Utersol to produkt stosowany w terapii zapaleń błony śluzowej macicy (E1-E3) w okresie poporodowym oraz międzyciążowym. Lek jest zalecany również w przypadkach zaburzeń inwolucji macicy, zatrzymaniu błon płodowych (łożyska) i powstałych na tym tle, wtórnych stanach zapalnych macicy.
Więcej informacji na temat leku Utersol:
- Jaki jest skład Utersol, jakie substancje zawiera?
- Dawkowanie preparatu Utersol - jak stosować ten lek?
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Okres(-y) karencji
- Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
- Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
- Specjalne środki ostrożności dla osób podających Utersol zwierzętom
- Ciąża, laktacja lub nieśność
- Interakcje Utersol z innymi produktami
- Przedawkowanie - zastosowanie zbyt dużej dawki
- Główne niezgodności farmaceutyczne
- Ulotka leku - do pobrania pełna wersja ulotki informacyjnej
- Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) - dokumentacja dla weterynarzy
- Opinie o leku - zapoznaj się z doświadczeniami innych właściceli zwierząt / napisz własną opinię (forum)
Jaki jest skład Utersol, jakie substancje zawiera?
100 g Utersol zawiera:
Substancja czynna:
Powidon jodowany 5,06 g.
Dawkowanie preparatu Utersol – jak stosować ten lek?
Lek Utersol podawać bezpośrednio do macicy jedno- lub dwukrotnie w odstępach siedmiodniowych. Zdezynfekować zewnętrzne narządy rodne. Wprowadzić kateter (wlewnik) do macicy, przyłączyć aplikator z lekiem, podać do macicy naciskając na główkę dozującą, aż do całkowitego opróżnienia pojemnika. Bezpośrednio przed podaniem wstrząsnąć kilkukrotnie pojemnikiem. W przypadku silnie wyrażonych lub dłużej utrzymujących się objawów klinicznych należy jednocześnie podać dwa opakowania leku.
Zalecenia dla prawidłowego podania
Brak.
Przeciwwskazania
–
Działania niepożądane
Nie stwierdzono.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów niewymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Okres(-y) karencji
Bydło – mleko – 0 dni.
Bydło – tkanki jadalne – 0 dni.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
–
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
Brak.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających Utersol zwierzętom
Nie wdychać aerozolu. W przypadku dostania się produktu do oka natychmiast przemyć wodą i skontaktować się z lekarzem medycyny pokazując mu opakowanie produktu lub ulotkę informacyjną. Osoby o znanej nadwrażliwości na związki jodu powinny unikać kontaktu z produktem.
Pojemnik pod ciśnieniem: chronić przed słońcem i nagrzaniem powyżej temperatury 50°C. Nie przekłuwać ani nie spalać, także po użyciu. Chronić przed dziećmi. Produkt łatwopalny. Nie rozpylać w pobliżu źródeł ciepła, iskier, otwartego płomienia lub innych źródeł zapłonu.
Podczas stosowania nie jeść, nie pić i nie palić.
Ciąża, laktacja lub nieśność
Nie stosować w okresie ciąży.
Do stosowania w okresie laktacji jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Interakcje Utersol z innymi produktami
Nie stosować z preparatami alkaloidowymi, alkaliami, pochodnymi skrobiowymi, rozpuszczalnymi solami ołowiu, solami rtęci, tiosiarczanem sodu, solami żelaza i garbnikami, środkami antyseptycznymi zawierającymi pochodne fenolu.
Przedawkowanie
Jod podawany w wysokich dawkach powoduje objawy zatrucia – łzawienie, zapalenie spojówek, wyłysienie wokół oczu, zapalenie skóry, wytrzeszcz gałek ocznych – spowodowane zmianą poziomu hormonów tarczycy we krwi. Najczęściej obserwuje się spadek poziomu T4, często także T3 oraz wzrost poziomu TSH w osoczu krwi. W badaniu hematologicznym i biochemicznym obserwuje się spadek poziomu hematokrytu i hemoglobiny oraz neutropenię i wzrost poziomu aminotransferaz i kreatyniny. Zmiany są przejściowe i mijają po kilku dniach.
Główne niezgodności farmaceutyczne
Ponieważ nie wykonano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.
Ulotka Utersol – do pobrania pełna wersja ulotki
Utersol – Piana domaciczna
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy
Utersol – Piana domaciczna
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt
Stosujesz Utersol u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.