Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chomikach

Chomik jest bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, często jest to pierwsze zwierzątko jakie kupuje się dziecku w celu nauczenia go odpowiedzialności. Należy jednak pamiętać, że chomik to nie zabawka, a żywe stworzenie, dlatego przed zakupem należy się dokładnie zastanowić czy w 100% jesteśmy zdecydowani, jeśli tak trzeba stworzyć gryzoniowi odpowiednie warunki do życia, czyli odpowiednia klatka, miejsce na zabawy, poidełko, miseczki, miejsce do spania i biegania – to podstawa, lecz oczywiście do klatki można wsadzić zwierzątku różne inne dodatkowe gadżety (zapraszamy do naszego sklepu dla zwierząt).

Jeśli jesteśmy zdecydowani i gotowi do kupna gryzonia udajemy się do sklepu zoologicznego lub zamawiamy zwierzątko z hodowli. Trzeba jednak mieć na względzie, że chomiki mają różne rasy różniące się nie tylko wyglądem, ale i charakterem i nie każdy chomik nadaje się dla początkującego hodowcy. Można wyróżnić kilka ras chomików:

chomik

1. Chomik syryjski

Najpopularniejsza i najczęściej spotykana rasa chomika. Jest idealny dla początkujących, ponieważ nie jest agresywny i szybko się oswaja ( to ogólna opinia trzeba pamiętać, że zawsze zdarzają się wyjątki ) w dodatku poznaje i reaguje na swojego właściciela. Ma różne odmiany barwne i jest średniej wielkości chomikiem ( 15 – 20 cm). Dojrzałość płciowa osiąga w wieku 7 tygodni i rozmnaża się przez cały rok. Żyje około 2- 3 lata.

2. Chomik europejski

Jest to największy chomik osiągający rozmiary dorosłej świnki morskiej ( około 30 cm ). Jest dziki i bardzo agresywny nie nadaje się do trzymania w domu, oczywiście doświadczeni hodowcy mogą spróbować swych sił, jednak na razie nie udokumentowano oswojenia chomika europejskiego przez człowieka. Jest to chomik o krępej budowie ciała i grubym ogonie. Prowadzi samotniczy tryb życia i potrafi dożyć, aż 8 lat. Wśród chomików jest to rasa najbardziej agresywna, największa i najdłużej żyjąca. Przez rolników uważany był za szkodnika do takiego stopnia, ze obecnie należy do gatunków zagrożonych.

3. Chomik dżungarski

Jest małym chomikiem, którego rozmiary to około 9 cm. Nie oswaja się tak łatwo jak chomik syryjski i potrzeba do niego nieco więcej cierpliwości. Potrafi być płochliwy i nerwowy, ale z czasem powinien się przyzwyczaić. Ma pręgę ma grzbiecie, małe uszy i słabo zaznaczoną szyję. Brzuch chomika jest biały, natomiast grzbiet szary z czarną pręga. Żyją podobnie jak chomiki syryjskie około 2 – 3 lat. Można też wyróżnić chomika dżungarskiego pandę. Nazwa jak najbardziej trafna, ponieważ przypomina on miniaturową pandę jeśli chodzi o kolory. Posiada on wszystkie cechy charakteru i wyglądu poza kolorem chomika dżungarskiego.

4. Chomik chiński

Jest małej wielkości chomikiem – długość około 12 centymetrów. Jego zaletą jest to, że prowadzi też dzienny tryb życia, więc można się z nim pobawić w trakcie dnia bez budzenia go. Niestety prowadzi samotniczy tryb życia i jest przeznaczony dla hodowców, którzy mieli już styczność z chomikiem. Bywa nerwowy i płochliwy i z pewnością ciężej go oswoić niż chomika syryjskiego czy dżungarskiego, początkujący hodowca może mieć problem z oswojeniem, ale jeśli ktoś ma chodź trochę doświadczenia raczej sobie poradzi. Podobnie jak chomik dżungarski posiada czarną pręgę wzdłuż grzbietu Na szarawą barwę i jak na chomika długi ogon – to jego znak rozpoznawczy więc nie zostanie pomylony z innym gatunkiem. Długość życia standardowa jak na chomiki 2 – 3 lata.

5. Chomik Campbella ( mandżurski )

Jest chomikiem karłowatym. Podobnie jak dwa wyżej wymienione chomiki ma czarną pręgę wzdłuż grzbietu. Bywa konfliktowy, agresywny i zdarza mu się gryźć, dlatego nie nadaje się dla początkujących hodowców. Łatwiej oswaja się samce, oswojenie samicy to nie lada wyzwanie dla każdego nawet doświadczonego hodowcy. Chomik żyje 2 – 3 lata.

