Domowa pielęgnacja szynszyli

Szynszyle są jednym z tych coraz bardziej popularnych zwierząt w domach i wystarczy je trochę poznać, żeby się w nich zakochać. Równie ważne, jak dogłębna wiedza na temat opieki nad szynszylami, jest zrozumienie, dlaczego są idealnym małym ssakiem domowym. Są nie tylko spokojne, ale także niezwykle towarzyskie i inteligentne. Trzy dobre powody, aby stały się członkiem naszej rodziny. Oto podstawy opieki nad szynszylami. 

szynszyle

Szynszyla — co to za zwierzątko?

Pochodzące z południowych Andów szynszyle są prawdziwą zagadką, mimo że są częścią wielu rodzin. Pochodzą z zimnych i suchych klimatów, typowych dla wysokich gór Ameryki Południowej. Średniej wielkości, w wieku dorosłym mogą ważyć nawet kilogram. Szynszyle są zwierzętami długowiecznymi, więc mogą żyć nawet 12 lat.

A teraz, gdy znasz już te kluczowe szczegóły dla ich dobrego samopoczucia, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Niektóre nie wiążą się z dużymi trudnościami, ale trzeba je dogłębnie poznać.

Jakie są domowe szynszyle: Charakter i nawyki

Zanim dokładnie przyjrzymy się opiece nad szynszylami, warto poznać ich zachowanie. Szczegół, o którym musimy wiedzieć to to, że będziemy musieli bardzo szanować jej sen. Jest więcej niż prawdopodobne, że nasze szynszyle śpią w ciągu dnia, a do tego kluczowe jest zapewnienie im spokojnej przestrzeni, w której mogą odpocząć bez obaw.

Równie ważna jest świadomość, że pomimo tego, że są towarzyskie i nawiązują silne więzi ze swoimi opiekunami, musimy dbać o tę relację od momentu przybycia do naszego domu. Szynszyle są płochliwe, więc przede wszystkim należy je obserwować przez kilka dni, zanim zaczniemy stopniowo nawiązywać z nimi kontakt fizyczny.

Gdy zobaczymy, że nasze zwierzę zachowuje się normalnie, nadejdzie czas na rozpoczęcie podejścia. Dobrym punktem wyjścia jest zaoferowanie mu owoców, które położymy bliżej nas. Z czasem odważy się i podejdzie, a wtedy zmieniajmy dystans.  Kiedy już nam zaufa i podejdzie na tyle blisko, że możemy ją pogłaskać — możemy juz to robić zawsze bez obaw.

Koegzystencja z innymi zwierzętami

Podstawową częścią opieki nad szynszylami jest znajdowanie dla nich towarzyszy, ponieważ nie lubią żyć one w samotności. Są zwierzętami stadnymi, więc będą potrzebować co najmniej jednego innego przyjaciela, z którym będą dzielić przestrzeń, gry i rozpieszczanie. Co więcej: dla szynszyli posiadanie tego towarzysza jest kluczem do dobrego samopoczucia emocjonalnego, a tym samym do zdrowia.

Ale jak wygląda ich socjalizacja z innymi zwierzętami? W związku z tym musimy być ostrożni. Nie wszystkie psy i koty akceptują i przyjmują szynszyle, więc musimy być ostrożni. A przede wszystkim: jeśli w naszym domu będzie fretka, będziemy musieli zapomnieć o szynszylach. Są ich głównym naturalnym drapieżnikiem.

Pielęgnacja szynszyli

Po zrozumieniu jego cech nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować szynszyle.

1. Karmienie, klucz do pielęgnacji szynszyli

Błonnik jest absolutnym protagonistą diety szynszyli, więc muszą mieć do niego na co dzień nieograniczony dostęp. Tylko w ten sposób unikniemy typowych dla tych zwierząt dolegliwości jelitowych. Z tego powodu ważne jest, aby nasza szynszyla miała świeże, bezpyłowe siano , które będziemy codziennie zmieniać. Pokarm, który stanowi 70% codziennej diety i który oprócz dbania o Twoje ciało, pomoże również w piłowaniu zębów.

Siano dla gryzoni i królików

Siano jest kluczem do pielęgnacji szynszyli. Oprócz siana musimy uzupełnić pokarm naszych szynszyli, aby miały wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. W tym celu z jednej strony będziemy musieli zaoferować im codzienną karmę dla szynszyli. Preparat wzbogacony witaminami i minerałami, w skład którego wchodzi również dostarczanie niezbędnych dla dobrego samopoczucia zbóż i olejów roślinnych. Ale to nie jedyna rzecz: ważne jest również, aby codziennie spożywały niewielkie ilości warzyw, takich jak zielona papryka, kapusta, brokuły czy szpinak.

A co z owocami? Że damy im je tylko w odpowiednim czasie i jako nagrody , ponieważ mają wysoką zawartość cukru. Gruszka, banan, jabłko lub arbuz to tylko niektóre, które możemy dodać do naszej listy, aby rozpieszczać nasze szynszyle.

2. Miejsce dla szynszyli

Szynszyle to niezwykle aktywne zwierzęta, które lubią wspinać się i biegać. Z tego powodu i dopóki nie będą pod naszym nadzorem, będą musiały mieć odpowiednią dla siebie klatkę, w której będą mogły spać, jeść i bawić się. Aby nasze szynszyle były szczęśliwe, idealnym rozwiązaniem jest kabina z trzema poziomami : szczegół, który pozwala na wykorzystanie każdej przestrzeni do określonego i innego zastosowania. Ponadto ważne jest, aby miał dobre wymiary poziome, aby mogły biegać, jak im się podoba.

Klatka dla szynszyli

Równie ważne jak to jest znalezienie idealnej lokalizacji. Pamiętaj, że szynszyle pochodzą z zimnych klimatów, więc nie tolerują upałów. Z tego powodu umieścimy ich siedlisko w cichym miejscu, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie słońca lub przeciągi.

3. Higiena

Szynszyle to generalnie zwierzęta, które dbają o własną higienę. Ale bądź ostrożny: nie tylko nie mogą tego zrobić sami, ale także dogłębna znajomość higieny gryzonia jest kluczem do jego zdrowia. Brak utrzymania jego siedliska może być równoznaczny z chorobami typowymi dla tego gatunku, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie wytycznych dotyczących czyszczenia i dezynfekcji.

Po pierwsze, nasze szynszyle muszą mieć specjalne granulowane podłoże dla małych ssaków, w którym mogą się załatwić. Równie ważne, jak jego regularna wymiana, jest raz w tygodniu dokładne czyszczenie i dezynfekcja całego wnętrza nieszkodliwymi dla nich produktami.

Piasek do kąpieli 

Kąpiele piaskowe są niezbędne w pielęgnacji szynszyli. Kupisz go w sklepie zoologicznym.

Ale jest niezwykle ważny szczegół w pielęgnacji szynszyli, jeśli chodzi o ich higienę. Mówimy o zwierzętach o miękkim i super grubym futerku, które muszą utrzymywać w czystości, aby zadbać o własne zdrowie. Co najważniejsze — szynszyli nie można kąpać w wodzie! Co więcej: poddanie tych zwierząt kąpieli jest równoznaczne z narażeniem ich życia. Jak więc kąpią się szynszyle? Proste: szynszyle zażywają kąpieli piaskowych. Nie tylko pomaga im to zachować zdrową sierść, ale także jest dla nich niezwykle zabawne. W tym celu należy wybrać specjalny piasek do kąpieli dla małych ssaków i podawać go na tacy w ich siedlisku od dwóch do trzech razy w tygodniu. Ważne: po zakończeniu kąpieli należy wyjąć tackę do następnego razu. Zbyt duża ilość kąpieli może być szkodliwa dla skóry.

4. Pielęgnacja zębów

Pamiętajmy: są energiczne, aktywne i zabawne. Dlatego kluczowe będzie zaoferowanie im specjalnych lin lub drewnianych zabawek dla małych ssaków. Nie tylko zapewnią im rozrywkę, ale także zadbamy o ich zdrowie jamy ustnej.