Suispirin

Suispirin to produkt stosowany u świń w leczeniu wspomagającym mające na celu zmniejszenie gorączki, w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwzakaźnym, jeśli konieczne.

Jaki jest skład Suispirin, jakie substancje zawiera?

1 g proszku Suispirin zawiera:
Substancja czynna:
Kwas acetylosalicylowy 1000 mg.

Proszek biały do prawie białego.

Dawkowanie preparatu Suispirin – jak stosować ten lek?

Proszek doustny do podania przez posypanie
Do stosowania indywidualnego u świń w gospodarstwach, w których tylko niewielka liczba świń ma otrzymywać produkt leczniczy weterynaryjny.

Świnia:
30 mg kwasu acetylosalicylowego (co odpowiada 30 mg produktu) na kg m.c. dwa razy dziennie.

Okres leczenia powinien obejmować 3 następujące po sobie dni.
Minimalna masa ciała świń, które mogą zostać poddane leczeniu: 11 kg.
Leczenie polega na mieszaniu produktu z około 50 lub 200 g (zależnie od masy ciała) paszy na każdą świnię. W celu odmierzenia prawidłowej ilości produktu leczniczego weterynaryjnego należy użyć dołączonych miarek zgodnie z poniższą tabelą dawkowania. Pasza niezawierająca produktu leczniczego powinna zostać podana dopiero po całkowitym wykorzystaniu paszy leczniczej. W celu leczenia, chore zwierzęta powinny zostać odizolowane od innych.
Paszę zawierającą produkt leczniczy należy świeżo przygotowywać przed każdym podaniem.

Suispirin-dawkowanie

Miarki – dołączone są dwie miarki odmierzające 0,4 ml (= 0,33 g produktu) i 3 ml (= 2,25 g produktu).

Częściowo wykorzystana pasza musi zostać usunięta z innymi odpadami paszowymi. Paszy takiej nie należy podawać innym zwierzętom.
W celu uniknięcia przedawkowania, świnie poddawane leczeniu powinny zostać zważone lub też ich masa ciała powinna zostać oszacowana przez doświadczoną osobę.
Spożycie paszy może być zmniejszone u zwierząt chorych klinicznie, a także u starych świń. Z tego też względu należy dostosować ilość pobieranej paszy tak, aby osiągnąć docelową dawkę.
Odpowiednią ilość produktu należy dokładnie wymieszać z paszą w wiadrze lub podobnym pojemniku. W celu uzyskania odpowiedniej i jednorodnej mieszaniny można zastosować mieszaninę wstępną.
Produkt ten powinien być dodawany do suchej paszy niegranulowanej. Nie stosować w suchym mieszalniku pasz lub też stacji do paszy półpłynnej.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Nie dotyczy.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub w przypadku podrażnionego układu pokarmowego i owrzodzeń, przewlekłych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, skurczu oskrzeli, zaburzeń czynności wątroby lub nefropatii.
Nie stosować u loch w ciąży bądź w okresie laktacji.
Nie stosować u prosiąt poniżej 4 tygodnia życia.

Działania niepożądane

Może dochodzić do podrażnienia przewodu pokarmowego zwłaszcza u zwierząt z istniejącą wcześniej chorobą przewodu pokarmowego. Podrażnienie takie może objawiać się klinicznie czarnym zabarwieniem obornika z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego.
Sporadycznie może dochodzić do hamowania prawidłowego krzepnięcia krwi. Skutek ten jest odwracalny i ustępuje stopniowo w okresie około 7 dni.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek poważnych objawów lub innych objawów niewymienionych w ulotce informacyjnej, poinformuj o nich lekarza weterynarii.

Okres(-y) karencji

Świnia – tkanki jadalne – 1 dzień.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

W trakcie leczenia należy zapewnić zwierzętom spożywanie odpowiedniej ilości wody.
Biorąc pod uwagę fakt, że produkt może hamować krzepnięcie krwi zaleca się, aby zabiegi chirurgiczne nie były wykonywane na zwierzętach w przeciągu 7 dni od zakończenia leczenia.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Suispirin zwierzętom

Nie należy jeść, pić oraz palić podczas stosowania produktu. Ze względu na ryzyko uczuleń należy unikać kontaktu produktu ze skórą i błonami śluzowymi użytkownika. W przypadku uczulenia na aspirynę, należy unikać kontaktu z tym produktem. Używać odpowiednich ubrań ochronnych podczas stosowania produktu, takich jak rękawiczki i maski na twarz. Po zakończeniu pracy z produktem należy umyć ręce oraz wystawione na działanie produktu partie skóry.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Nie stosować w okresie ciąży i laktacji.

Interakcje Suispirin z innymi produktami

Penicyliny, sulfonamidy
W wyniku wysokiego wiązania się z białkami osocza, kwas acetylosalicylowy może silnie hamować wiązanie się innych substancji takich jak penicyliny i sulfonamidy, wzmacniając przez to ich działanie.

Furosemid
Moczopędne działanie furosemidu jest obniżone. Może to spowodować objawy zatrucia u zwierząt otrzymujących duże dawki aspiryny.

Tetracykliny
Podawanie buforowanego kwasu acetylosalicylowego z tetracykliną może prowadzić do powstania chelatu.

Antybiotyki aminoglikozydowe
Połączenie kwasu acetylosalicylowego i antybiotyków aminoglikozydowych prowadzi do zwiększenia potencjału nefrotoksycznego.

Kwas askorbinowy, metionina, chlorek amonu
Zakwaszenie moczu spowodowane przez kwas askorbinowy, metioninę lub amonu chlorek prowadzi do zmniejszenia wydalania kwasu salicylowego przez nerki, zwiększając ryzyko reakcji toksycznych.

Leki prowadzące do alkalizacji moczu (wodorwęglan sodowy)
Wydalanie kwasu salicylowego przez nerki jest przyśpieszone przez leki alkalizujące mocz (sodu wodorowęglan).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Połączenie z innymi NLPZ prowadzi do zwiększenia lub nasilenia występowania działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego.

Glikokortykosteroidy
Jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów zwiększa ryzyko krwawienia żołądkowo-jelitowego.

Przedawkowanie

Świnie tolerują dawki do 90 mg/kg przez 6 dni bez znaczących działań niepożądanych.
Postępowanie w przypadku przedawkowania: należy natychmiast przerwać leczenie kwasem acetylosalicylowym i rozpocząć leczenie objawowe. Alkalizacja moczu sodu wodorowęglanem może prowadzić do przyspieszonego wydzielania kwasu acetylosalicylowego lub kwas salicylowego.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Suispirin – do pobrania pełna wersja ulotki

Suispirin – Proszek doustny

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Suispirin – Proszek doustny

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Suispirin u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz