Solupam

Solupam to produkt stosowany do krótkotrwałego leczenia zaburzeń drgawkowych i skurczów mięśni szkieletowych pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
W ramach protokołu jako element premedykacji lub sedacji.

Jaki jest skład Solupam, jakie substancje zawiera?

Każdy ml Solupam zawiera:
Substancja czynna:
Diazepam 5,0 mg.

Substancja(e) pomocnicza(e):
Alkohol benzylowy (E1519) 15,7 mg.

Żółto-zielony, klarowny roztwór do wstrzykiwań o odczynie pH 6,2-7,2.

Dawkowanie preparatu Solupam – jak stosować ten lek?

Podanie dożylne.
Krótkotrwałe leczenie zaburzeń drgawkowych: 0,5-1,0 mg diazepamu/kg masy ciała (odpowiada 0,5-1,0 ml/5 kg). Podawanie w postaci wstrzyknięcia powolnego bolusa i powtarzanie wstrzyknięć do trzech razy, w odstępach nie krótszych niż 10 minut.
Krótkotrwałe leczenie skurczu mięśni szkieletowych: 0,5-2,0 mg/kg masy ciała (odpowiada 0,5-2,0 ml/5 kg).
W ramach protokołu sedacji: 0,2-0,6 mg/kg masy ciała (odpowiada 0,2-0,6 ml/5 kg).
W ramach protokołu premedykacji: 0,1-0,2 mg/kg masy ciała (odpowiada 0,1-0,2 ml/5 kg).

Zalecenia dla prawidłowego podania

Wyłącznie do powolnego wstrzyknięcia dożylnego.
Korek znajdujący się na fiolce może być bezpiecznie przekłuwany do 100 razy.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować w przypadku ciężkiej choroby wątroby.

Działania niepożądane

Szybkie podanie dożylne może powodować niedociśnienie, zaburzenia pracy serca i zakrzepowe zapalenie żył.
W rzadkich przypadkach, głównie u psów małych ras, można zaobserwować reakcje paradoksalne (takie jak pobudzenie, pozbawienie zahamowań, agresję).
W bardzo rzadkich przypadkach stosowanie diazepamu u kotów może powodować ostrą martwicę wątroby i niewydolność wątroby.
Inne zgłaszane działania to zwiększenie apetytu (głównie u kotów), ataksja, dezorientacja, zmiany aktywności psychicznej i zachowania.

Częstość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane),
– często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt),
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt),
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10 000 leczonych zwierząt),
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 leczonych zwierząt włączając pojedyncze raporty).

W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.

Okres(-y) karencji

Nie dotyczy.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Diazepam w monoterapii jest mniej skuteczny jako środek uspokajający, gdy jest stosowany
u zwierząt, które już są w stanie pobudzenia.
Diazepam może powodować sedację i dezorientację, i należy zachować ostrożność w przypadku stosowania go u pracujących zwierząt, takich jak psy wojskowe, policyjne lub służbowe.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Produkt należy stosować ostrożnie u zwierząt z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u zwierząt osłabionych, odwodnionych, z niedokrwistością, otyłych lub geriatrycznych.
Produkt należy stosować ostrożnie u zwierząt we wstrząsie, w śpiączce lub z istotną depresją oddechową.
Produkt należy stosować ostrożnie u zwierząt z jaskrą.
Nie zaleca się stosowania diazepamu w celu opanowania zaburzeń drgawkowych u kotów w przypadku przewlekłego zatrucia pestycydami (chloropiryfosem), ponieważ może nasilać toksyczność tych związków fosforoorganicznych.
W przypadku stosowania diazepamu w monoterapii mogą wystąpić reakcje paradoksalne (w tym pobudzenie, pozbawienie zahamowań i agresja), dlatego należy unikać stosowania diazepamu w monoterapii w przypadku zwierząt potencjalnie agresywnych.

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Solupam zwierzętom

Diazepam powoduje depresję ośrodkowego układu nerwowego (CNS) i może powodować sedację i sen. Należy zachować ostrożność w celu uniknięcia samoiniekcji.
Po przypadkowej samoiniekcji należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną. Z uwagi na możliwość wystąpienia sedacji i pogorszenia czynności mięśni: NIE PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH.
Diazepam i jego metabolity mogą być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka i przenikają w niewielkich ilościach do mleka kobiecego, wywierając działanie farmakologiczne na karmionego piersią noworodka. W związku z tym kobiety w ciąży lub kobiety, które planują zajść w ciążę lub karmią piersią, powinny unikać obchodzenia się z tym produktem leczniczym weterynaryjnym lub zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z tego produktu, a w przypadku ekspozycji na produkt natychmiast zwrócić się do lekarza.
Osoby o znanej nadwrażliwości na diazepam lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu powinny unikać kontaktu z produktem.
Ten produkt leczniczy weterynaryjny zawiera alkohol benzylowy i może powodować podrażnienie skóry. Unikać kontaktu ze skórą. W przypadku kontaktu ze skórą, umyć wodą i mydłem. Jeśli podrażnienie nie ustępuje, zwrócić się o pomoc do lekarza. Umyć ręce po podaniu produktu.
Produkt może powodować podrażnienie oczu. Unikać kontaktu z oczami. W razie kontaktu produktu z oczami, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody i zwrócić się po pomoc do lekarza, jeśli podrażnienie utrzymuje się.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Badania laboratoryjne na myszach i chomikach wykazały działanie teratogenne po podaniu dużych dawek toksycznych dla matek. Badania na gryzoniach wykazały, że prenatalna ekspozycja na diazepam w dawkach klinicznych może powodować długotrwałe zmiany w komórkowej odpowiedzi immunologicznej, neurochemii mózgu i zachowaniu.
Nie badano stosowania produktu u docelowych gatunków zwierząt w okresie ciąży i laktacji, dlatego stosowanie produktu musi być zgodne z oceną stosunku korzyści do ryzyka przeprowadzoną przez odpowiedzialnego lekarza weterynarii.
W przypadku stosowania u samic w okresie laktacji szczenięta i kocięta powinny być starannie monitorowane pod kątem działań niepożądanych, takich jak senność, sedacja, które mogą zakłócać ssanie.

Interakcje Solupam z innymi produktami

Diazepam powoduje depresję ośrodkowego układu nerwowego, który może nasilać działanie innych depresantów ośrodkowego układu nerwowego, takich jak barbiturany, leki uspokajające, substancje psychoaktywne i leki przeciwdepresyjne.
Diazepam może nasilać działanie digoksyny.
Cymetydyna, erytromycyna, leki azolowe (takie jak itrakonazol lub ketokonazol), kwas walproinowy i propanol mogą spowalniać metabolizm diazepamu. Może być konieczne zmniejszenie dawki diazepamu, aby uniknąć nadmiernej sedacji.
Deksametazon może zmniejszać działanie diazepamu.
Należy unikać jednoczesnego stosowania z hepatotoksycznymi dawkami innych substancji.

Przedawkowanie

Przedawkowanie diazepamu może powodować znaczącą depresję ośrodkowego układu nerwowego (dezorientacja, zmniejszenie odruchów, śpiączka itp.). Należy zastosować leczenie wspomagające (stymulacja sercowo-oddechowa, tlenoterapia). Niedociśnienie i depresja oddechowa oraz krążeniowa występują rzadko.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Solupam – do pobrania pełna wersja ulotki

Solupam – Roztwór do wstrzykiwań

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Solupam – Roztwór do wstrzykiwań

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Solupam u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz