Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Zwierzak wnosi wiele radości w życia wszystkich domowników, jednak wymaga od nas poświęcania czasu. Biorąc psa pod swój dach zobowiązujemy się do zapewnienia mu możliwie jak najlepszych warunków do życia. Zanim pies pojawi się w naszym domu warto odpowiednio się do tego przygotować.
Jak przygotować się do posiadania psa?
Kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa musimy zdecydować skąd go weźmiemy. Mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to adopcja, która jest darmowa. Psa możemy adoptować zarówno w schronisku, jak i od osób prywatnych za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Drugą opcją jest kupno psa w hodowli. Koszt rasowego psa zaczyna się od około tysiąca złotych, jednak często jest to kilka tysięcy złotych. Kupując psa w hodowli otrzymujemy rodowód, który potwierdza rasę. Cena psa jest zależna przede wszystkim od jego rasy, a także od renomy danej hodowli. Kupno psa będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na konkretnej rasie. W ten sposób mamy pewność jakiej wielkości będzie pies, a także jaki będzie miał charakter. W przypadku adopcji najczęściej spotykane są kundelki, czyli rasa mieszana. W tym wypadku adoptując szczeniaka nie mamy pewności jaki pies będzie w przyszłości. Adopcja jest zatem dobrą opcją, jeśli nie zależy nam na konkretnej rasie. Często także na adopcje decydują się ludzie, którzy chcą dać kochający dom psom po przejściach.
Zanim pies pojawi się w naszym domu powinniśmy zakupić niezbędne rzeczy. Jest to tak zwana wyprawka dla psa. Jednym z jej elementów jest karma, która powinna być dobrej jakości. Karma dla psa musi zawierać mięso na pierwszym miejscu w składzie. W końcu psy to mięsożercy. To samo dotyczy smakołyków. Warto wybierać te z dużą zawartością mięsa. W ten sposób nasz pupil będzie prawidłowo żywiony. Nie powinniśmy podawać psu mięsa z obiadu ze względu na obecność przypraw. Duża ilość przypraw czy smażony kotlet w panierce nie jest najlepszym pomysłem na żywienie psa. Lepiej jest ugotować mięso z warzywami, które podamy psu kiedy będziemy spożywać nasz posiłek.
Miski są niezbędnym elementem wyprawki. W końcu musimy w czymś podać psu jedzenie. Najlepsze są metalowe bądź ceramiczne. Plastikowe miski z czasem się ścierają i mogą podrażnić pyszczek psa. Metalowe czy ceramiczne miski możemy wyparzyć wrzątkiem, co zabija bakterie i wirusy. Dzięki temu możemy w łatwy sposób utrzymać miski w czystości. Legowisko to element, który jedni kupują, a inni pomijają. Dużo zależy od charakteru psa, a także od nas samych. Pies może leżeć na łóżku bądź na podłodze. Druga opcja będzie lepsza latem, gdyż podłoga jest zimna. Jeśli jednak chcemy, żeby pies spał w legowisku, to już od pierwszych dni powinno znaleźć się w naszym domu. Zabawki także będą przydatne. Zapewnią psu rozrywkę podczas naszej nieobecności, a także będą pomocne w czasie szkolenia.
Co na spacer z psem?
Kolejną sprawą są akcesoria spacerowe. Psy musimy wyprowadzać na 3-4 spacery dziennie. Najlepsza będzie obroża, do której dokupimy smycz. Najlepiej, żeby miała ona długość 2-3 metrów. Taka smycz daje psu swobodę w czasie spacerów, a jednocześnie mamy kontrolę. Smycz automatyczna sprawdzi się kiedy nie mamy możliwość puszczania psa luzem. Taka smycz jest długa i daje psu możliwość wybiegania się. Pamiętajmy jednak, że smycz automatyczną łączymy jedynie z szelkami. Na spacery przydatna będzie saszetka na przysmaki. Bidon na wodę przyda się w upalne dni. Pamiętajmy również o zakupie akcesoriów pielęgnacyjnych, a także preparatów przeciwkleszczowych.
Od pierwszych dni powinniśmy zacząć szkolenie psa. Ułatwi nam to wspólne życie z czworonogiem. Musimy jasno dać znać co pies może robić w naszym domu, a czego robić mu nie wolno. Warto wcześniej ustalić te zasady wspólnie z innymi domownikami. W szkoleniu przydadzą się smakołyki, a także zabawki. Naukę zaczynamy w domu, gdzie nie ma dużo rozproszeń. Kiedy pies opanuje daną komendę w domowym zaciszu przenosimy się na zewnątrz. W czasie spacerów jest dużo rozproszeń, które utrudniają psu skupienie się na wykonywanym zadaniu. Jednak regularna praktyka sprawi, że pies będzie posłuszny niezależnie od sytuacji. Dzięki temu będzie nam się przyjemniej żyło z czworonogiem.
Zachęcamy do zapoznania się z lekami dla psów.