Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chomikach

Chomik jest bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, często jest to pierwsze zwierzątko jakie kupuje się dziecku w celu nauczenia go odpowiedzialności. Należy jednak pamiętać, że chomik to nie zabawka, a żywe stworzenie, dlatego przed zakupem należy się dokładnie zastanowić czy w 100% jesteśmy zdecydowani, jeśli tak trzeba stworzyć gryzoniowi odpowiednie warunki do życia, czyli odpowiednia klatka, miejsce na zabawy, poidełko, miseczki, miejsce do spania i biegania – to podstawa, lecz oczywiście do klatki można wsadzić zwierzątku różne inne dodatkowe gadżety.

Jeśli jesteśmy zdecydowani i gotowi do kupna gryzonia udajemy się do sklepu zoologicznego lub zamawiamy zwierzątko z hodowli. Trzeba jednak mieć na względzie, że chomiki mają różne rasy różniące się nie tylko wyglądem, ale i charakterem i nie każdy chomik nadaje się dla początkującego hodowcy. Można wyróżnić kilka ras chomików:

chomik

1. Chomik syryjski

Najpopularniejsza i najczęściej spotykana rasa chomika. Jest idealny dla początkujących, ponieważ nie jest agresywny i szybko się oswaja ( to ogólna opinia trzeba pamiętać, że zawsze zdarzają się wyjątki ) w dodatku poznaje i reaguje na swojego właściciela. Ma różne odmiany barwne i jest średniej wielkości chomikiem ( 15 – 20 cm). Dojrzałość płciowa osiąga w wieku 7 tygodni i rozmnaża się przez cały rok. Żyje około 2- 3 lata.

2. Chomik europejski

Jest to największy chomik osiągający rozmiary dorosłej świnki morskiej ( około 30 cm ). Jest dziki i bardzo agresywny nie nadaje się do trzymania w domu, oczywiście doświadczeni hodowcy mogą spróbować swych sił, jednak na razie nie udokumentowano oswojenia chomika europejskiego przez człowieka. Jest to chomik o krępej budowie ciała i grubym ogonie. Prowadzi samotniczy tryb życia i potrafi dożyć, aż 8 lat. Wśród chomików jest to rasa najbardziej agresywna, największa i najdłużej żyjąca. Przez rolników uważany był za szkodnika do takiego stopnia, ze obecnie należy do gatunków zagrożonych.

3. Chomik dżungarski

Jest małym chomikiem, którego rozmiary to około 9 cm. Nie oswaja się tak łatwo jak chomik syryjski i potrzeba do niego nieco więcej cierpliwości. Potrafi być płochliwy i nerwowy, ale z czasem powinien się przyzwyczaić. Ma pręgę ma grzbiecie, małe uszy i słabo zaznaczoną szyję. Brzuch chomika jest biały, natomiast grzbiet szary z czarną pręga. Żyją podobnie jak chomiki syryjskie około 2 – 3 lat. Można też wyróżnić chomika dżungarskiego pandę. Nazwa jak najbardziej trafna, ponieważ przypomina on miniaturową pandę jeśli chodzi o kolory. Posiada on wszystkie cechy charakteru i wyglądu poza kolorem chomika dżungarskiego.

4. Chomik chiński

Jest małej wielkości chomikiem – długość około 12 centymetrów. Jego zaletą jest to, że prowadzi też dzienny tryb życia, więc można się z nim pobawić w trakcie dnia bez budzenia go. Niestety prowadzi samotniczy tryb życia i jest przeznaczony dla hodowców, którzy mieli już styczność z chomikiem. Bywa nerwowy i płochliwy i z pewnością ciężej go oswoić niż chomika syryjskiego czy dżungarskiego, początkujący hodowca może mieć problem z oswojeniem, ale jeśli ktoś ma chodź trochę doświadczenia raczej sobie poradzi. Podobnie jak chomik dżungarski posiada czarną pręgę wzdłuż grzbietu Na szarawą barwę i jak na chomika długi ogon – to jego znak rozpoznawczy więc nie zostanie pomylony z innym gatunkiem. Długość życia standardowa jak na chomiki 2 – 3 lata.

5. Chomik Campbella ( mandżurski )

Jest chomikiem karłowatym. Podobnie jak dwa wyżej wymienione chomiki ma czarną pręgę wzdłuż grzbietu. Bywa konfliktowy, agresywny i zdarza mu się gryźć, dlatego nie nadaje się dla początkujących hodowców. Łatwiej oswaja się samce, oswojenie samicy to nie lada wyzwanie dla każdego nawet doświadczonego hodowcy. Chomik żyje 2 – 3 lata.

6. Chomik roborowskiego

Jest zdecydowanie najmniejszym chomikiem. Jego wymiary to zaledwie 4 – 6 cm. Ze względu na swoje rozmiary nie nadaje się dla dzieci, ponieważ trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie. W dodatku jest bardzo szybki i zwinny co utrudnia jego utrzymanie. Jest koloru piaskowego z lekko czerwonym odcieniem. Jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych hodowców. Bywa agresywny i niespokojny, a ze względu na swoją kruchą budowę i niewielkie rozmiary jest to chomik bardziej do obserwacji niż zabawy. W dodatku żyje krócej od pozostałych chomików max 2 lata. Dojrzałość płciową osiąga w wieku zaledwie 3 tygodni. Można go spotkać w sklepach zoologicznych i można mieć go w domu, ale jak już wspomniałem nie będzie on raczej zwierzątkiem do pieszczenia.

7. Chomik stepowy

Jest rzadko spotykany w hodowli. Może występować w barwie szarobrązowej, rudobrązowej lub ciemnobrązowej i również posiada pręgę na grzbiecie. Ma większy i słabiej owłosiony ogon. Dojrzałość płciową osiąga w wieku około 5 tygodni. Prowadzi samotniczy tryb życia jest agresywny względem innych gatunków, a jego hodowla nie należy do łatwych. Z pewnością nie jest to dobry wybór chomika dla hodowców bez doświadczenia. Żyje około 3 lat.

Chomik jest idealnym zwierzątkiem na początek, aby nabrać doświadczenia, jednak jak widać nie wszystkie chomiki są takie same i nie wszystkie są łatwe w hodowli. Niezależnie od tego na jakie zwierzątko się zdecydujemy trzeba pamiętać, że jest to wzięcie odpowiedzialności na co najmniej kilka lat. Zwierzę to nie zabawka i nie można go porzucić w kąt jak się znudzi lub nie będzie takie jak sobie wyobrażaliśmy.

Zapoznaj się z lekami przeznaczonymi dla chomików.