Demyrin

Produkt Demyrin przeznaczony jest do leczenia zespołu suchego oka (ZSO, „suche oko”) oraz leczenia przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki (łuszczka, „pannus”) u psów.

Jaki jest skład Demyrin, jakie substancje zawiera?

1 g maści Demyrin zawiera 2,0 mg cyklosporyny jako substancji czynnej.

Jednorodna maść o barwie białej do lekko żółtawej.

Dawkowanie preparatu Demyrin – jak stosować ten lek?

Nakładać niewielką ilość maści, ok. 0,5–1 cm do chorego oka (chorych oczu), co 12 godzin.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Przed nałożeniem maści zmyć wydzielinę lub nadmiar maści nagromadzone wokół oka, używając do tego celu odpowiedniego, niedrażniącego roztworu lub wody. Nakładać maść do oka, delikatnie opuszczając dolną powiekę i podawać produkt do widocznej kieszonki między okiem a dolną powieką. Pies mrugając rozprowadzi lek po powierzchni oka.
Czas trwania leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i odpowiedzi na leczenie.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na cyklosporynę lub dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować, jeśli podejrzewa się wirusowe lub grzybicze zakażenie oka.

Działania niepożądane

W pierwszych kilku dniach leczenia może wystąpić łagodne podrażnienie. Jeśli utrzymuje się ono ponad 7 dni, należy przerwać leczenie. W bardzo nielicznych przypadkach opisywano zapalenie i obrzęk powiek. Wydaje się, że ma to związek z wypływaniem nadmiaru maści. Zmniejszenie ilości nakładanej maści powodowało ustąpienie tych objawów.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek poważnych objawów lub innych objawów niewymienionych w ulotce informacyjnej, poinformuj o nich lekarza weterynarii.

Okres(-y) karencji

Nie dotyczy.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

IDoświadczenie kliniczne wskazuje, że 90% psów z zespołem suchego oka będzie wymagać leczenia przez całe życie. Jeśli jednak leczenie będzie kontynuowane, rokowania są dobre pod warunkiem przeprowadzania regularnej oceny klinicznej.
Również „pannus” czyli powierzchowne zapalenie rogówki może wymagać stałego leczenia, choć w przypadku zaostrzenia stanu w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego, leczenie w niektórych porach roku może zostać zawieszone lub ograniczone.
W leczeniu zespołu suchego oka ważne jest utrzymanie ciągłości terapii. Badania wykazały, że stymulacja wytwarzania łez ustaje w ciągu 24 godzin od przerwania leczenia.
Wzrost ilości wytwarzanych łez powinien nastąpić w ciągu 10 dni, ale osiągnięcie wartości maksymalnych może nastąpić dopiero po 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.
Aby uzyskać jak najlepsze wyniki w leczeniu zespołu suchego oka, cyklosporynę należy zacząć podawać na wczesnym etapie choroby, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i zwłóknienia tkanki dróg łzowych.
Produkt może być stosowany jako uzupełnienie miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów lub zamiast glikokortykosteroidów, gdy są one przeciwwskazane z powodu owrzodzenia rogówki.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Tylko do miejscowego użytku zewnętrznego.
Należy zachować ostrożność, aby w czasie stosowania nie dopuścić do zanieczyszczenia zawartości opakowania. Należy unikać nakładania maści na powieki lub okolicę wokół oczu. Zakręcać tubę po każdym użyciu.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Demyrin zwierzętom

Należy unikać kontaktu ze skórą, a w szczególności przenoszenia produktu z rąk do ust lub oczu.
W przypadku kontaktu produktu z palcami, należy natychmiast umyć ręce.
Umyć ręce po zastosowaniu produktu.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w trakcie ciąży i laktacji, nie zaleca się jego stosowania w tym czasie. Stosować jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.

Interakcje Demyrin z innymi produktami

Nieznane.

Przedawkowanie

W bardzo nielicznych przypadkach opisywano zapalenie i obrzęk powiek. Wydaje się, że ma to związek z wypływaniem nadmiaru maści. Zmniejszenie ilości nakładanej maści powodowało ustąpienie tych objawów.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Nieznane.

Ulotka Demyrin – do pobrania pełna wersja ulotki

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Demyrin u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz