Ventipulmin

Produkt Ventipulmin granulat stosuje się pojedynczo lub w połączeniu z innymi produktami u koni do leczenia chorób układu oddechowego przebiegających ze zwężeniem światła dróg oddechowych powstałego wskutek skurczu oskrzeli i/lub oskrzelików i/lub nadmiernego nagromadzenia się śluzu w drogach oddechowych, takich jak:
• ostre, podostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli i oskrzelików, również na tle zakaźnym (bakteryjnym lub wirusowym);
• przewlekła zaporowa choroba płuc koni (Recurrent airway obstruction = RAO; Obstructive Chronić Obstructive Pulmonary Disease = COPD);
• ostre, podostre i przewlekłe stany alergii układu oddechowego;
• inne schorzenia układu oddechowego przebiegające z objawami duszności lub przewlekłego kaszlu.

Jaki jest skład Ventipulmin, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna:
klenbuterolu chlorowodorek 0,016 mg (co odpowiada 0.014 mg klenbuterolu).

Substancje pomocnicze
Mannitol
Laktoza jednowodna Skrobia kukurydziana Powidon (K-25)
Skrobia rozpuszczalna.

Dawkowanie preparatu Ventipulmin – jak stosować ten lek?

Produkt Ventipulmin należy podawać doustnie w dawce i 0,8 pg chlorowodorku klenbuterolu / kg m.c. (odpowiada to 5 g produktu Ventipulmin granulat / 100 kg m.c.) dwukrotnie w ciągu dnia (najlepiej rano i wieczorem). Załączona do opakowania miarka odpowiada 10 g granulatu tj. dawce na 200 kg m.c. Dorosłym koniom (m.c. ok. 500 kg) należy podawać 25 g produktu Ventipulmin granulat (odpowiada to 2/2 miarki) dwa razy dziennie, po wymieszaniu z karmą.
U koni młodych i kuców ilość tę należy odpowiednio zmniejszyć w zależności od masy ciała.
Okres podawania produktu Ventipulmin granulat zależy od rodzaju i przyczyny schorzenia.
W przebiegu ostrych zapaleń produkt podaje się przez okres 10-14 dni. W przypadkach przewlekłych okres ten wynosi minimum 4 tygodnie. U koni ze znaną reakcją na określone antygeny (np. zarodniki grzybów) produkt należy’ podawać przez okres ekspozycji na antygeny. Wyniki badań potwierdziły bezpieczeństwo codziennego stosowania produktu Ventipulmin granulat przez okres do trzech miesięcy.
W koniecznych przypadkach podawanie produktu Ventipulmin granulat można połączyć z podawaniem odpowiednich chemioterapeutyków i środków wykrztuśnych.
Unikać zanieczyszczenia podczas stosowania leku.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Brak.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane

Po podaniu doustnym bardzo rzadko można zaobserwować skutki uboczne w postaci wzmożonego wydzielania potu (szyja, okolice kłębu), tachykardię. niewielkie obniżenie ciśnienia krwi oraz lekkie drżenie mięśni szkieletowych. Opisano również przejściowy wzrost aktywności kinazy kreatyninowej w surowicy krwi. niewskazujący jednak na żadne zmiany patologiczne. Objawy te zanikają samoistnie po kilku godzinach. W przypadku wystąpienia działania niepożądanego, należy zaprzestać leczenia i skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane w jednym cyklu leczenia)
– często (więcej niż 1 ale mniej niż 10 na 100 zwierząt)
– niezbyt często (więcej niż I ale mniej niż 10 na 1000 zwierząt)
– rzadko (więcej niż 1 ale mniej niż 10 na 10000 zwierząt)
– bardzo rzadko (mniej niż I na 10000 zwierząt włączając pojedyncze raporty).

Okres(-y) karencji

Tkanki jadalne: 28 dni.
Nie stosować u klaczy, których mleko jest przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Nie stosować u koni ze stwierdzonymi chorobami serca.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Brak.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Ventipulmin zwierzętom

W trakcie podawania produktu należy zaniechać spożywania pokarmów i napojów oraz palenia tytoniu. Po użyciu należy niezwłocznie umyć ręce czystą wodą z my’dłem. Unikać wdychania pyłów.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Ciąża:
Chlorowodorek klenbuterolu może oddziaływać na nięśniówkę macicy źrebnej klaczy i wpłynąć na przebieg porodu. Produktu Ventipulmin granulat nie należy stosować u klaczy źrebnych na 2 dni przed spodziewanym terminem porodu.

Laktacja:
Ponieważ klenbuterolu chlorowodorek jest wydzielany z mlekiem, produktu nie należy stosować u karmiących klaczy w pierwszych tygodniach karmienia.

Interakcje Ventipulmin z innymi produktami

Przy równoczesnym podawaniu produktu Ventipulmin granulat i glikokortykosteroidów obserwowano bardzo rzadko w praktyce objawy „zmęczenia”, „słabej kondycji” lub zaburzeń ze strony układu krążenia u koni. Jakkolwiek brak naukowych podstaw tłumaczących to zjawisko nie zaleca się równoczesnego stosowania produktu Ventipulmin granulat i glikokortykosteroidów. Ventipulmin granulat może osłabiać działanie oksytocyny, prostaglandyn i alkaloidów ergotaminy. Równoczesne podanie atropiny i klenbuterolu przed zabiegami chirurgicznymi może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi w przebiegu narkozy ogólnej.

Przedawkowanie

Doświadczalnie stwierdzono, że podanie chlorowodorku klenbuterolu doustnie w dawce 4-krotnie przewyższającej dawkę leczniczą przez okres 90 dni nie wywołało żadnych objawów niepożądanych z wyjątkiem pojedynczych i przejściowych objawów typowych dla przedawkowania substancji [β2- adrenergicznych (pocenie się, tachykardia, drżenie mięśni szkieletowych).

W przypadku przedawkowania jako odtrutki można użyć (β-blokerów np. propranololu).

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Ventipulmin – do pobrania pełna wersja ulotki

Yentipulmin – granulat

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Yentipulmin – granulat

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Ventipulmin u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz