Papuga w domu, o czym należy pamiętać?

Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Często wybór pada na psa, kota czy jakiegoś gryzonia. Jednak równie często w naszych domach znajdują się papugi. Tutaj najważniejszą kwestią jest to, że powinniśmy mieć przynajmniej 2 papugi. Nie jesteśmy w stanie spędzać z naszymi zwierzakami całego dnia. Samotna papuga będzie krócej żyła, a także może stać się agresywna. Związane jest to z tym, że w samotności papugi częściej chorują na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Dużą popularnością cieszą się zarówno te mniejsze papugi, ja i te większe takie jak np. ara.

papuga falista

Jak przygotować się do posiadania papugi?

Najważniejsze w opiece nad papugami jest stworzenie odpowiedniego lokum. Rozmiar klatki powinniśmy dobrać do wielkości danego gatunku, a także do ilości papug jaką chcemy mieć. Przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki dla papug to 60x40x40 cm, chociaż lepiej wybrać taką o wysokości 60-80 cm. Pozwoli to naszym papugom rozprostować skrzydła. Niezbędne akcesoria to poidełko dla ptaków, karmnik, a także basen. Klatki dla papug mają specjalne otwory, które służą do zamontowania basenu, karmnika i poidełka. Jednak nie wszystkie posiadają te otwory. W tym wypadku będziemy musieli umieścić miski z pokarmem i wodą wewnątrz klatki. Jako podłoże w klatce najlepiej sprawdzi się żwirek drewniany, który dobrze chłonie mocz i zapachy.

Zadbaj o akcesoria dla papug

W klatce nie może także zabraknąć akcesoriów, które umożliwią wspinanie się. W sklepach znajdziemy huśtawki, drabinki, półki, domki, a nawet place zabaw dla papug. Warto także umieścić świeże patyki na których papugi będą mogły ścierać pazury. Sprawdźmy jednak wcześniej czy dane drzewo jest bezpieczne dla papug. Najczęściej wybierane są gałązki jabłoni, brzozy, wierzby, lipy, topoli, a także leszczyny. Drzewa te są łatwo dostępne i bezpieczne dla papug. Ptaki mogą zjadać zarówno ich korę, jak i liście. Zatem świeże gałązki nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również będą zdrową przekąską. Niezależnie od tego jak dużą klatkę mamy, powinniśmy raz dziennie wypuszczać papugi, aby mogły polatać po pokoju. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu kabli, gniazdek elektrycznych, a także o zamknięciu okien. Jest duża szansa na to, że papugi, które uciekną już do nas nie wrócą. Niestety zwierzęta te nie przetrwają zbyt długo w naszym klimacie.

Co jedzą papugi?

Żywienie jest ważnym elementem w opiece nad papugami. Podstawą ich diety powinna być dobrej jakości karma dla papug. W jej składzie muszą znaleźć się ziarna i nasiona. To źródła węglowodanów i tłuszczy. Do tego dochodzą różnego rodzaju zioła, warzywa i owoce. Najbardziej lubiane są warzywa liściaste. Papugi lubią jeść także świeże i suszone liście krzewów owocowych. Raz w tygodniu powinniśmy podawać produkty odzwierzęce takie jak gotowane jajo czy chudy twaróg. Warto także od czasu do czasu podać gotowany ryż bez soli.