Świnki morskie to jedne z większych gryzoni. Na tle innych wyróżniają je charakterystyczne odgłosy, którymi zwierzęta te wyrażają emocje. Mruczenie oznacza zadowolenie, popiskiwanie to komunikowanie się z towarzyszem, a głośne piszczenie to dopominanie się o jedzenie bądź wybieg. To dopominanie się może być naprawdę głośne, dlatego też nie zaleca się trzymania świnek w sypialni. Świnki żyją średnio 6-8 lat, choć zdarzają się przypadki, które żyją dłużej niż 10 lat. Wpływ na to mają zarówno dobre geny, jak i warunki jakie zapewnimy śwince.
Świnka morska w domu – jak się przygotować?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć jest to, że świnki morskie są zwierzętami stadnymi. Dlatego musimy mieć przynajmniej dwa gryzonie tego gatunku. Najlepiej wybrać świnki tej samej płci, dzięki czemu unikniemy rozmnażania. W sklepach zoologicznych najczęściej spotykane są dwie rasy świnek. Pierwsza to długowłosa, a druga to rozetka. Czasem można spotkać świnki krótkowłose. W hodowlach mamy do wyboru znacznie więcej ras, w tym również świnki skinny, które nadają się dla alergików, gdyż nie mają sierści. W opiece nad świnkami ważna jest kontrola wagi. Świnka morska powinna ważyć do maksymalnie jednego kilograma. Jest to ważne, gdyż nadwaga powoduje wiele chorób, które znacznie mogą skrócić życie naszych pupili.
Klaka i inne akcesoria
Klatka dla świnki morskiej powinna mieć wymiary 100×50 cm dla dwóch samiczek, a dla samców lepiej sprawdzi się ta o długości 120 cm. Dodatkowe miejsce sprawi, że unikniemy bójek między świnkami. Jako podłoże w klatce sprawdzi się żwirek. Żwirek drewniany jest dość tani, a także dobrze chłonie mocz i zapachy. Trociny nie są najlepszym pomysłem, gdyż słabo chłoną, a także pylą. W klatce warto umieścić legowisko, hamak, domek, a także inne miękkie rzeczy, na których świnka będzie mogła się wylegiwać. Miski na pokarm powinny być ciężkie, żeby świnki ich nie przewróciły. Warto kupić jedną miskę na każdą świnkę. W ten sposób unikniemy bójek o pokarm. Paśnik na siano jest niezbędnym elementem. Siano to podstawa diety świnek, jednak nie może znajdować się na ziemi. Poidełko powinno być dobrane do ilości posiadanych świnek. Na dwa gryzonie wystarczające będzie to o pojemności 250 ml. W klatce świnek morskich nie może znaleźć się kołowrotek, gdyż gryzonie te mają słaby kręgosłup.
Czym karmić świnkę morską?
Żywienie świnek morskich jest ważne. Prawidłowe żywienie może zapobiec wystąpieniu wielu chorób, w tym również groźnej cukrzycy. Podstawą diety powinno być siano, które stale musi być w paśniku. Siano wspiera perystaltykę jelit. Kolejne w piramidzie żywienia świnek morskich są suszone zioła, kwiaty, warzywa i korzenie. Do tego codziennie podajemy świeże warzywa i zioła. Owoce możemy traktować jako dodatek, który podajemy w małych ilościach. Przydadzą się np. w czasie oswajania świnki. Karma dla świnek morskich to jedynie dodatek do diety, który ma za zadanie uzupełnić ewentualne niedobory składników odżywczych. Na jedną świnkę podajemy łyżkę stołową karmy dziennie. Unikajmy karm czy przysmaków, które zawierają zboża. Zboża są ciężkostrawne i tuczące, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do nadwagi u świnki.
Zobacz także: leki stosowane u świnek morskich.