Pies czy kot – jakie zwierzę wybrać?

Psy i koty są najczęściej wybierane jako zwierzęta domowe. Dzieje się tak, gdyż łatwo przywiązują się do człowieka, a także nie są agresywne. Psy i koty są dużo większe od gryzoni, przez co będą lepszym wyborem do domu z dziećmi. Musimy jednak wiedzieć, że zarówno pies, jak i kot są wymagającymi zwierzętami. Dlatego też będziemy musieli poświęcać sporo czasu na opiekę nad naszym pupilem. 

kot i pies

Pies czy kot – różnica charakterów

Psy i koty mogą być trzymane w pojedynkę. Jednak wielu właścicieli psów bądź kotów decyduje się na posiadanie kilku zwierząt. Dzięki temu mogą one się bawić podczas naszej nieobecności. Główną różnicą między psem i kotem jest charakter. Psy są z natury bardziej przyjazne do człowieka, natomiast koty traktują ludzi z lekkim dystansem. Co za tym idzie pies znacznie gorzej znosi samotność. Kot lepiej poradzi sobie siedząc w domu przez 8 godzin kiedy my będziemy w pracy. Kolejną różnicą jest fakt, że psa musimy wyprowadzać na spacery. Dziennie powinniśmy zapewnić psu 3-4 spacery, z czego jeden powinien być dłuższy. Warto mieć to na uwadze, jeśli dużo pracujemy. Możemy nauczyć psa załatwiania się na maty, co sprawdzi się zarówno kiedy mamy szczeniaka, jak i kiedy długo nie ma nas w domu. Kot nie wymaga wyprowadzania na spacery, gdyż załatwia się do kuwety. Jest to zatem idealne zwierzę dla osób pracujących.

Posiadanie zwierzaka to nie tylko radość, którą ten wnosi w nasze życie, ale również obowiązek. Z psem będziemy musieli wychodzić na spacery, co wymaga odpowiedniego szkolenia. Pies musi być odpowiednio wychowany, żeby nie ugryzł innego psa bądź człowieka w czasie spacerów. Szkolenie może być czasochłonne. Jedne psy uczą się szybciej, a inne dłużej. Kota także musimy wychować. W przeciwnym razie może gryźć nas i naszych gości. Musimy także nauczyć kota załatwiania się do kuwety, zwłaszcza jeśli jest on z adopcji. Wychowanie zwierzaka wymaga od nas poświęcenia czasu i cierpliwości. Psy z natury lubią spędzać czas z człowiekiem. Traktują nas jako członków swojego stada. Wspólne zabawy czy wylegiwanie się na łóżku to dla psa przyjemność. Koty traktują człowieka z nieco większym dystansem. Większość dnia spędzają na samotnej zabawie i wspinaniu się na meble. Posiadając kota musimy liczyć się z tym, że częściej będziemy zmieniać meble na nowe.

Reklama

Finanse, czyli utrzymanie zwierzaka

Koszt utrzymania psa i kota jest podobny. Średnio jest to około 100 złotych miesięcznie w przypadku kota i średniej wielkości psa. W przypadku psa dużej rasy koszt utrzymania może wynieść nawet 200 złotych. Oczywiście mowa tutaj o utrzymaniu zdrowego zwierzaka. W przypadku różnego rodzaju chorób wielkość zwierzęcia wpływa na koszt leczenia. Zatem za leczenie psa zapłacimy więcej niż za leczenie kota. Decydując się na posiadanie zwierzaka powinniśmy posiadać oszczędności, które będziemy mogli wydać między innymi na leczenie. Wyprawka dla psa to średnio kilkaset złotych. Dużo zależy od ilości rzeczy jakie kupimy, a także od ich jakości. Z kolei wyprawka dla kota może kosztować nawet kilka tysięcy, jeśli zdecydujemy się na zakup kuwety automatycznej.