Chcesz przygarnąć kota? – krótki poradnik

Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych, podobnie jak psy. Ich przewaga nad psami polega głównie na tym, że nie musimy wyprowadzać ich na codzienne spacery, a także dobrze znoszą samotność. Zatem kot jest idealnym zwierzęciem dla osób pracujących. Kiedy zdecydujemy się na posiadanie kota musimy odpowiednio się do tego przygotować. 

kot

Jak zatem przygotować się do posiadania kota?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że koty znacznie różnią się od psów. Kot lubi spędzać czas w samotności np. na obserwacji domowników czy okolicy. Koty z reguły same przychodzą kiedy chcą być głaskane bądź mają ochotę na zabawę. Dużym plusem jest fakt, że koty załatwiają się do kuwety. Nie musimy wyprowadzać ich na regularne spacery, co dla wielu byłoby trudne. Musimy się jednak liczyć z częstszymi wymianami mebli. Koty lubią wspinać się na meble, gdyż z góry mogą obserwować całe pomieszczenie. Niestety wiąże się to z tym, że meble szybciej się niszczą. Zanim kot pojawi się w naszym domu musimy zakupić wszystkie niezbędne akcesoria. Wiele osób decyduje się na posiadanie kilku kotów. Dzięki temu zwierzęta te mogą bawić się w czasie naszej nieobecności.

Wyprawka dla kota powinna zawierać przede wszystkim karmę, kuwetę, legowisko, domek, zabawki, drapak, miski, a także akcesoria pielęgnacyjne. Karma dla kota powinna być dobrej jakości. Najchętniej jedzona jest karma na bazie ryb takich jak tuńczyk, dorsz czy łosoś. Sprawdzi się to w przypadku kota niejadka. Kot powinien dostawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Warto także podawać gotowane mięso bądź ryby. Takie urozmaicone żywienie pozytywnie wpływa na układ pokarmowy zwierzaka. Smakołyki dla kota także powinny znaleźć się w wyprawce. To dzięki nim będziemy mogli oswoić naszego pupila. Karmę podajemy w miskach. Najlepiej wybrać miski metalowe bądź ceramiczne. Koty mają krótki pyszczek, dlatego też warto wybrać płaskie miski. Ułatwi to naszemu pupilowi spożywanie posiłków.

Domek i kuweta dla kota

Domek dla kota stworzy miejsce,  w którym nasz pupil będzie mógł odpocząć. W sklepach znajdziemy zarówno zwykłe domki, jak i te połączone z drapakiem i półkami. Drapak daje kotu możliwość ścierania pazurów, dzięki czemu później nie niszczy mebli. Zabawki powinny znaleźć się w każdej wyprawce. To właśnie dzięki nim będziemy mogli bawić się z naszym pupilem. Koty lubią jeżdżące zabawki, piłki z dzwoneczkiem, zwykle piłki, a także zabawki na sznurku. Dobrym pomysłem jest także wskaźnik laserowy, za którym kot może ganiać. W wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów pielęgnacyjnych takich jak szczotka, szampon, a także cążki do pazurów, jeśli zdecydujemy się na samodzielne obcinanie pazurków. Pasta odkłaczająca także musi znaleźć się w domu każdego właściciela kota. Zwierzaki te sporą część dnia spędzają na pielęgnacji sierści. Przez to sporo sierści trafia do układu pokarmowego. Regularne podawanie pasty odkłaczającej wspomaga wydalanie sierści.

Najważniejsza w wyprawce jest kuweta. Jej cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. W pierwszym wypadku dostaniemy klasyczną kuwetę, którą regularnie będziemy musieli czyścić. Żwirek w kuwecie należy wymieniać po każdym załatwieniu się kota. Oczywiście nie wymieniamy całości żwirku, a jedynie zużytą część za pomocą specjalnej łopatki. Całość żwirku wymieniamy raz w tygodniu. Automatyczna kuweta pozwala nam zaoszczędzić nieco czasu, jednak jest ona dość kosztowna. modele z wyższej półki kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Kiedy kot pojawi się w naszym domu powinniśmy dać mu czas na oswojenie się z nowym miejscem. Jeśli sam do nas podejdzie możemy pogłaskać go. Każdy kot ma inny charakter. jeden już od pierwszych dni będzie chciał spędzać z nami czas, a inny będzie potrzebował kilku dni. Warto na początku pokazać kotu gdzie znajduje się kuweta. W ten sposób nasz pupil będzie wiedział gdzie może się załatwiać. Od początku powinniśmy przyzwyczajać kota do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak kąpanie, obcinanie pazurów czy czesanie.

Zachęcamy do zapoznania się z listą leków dla kotów.