Zakładanie akwarium – jak się za to zabrać?

Akwarium z rybkami może być nie tylko ciekawym hobby, ale również dekoracją każdego wnętrza. Obserwacja rybek może pochłaniać sporo czasu. To ciekawe zajęcie, które sprawia przyjemność wielu osobom. Rybki nie są jedynymi zwierzętami, które możemy trzymać w akwarium. Wiele osób decyduje się na krewetki bądź raki. Niektórzy wybierają akwarium roślinne, w którym nie ma ryb bądź są, ale w niewielkiej ilości. W tym wypadku skupiamy się na dekorowaniu akwarium tak, żeby rośliny pięknie się prezentowały. 

Zakładanie akwarium

Zakładanie akwarium – jak się za to zabrać?

Zanim zabierzemy się za zakupy musimy zdecydować jakie akwarium chcemy mieć. Roślinne może być mniejsze, jednak to dla ryb czy krewetek musi być większe. Akwarium dla krewetek powinno mieć około 25-30 litrów. To wystarczająca pojemność dla tych małych skorupiaków. W większym zbiorniku krewetki nie będą dobrze widoczne. Akwarium dla ryb powinno być większe, jednak zależy to od gatunków jakie chcemy trzymać. Dla bojownika wystarczy zbiornik o pojemności 25 litrów, a dla złotych rybek minimum to 75-80 litrów. Początkującym zaleca się zaczynać od akwarium o pojemności 40-60 litrów. Warto wiedzieć, że im większa pojemność akwarium tym łatwiej jest w nim utrzymać równowagę biologiczną. Jedne gatunki ryb będą wymagały dłuższego akwarium, a inne wyższego. Zatem warto przemyśleć jakie ryby chcemy mieć zanim zaczniemy zakupy.

Akwarium musi stanąć z dala od okna, gdyż w przeciwnym razie glony będą nadmiernie się rozwijać pod wpływem promieni słonecznych. Pod zbiornikiem musi być specjalna mata piankowa, która chroni szkło przed drobinkami piasku i brudu. Na spodzie akwarium musi znaleźć się podłoże, którym może być żwirek. Podłoże dobieramy do gatunków roślin jakie chcemy mieć. Te mniej wymagające rośliny będą rosły na zwykłym żwirku. Rośliny, które są bardziej wymagające będą potrzebować specjalnego podłoża, które umieszczamy pod żwirkiem. Żwirek przed umieszczeniem w akwarium musimy kilkukrotnie przepłukać w ciepłej wodzie. W przeciwnym razie woda w akwarium będzie mętna przez jakiś czas. Płukać należy też wszystkie dekoracje i rośliny, które chcemy umieścić w akwarium.

Reklama

Urządzamy akwarium – przydatne akcesoria

Urządzanie akwarium zaczynamy od umieszczenia podłoża. Przyjmuje się, że warstwa żwirku powinna mieć około 5-10 cm, w zależności od wielkości akwarium. Po włożeniu podłoża zalewamy akwarium do połowy wodą i przystępujemy do urządzania. Niektóre rośliny będziemy musieli przykleić do korzeni bądź skał. Warto zaopatrzyć się w specjalny klej akwarystyczny, który kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Rośliny, które kupujemy potrzebują czasu na rozwinięcie systemu korzeniowego, przez co początkowo mogą wypływać na powierzchnię. Dlatego też warto wykorzystać druciki, dzięki którym zamocujemy rośliny w podłożu.

Po urządzeniu akwarium możemy je napełnić wodą. Następnie wkładamy filtr i grzałkę. Ważne jest także odpowiednio mocne oświetlenie, które dobieramy do rodzaju roślin jakie posiadamy. Następnie musimy odczekać około 2 tygodnie przed wpuszczeniem rybek, żeby woda mogła dojrzeć. W tym czasie rozwiną się pożyteczne bakterie, które będą rozkładać szkodliwe dla ryb związki. Po tym czasie możemy udać się po ryby bądź krewetki, w zależności od tego na co się zdecydujemy. Ważne jest kontrolowanie parametrów wody, do czego przydatne będa szybkie testy w formie pasków. W ten sposób będziemy utrzymywać parametry w wodzie na odpowiednim poziomie. Parametry te będą inne dla każdego gatunku ryb. W przypadku akwariów wielogatunkowych musimy dobrać ryby, które mają podobne wymagania. Po wpuszczeniu ryb pozostają regularne podmiany wody co około 3-6 tygodni, w zależności od wielkości akwarium. Raz bądź dwa razy dziennie należy karmić rybki przy użyciu kilku różnych pokarmów. Urozmaicona dieta sprawi, że ryby będą dłużej żyły.