Jak zadbać o mysz? – informacje ogólne

Myszy to małe gryzonie, które do szczęścia nie potrzebują dużej klatki. Stąd też są dobrym wyborem do małych mieszkań. Myszy żyją stosunkowo krótko gdyż średnio jest to 1,5 roku. Pamiętajmy, że zwierzęta te musimy trzymać w grupie składającej się z przynajmniej 2-3 osobników. Myszy są stosunkowo łagodne i łatwo się oswajają. Początkowo mogą ugryźć kiedy np. za mocno je złapiemy, jednak nie jest to bardzo bolesne. 

myszka

Jak przygotować się do posiadania myszy?

Myszy mimo swojego wzrostu są dość aktywnymi gryzoniami. Potrzebują zatem klatki, w której będą mogły rozładować nadmiar energii. Klatka dla myszy nie musi być duża, jednak musi być dobrze wyposażona. Minimalne wymiary klatki dla 2-3 myszek to 50x30x50 cm, chociaż lepszym wyborem będzie ta o wymiarach 60x40x60 cm. Klatka w podstawie powinna mieć minimum 40 cm długości, co pozwoli myszkom swobodnie w niej biegać. Ważna jest wysokość lokum. W wyższej klatce możemy zamontować półki, drabinki, a także stworzyć kilka pięter. Taką wąską i wysoką klatkę spokojnie zmieścimy nawet w małym pokoju.

W klatce muszą znaleźć się akcesoria, które umożliwią myszkom aktywne spędzanie czasu. Półki, drabinki, tunele, hamak i kołowrotek to niezbędne wyposażenie klatki. Myszy ze względu na swój rozmiar są dość płochliwe. Dlatego też niezbędny jest domek, w którym zwierzęta będą czuć się bezpiecznie. W przypadku myszy dobrze sprawdzi się zarówno domek klasyczny, jak i ten podwieszany na górze klatki. Kołowrotek powinien być plastikowy bądź drewniany. Te kołowrotki nie mają przestrzeni, w których mógłby zaplątać się ogon myszy. Miski powinny być ciężkie i stosunkowo małe. Najlepiej wybrać te ceramiczne bądź metalowe, które mocujemy do prętów klatki. Zbyt duża miska sprawi, że myszy mogą się do nie załatwiać. Jako podłoże w klatce najlepiej sprawdzą się trociny dobrej jakości. Zwróćmy uwagę, żeby były to trociny odpylone. Zbyt duża ilość pyłu może spowodować choroby skóry, a także układu oddechowego u myszy.

Reklama

Karmienie myszy – odpowiednie podejście

Myszy ze względu na swój mały rozmiar nie potrzebują dużo jedzenia. Jednak ich dieta powinna być urozmaicona. Podstawą diety jest dobrej jakości karma dla myszy. W karmie powinna znaleźć się mieszanka zbóż, która dostarcza sporo kalorii. Do tego w karmie powinny znaleźć się pestki, a także suszone warzywa i owoce. Często w karmach są także suszone larwy mącznika, które stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka. Myszy są aktywnymi gryzoniami, dlatego też potrzebują sporo białka. Oprócz karmy możemy podawać myszom świeże warzywa i owoce, a także gotowane mięso, jaja bądź żółty ser. Przyda się to zwłaszcza w procesie oswajania.

Myszy ze względu na swój mały rozmiar są dość płochliwe. Dlatego też stopniowo powinniśmy je oswajać. Początkowo warto co jakiś czas podchodzić do myszy. Możemy także podawać smakołyki z ręki. W ten sposób myszy skojarzą sobie nas z czymś przyjemnym, czyli z jedzeniem. Kiedy podnosimy myszkę uważajmy na to żeby nie ściskać jej za mocno. Najlepiej włożyć rękę ze smakołykiem do klatki, a mysz sama na nią wejdzie. Musimy zabezpieczyć wybieg dla myszy, aby te nie schowały się pod meblami bądź nie przegryzły kabli. Dobrze sprawdzi się kojec dla myszy, dzięki któremu stworzymy bezpieczną przestrzeń do zabawy dla naszych gryzoni.