6. Chomik roborowskiego

Jest zdecydowanie najmniejszym chomikiem. Jego wymiary to zaledwie 4 – 6 cm. Ze względu na swoje rozmiary nie nadaje się dla dzieci, ponieważ trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie. W dodatku jest bardzo szybki i zwinny co utrudnia jego utrzymanie. Jest koloru piaskowego z lekko czerwonym odcieniem. Jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych hodowców. Bywa agresywny i niespokojny, a ze względu na swoją kruchą budowę i niewielkie rozmiary jest to chomik bardziej do obserwacji niż zabawy. W dodatku żyje krócej od pozostałych chomików max 2 lata. Dojrzałość płciową osiąga w wieku zaledwie 3 tygodni. Można go spotkać w sklepach zoologicznych i można mieć go w domu, ale jak już wspomniałem nie będzie on raczej zwierzątkiem do pieszczenia.

7. Chomik stepowy

Jest rzadko spotykany w hodowli. Może występować w barwie szarobrązowej, rudobrązowej lub ciemnobrązowej i również posiada pręgę na grzbiecie. Ma większy i słabiej owłosiony ogon. Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 5 tygodni. Prowadzi samotniczy tryb życia jest agresywny względem innych gatunków, a jego hodowla nie należy do łatwych. Z pewnością nie jest to dobry wybór chomika dla hodowców bez doświadczenia. Żyje około 3 lat.

Chomik jest idealnym zwierzątkiem na początek, aby nabrać doświadczenia, jednak jak widać nie wszystkie chomiki są takie same i nie wszystkie są łatwe w hodowli. Niezależnie od tego na jakie zwierzątko się zdecydujemy trzeba pamiętać, że jest to wzięcie odpowiedzialności na co najmniej kilka lat. Zwierzę to nie zabawka i nie można go porzucić w kąt jak się znudzi lub nie będzie takie jak sobie wyobrażaliśmy.

Zapoznaj się z lekami przeznaczonymi dla chomików.

Kupuj produkty dla zwierząt w zaufanym sklepie

Filters Sort results
Reset Apply

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ CHRUPKI PUPPY LAMB RICE OD LINCOLN?

Karmy Lincoln wytwarzane są ze składników klasy human grade, a
więc spełniających standardy ludzkiej żywności. Skomponowane
zostały tak, by kompleksowo zadbać o rozwój szczeniaka, a przy tym
przekonać go do przyjmowania pokarmów stałych. Mieszanka trzech
rodzajów mięsa (jagnięcina z dodatkiem kurczaka i wołowiny)
gwarantuje maksymalną smakowitość oraz…

229.00 

Dla Twojego pieska, który osładza Twoje dni. Zaprojektowana tak, aby
Twój pies nigdy nie chciał jej zdjąć. Wyjątkowo miękki materiał
neoprenowy, który obroża ma od wewnątrz, zapobiega dyskomfortowi
psa. Ostrzegamy, zdejmowanie jej będzie bardzo trudnym zadaniem!

76.00 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ CHRUPKI ADULT LAMB RICE OD LINCOLN?

 

Nie tylko ludzie miewają problemy trawienne, o czym w Lincoln dobrze
wiemy i dbamy także o wrażliwe psiaki. Zdrowe jelita i lekkość w
psim brzuchu to gwarancja dobrego samopoczucia i ochoty do zabawy,
dlatego w naszej karmie wykorzystaliśmy ryż - naturalny i świetnie
tolerowany przez psy błonnik, niewywołujący niestrawności. Z kolei
dodatek cykorii wspomaga…

48.00 

Churu Bites to miękkie, naturalne przysmaki z kurczaka w kształcie
poduszki, doprawione naturalnymi aromatami, ekstraktem z zielonej
herbaty i witaminą E. Bez zbóż, konserwantów i sztucznych
barwników. Każde opakowanie zawiera trzy oddzielne opakowania, aby
zachować maksymalną świeżość.

・Wykonane w 100% z czystego i naturalnego kurczaka hodowlanego i
dzikiego tuńczyka

・Kremowe nadzienie Churu® wewnątrz, miękka pieczona pasta z
kurczaka na zewnątrz

・Bez…

154.80 

Karma ta charakteryzuje się niezwykle wysoką zawartością wołowiny
– wyjątkowo wartościowego mięsa, bogatego w cenne aminokwasy,
witaminy z grupy B, żelazo i inne składniki mineralne. Odpowiednio
dobrane proporcje łatwostrawnego białka i tłuszczu zapewnią psu
zdrową sylwetkę i dużo energii, a zawarte w drożdżach naturalne
składniki wzmocnią jego odporność i poprawią wygląd jego
sierści.

Kompleksowa receptura

Zawarta w…

110.00 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w sklepie, z którym współpracujemy.