Vetrimoxin

Vetrimoxin to produkt stosowany u prosiąt po odsadzeniu w przypadku: leczenia stad, w których potwierdzono zakażenie powodowane przez Streptococcus suis wrażliwe na amoksycylinę.

Jaki jest skład Vetrimoxin, jakie substancje zawiera?

Każdy g Vetrimoxin zawiera:

Substancja czynna:
Amoksycylina (w postaci amoksycyliny trójwodnej) 50 mg

Substancje pomocnicze:
Skrobia pszeniczna do 1 g
Granulki w kolorze białym-kości słoniowej, jednorodne.

Dawkowanie preparatu Vetrimoxin – jak stosować ten lek?

Do podania doustnego po uprzedniej inkorporacji do paszy.
Podanie w paszy w dawce końcowej 15 mg amoksycyliny/kg m. c./dzień, przez 14 kolejnych dni.
W przypadku zmienionego spożycia paszy (stan kliniczny, klasa wagowa, wiek, środowisko) należy dostosować wskaźnik inkorporacji tak, aby zagwarantować spożycie 15 mg amoksycyliny/kg m.c./dzień.
Biorąc pod uwagę zalecaną dawkę, ilość leczonych zwierząt i ich masę ciała, za pomocą wzoru podanego poniżej należy obliczyć dokładną dawkę produktu leczniczego jaką należy dodać do paszy:

Vetrimoxin - wzór - dawkowanie

Podczas granulacji temperatura mieszanki nie powinna przekroczyć 60ºC.
Wytwórca upoważniony do bezpośredniego włączania weterynaryjnych produktów leczniczych lub premiksów zawierających takie produkty do jakiegokolwiek stężenia, musi ponosić odpowiedzialność za mieszanie, jeśli inkorporacja jest mniejsza niż 2 kg na tonę w paszy ostatecznej.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Należy jak najdokładniej określić masę ciała, aby uniknąć podania zbyt małej dawki.
Spożycie paszy zależy od stanu klinicznego zwierząt. Z tego względu należy odpowiednio dostosować stężenie produktu w paszy, aby zapewnić właściwe dawkowanie. Dobrze wymieszać, aby uzyskać jednorodny rozkład.
Pasza lecznicza powinna stanowić jedyne źródło paszy podczas 14 dni leczenia, co stanowi maksymalny czas podawania produktu.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
– reakcje nadwrażliwości o nasileniu od wysypki skórnej do wstrząsu anafilaktycznego
– objawy żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka)
– zmiany hematologiczne oraz zapalenie okrężnicy.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane)
– często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt)
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt)
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt)
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty).

W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.

Okres(-y) karencji

Świnia – tkanki jadalne – 3 dni.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Chore zwierzęta mogą pobierać paszę w mniejszej ilości, a w konsekwencji mogą wymagać parenteralnego podawania leków.
Spożycie paszy leczniczej zależy od stanu klinicznego zwierząt. W celu otrzymania właściwego dawkowania należy odpowiednio dostosować stężenie amoksycyliny.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Stosując produkt należy wziąć pod uwagę oficjalne krajowe i regionalne wytyczne dotyczące leków przeciwbakteryjnych.
Stosowanie produktu powinno opierać się na wynikach badań wrażliwości bakterii wyizolowanych od zwierząt. Jeśli nie jest to możliwe, terapia powinna opierać się na lokalnych (regionalnych, fermowych) danych epidemiologicznych dotyczących wrażliwości bakterii docelowych.
Stosowanie produktu niezgodnie z zaleceniami podanymi w ChPLW może prowadzić do wzrostu częstotliwości występowania bakterii opornych na amoksycylinę i zmniejszenia skuteczności leczenia.
Należy unikać długotrwałego i wielokrotnego stosowania, np. poprawiając praktyki w zakresie zarządzania, właściwego czyszczenia i dezynfekcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawę praktyk rolniczych, w celu uniknięcia sytuacji stresowych.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Vetrimoxin zwierzętom

Osoby stosujące produkt powinny unikać wdychania pyłu i kontaktu produktu ze skórą.
Podczas mieszania i stosowania tego produktu należy nosić jednorazową półmaskę oddechową zgodną z normą europejską EN 149 lub maskę ochronną wielokrotnego użycia zgodną z normą europejską EN 140 z filtrem EN 143.
Podczas mieszania i stosowania tego produktu należy nosić gumowe rękawice. Po stosowaniu produktu należy dokładnie umyć ręce oraz narażoną skórę.
Nie palić, nie jeść i nie pić podczas stosowania produktu.
Penicyliny i cefalosporyny mogą wywołać reakcję nadwrażliwości (alergię) po iniekcji, inhalacji, połknięciu lub kontakcie ze skórą. Nadwrażliwość na penicyliny może prowadzić do krzyżowych reakcji na cefalosporyny i odwrotnie. Sporadycznie reakcje alergiczne na te substancje mogą być poważne.
1. Osoby o znanej nadwrażliwości oraz osoby, którym nie zalecano obchodzenia się z tego typu produktami, powinny unikać kontaktu z tym produktem leczniczym weterynaryjnym.
2. Należy stosować produkt z zachowaniem wielkiej ostrożności, stosując się do wszystkich zalecanych środków ostrożności, aby uniknąć ekspozycji.
3. W przypadku pojawienia się po narażeniu na działanie produktu objawów takich jak wysypka skórna, należy zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi to ostrzeżenie. Obrzęk twarzy, ust lub oczu czy też trudności w oddychaniu są bardziej poważnymi objawami i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Interakcje Vetrimoxin z innymi produktami

Nie stosować jednocześnie z neomycyną, ponieważ hamuje ona wchłanianie penicylin podawanych doustnie.
Nie stosować łącznie z antybiotykami hamującymi syntezę białek, gdyż mogą antagonizować działanie bakteriobójcze penicylin.

Przedawkowanie

W przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej należy przerwać leczenie oraz podać kortykoidy i adrenalinę. W innych przypadkach należy rozpocząć leczenie objawowe.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Vetrimoxin – do pobrania pełna wersja ulotki

Vetrimoxin – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Vetrimoxin – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Vetrimoxin u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz