Veto-Mag

Veto-Mag to produkt stosowany do tężyczki hipomagnezemiczne, porażenia poporodowego.

Jaki jest skład Veto-Mag, jakie substancje zawiera?

1 ml roztworu Veto-Mag zawiera:
Magnezu siarczan siedmiowodny 200 mg (co odpowiada 19,72mg Mg2+).

Dawkowanie preparatu Veto-Mag – jak stosować ten lek?

Produkt do stosowania domięśniowego lub podskórnego.
Przy ostrej hipomagnezemii 0,25–0,35 ml/kg m.c., w pozostałych przypadkach 0,15–0,25 ml/kg m.c.
Maksymalna dawka jednorazowa nie powinna przekraczać 200 ml produktu.
W razie potrzeby iniekcję można powtórzyć 2–3 razy w ciągu dnia.
Produkt należy wstrzykiwać w kilka miejsc.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Produkt przed podaniem należy ogrzać do temperatury ciała zwierzęcia. Produkt należy wstrzykiwać w kilka miejsc.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane

Hipermagnezemia jest bardzo rzadkim stanem, który może wystąpić przy podawaniu siarczanu magnezu pacjentom z niewydolnością nerek. Objawia się wystąpieniem niedociśnienia i bradykardii.
W dalszej kolejności w zależności od zwiększonego stężenia jonów Mg2+ następuje osłabienie odruchów ścięgnistych, z hipotonią mięśni i sennością, dochodzi do zaniku odruchów ścięgnistych, następnie porażenia mięśni, zwłaszcza oddechowych, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowokomorowego i zatrzymanie czynności serca w rozkurczu.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

Zero dni.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Produkt przed podaniem należy ogrzać do temperatury ciała zwierzęcia. Produkt należy wstrzykiwać w kilka miejsc.
W związku z tym, że magnez wydalany jest z moczem, należy zachować szczególną ostrożność u zwierząt z objawami niewydolności nerek. Ostrożnie stosować u zwierząt z bradykardią i zaburzeniami przewodzenia przedsionkowo-komorowego – działa depresyjnie na układ bodźcoprzewodzący serca.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Veto-Mag zwierzętom

Podczas stosowania produktu należy zachować ostrożność w celu uniknięcia przypadkowej samoiniekcji. Po przypadkowej samoiniekcji, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Produkt może być stosowany w okresie ciąży.

Interakcje Veto-Mag z innymi produktami

Ostrożnie stosować z glikozydami nasercowymi. Parenteralne stosowanie soli magnezowych nasila działanie miorelaksantów niedepolaryzacyjnych (d-tubokuraryny, galaminy) i środków hamujących czynności ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje funkcjonalny antagonizm między jonami wapnia i magnezu.

Przedawkowanie

Po przedawkowaniu soli magnezowych dochodzi do stanu hipermagnezemii, objawiającej się depresją ośrodkowego układu nerwowego, spadkiem ciśnienia krwi, porażeniem mięśni, zaburzeniem czynności układu oddechowego – hipowentylacją, bradykardią połączoną z arytmią i możliwością zatrzymaniem pracy serca.
W przypadkach zagrażających życiu zwierzęcia na tle niewydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego należy przerwać podawanie siarczanu magnezu i zastosować dożylnie sole wapnia (glukonian, chlorek) oraz duże ilości płynów.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Występuje niezgodność recepturowa pomiędzy roztworami magnezu a polimyksyną B, fosforanami i węglanami. W przypadku łączenia magnezu i wodorowęglanów w roztworze wodnym, dochodzi do powstania węglanu magnezu, który zostaje wytrącony z roztworu.

Ulotka Veto-Mag – do pobrania pełna wersja ulotki

Veto-Mag – Roztwór do wstrzykiwań

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Veto-Mag – Roztwór do wstrzykiwań

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Veto-Mag u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz