 dzień

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Należy zachować ostrożność przy podawaniu leku w dużych dawkach u zwierząt osłabionych lub bardzo młodych.
Szczególne środki ostrożności należy zachować przy stosowaniu prokainy u samic w ciąży.
Aktywność cholinoesterazy we krwi ulega obniżeniu w przebiegu ciąży co wpływa na wydłużenie czasu działania estrowych środków miejscowo znieczulających.
Przy stosowaniu prokainy u koni należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na ich większą wrażliwość w porównaniu do innych gatunków.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Podczas wykonywania znieczulenia należy stosować wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć donaczyniowego podania leku.
Podczas wykonywania znieczulenia należy zachować właściwą technikę podania szczególnie podczas podania rdzeniowego. Przy znieczuleniu nasiękowym należy uważać, aby nie wprowadzić leku do krwiobiegu.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% zwierzętom

Osoby o znanej nadwrażliwości na prokainę powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym. Podczas stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego używać rękawiczek
ochronnych oraz nie dopuścić do rozpryśnięcia prokainy w bezpośrednim otoczeniu.
Po przypadkowej samoiniekcji, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Może być stosowany w okresie ciąży i laktacji.

Interakcje Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% z innymi produktami

Prokaina i jej metabolity osłabiają działanie przeciwbakteryjne sulfonamidów.

Przedawkowanie

Podwyższony poziom anestetyku powoduje stan pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Przedawkowanie może objawiać się nasilonym niepokojem, niezbornością ruchów, drżeniem mięśni szkieletowych oraz napadami drgawkowymi. Przedawkowanie objawia się bradykardią, arytmią, hipotensją lub hipertensją. Niekiedy może wystąpić zapaść, migotanie komór, które może zakończyć się zejściem śmiertelnym. Prokaina w większych niż zalecane dawkach może działać neurotoksycznie oraz może prowadzić do wystąpienia martwicy mięśni w miejscu podania.
W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, należy natychmiast przerwać podawanie środka znieczulającego i zastosować leczenie objawowe. W przypadku wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o przedawkowaniu adrenaliny stosuje się leki betaadrenolityczne.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% – do pobrania pełna wersja ulotki

Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% – Roztwór do wstrzykiwań

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% – Roztwór do wstrzykiwań

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Polocainum Hydrochloricum 2% Cum Adrenalino 0,005% u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz