ARIXIL vet 5 mg wskazany jest do stosowania w następujących przypadkach:
Psy: Leczenie zastoinowej niewydolności serca.
Koty: Zmniejszenie białkomoczu związanego z przewlekłą chorobą nerek.
Więcej informacji na temat leku ARIXIL vet 5 mg:
- Jaki jest skład ARIXIL vet 5 mg, jakie substancje zawiera?
- Dawkowanie preparatu ARIXIL vet 5 mg - jak stosować ten lek?
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Okres(-y) karencji
- Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
- Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
- Specjalne środki ostrożności dla osób podających ARIXIL vet 5 mg zwierzętom
- Ciąża, laktacja lub nieśność
- Interakcje ARIXIL vet 5 mg z innymi produktami
- Przedawkowanie - zastosowanie zbyt dużej dawki
- Główne niezgodności farmaceutyczne
- Ulotka leku - do pobrania pełna wersja ulotki informacyjnej
- Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) - dokumentacja dla weterynarzy
- Opinie o leku - zapoznaj się z doświadczeniami innych właściceli zwierząt / napisz własną opinię (forum)
Jaki jest skład ARIXIL vet 5 mg, jakie substancje zawiera?
Każda powlekana tabletka zawiera:
Substancja czynna:
Benazeprylu chlorowodorek 5 mg (co odpowiada 4,6 mg benazeprilu).
Substancje pomocnicze:
Tytanu dwutlenek (E171) 1,929 mg.
Żelaza tlenek żółty (172) 0,117 mg.
Żelaza tlenek czerwony (E172) 0,014 mg.
Żelaza tlenek czarny (E 172) 0,004 mg.
Dawkowanie preparatu ARIXIL vet 5 mg – jak stosować ten lek?
Podanie doustne.
Psy: Produkt należy podawać doustnie raz dziennie, wraz z posiłkiem lub między posiłkami. Zalecana dawka to 0,23 mg benazeprylu/kg mc. dziennie, co odpowiada 0,25 mg chlorowodorku benazeprylu/kg mc. dziennie, zgodnie z poniższą tabelą:
Dawkę można dwukrotnie zwiększyć, nadal podawać raz dziennie, jeśli objawy kliniczne wymagają takiego postępowania i taką decyzję podejmie lekarz weterynarii.
Koty:
Produkt należy podawać doustnie raz dziennie, wraz z posiłkiem lub między posiłkami. Dawka wynosi 0,46 mg benazeprylu / kg mc.dziennie, co odpowiada 0,50 mg chlorowodorku benazeprylu / kg mc.dziennie, zgodnie z poniższą tabelą:
Zalecenia dla prawidłowego podania
Brak.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować w przypadku niewydolności serca z upośledzoną frakcją wyrzutową z powodu zwężenia aorty lub pnia płucnego.
Nie stosować w przypadku hipotensji, hipowolemii, niedoboru sodu lub ostrej niewydolności nerek.
Nie stosować w czasie ciąży lub laktacji.
Działania niepożądane
W badaniach klinicznych przeprowadzonych metodą podwójnej ślepej próby wśród psów z zastoinową niewydolnością serca produkt leczniczy weterynaryjny był dobrze tolerowany, a częstość występowania działań niepożądanych była niższa niż u psów otrzymujących placebo. U niewielkiej liczby psów mogą wystąpić przejściowe wymioty, brak koordynacji lub oznaki zmęczenia.
U psów i kotów z przewlekłą chorobą nerek produkt może na początku leczenia powodować wzrost stężenia kreatyniny w osoczu. Umiarkowany wzrost stężenia kreatyniny w osoczu po podaniu inhibitorów ACE współwystępuje ze spadkiem ciśnienia kłębuszkowego powodowanym przez te substancje i wobec tego nie stanowi koniecznego powodu przerwania leczenia, o ile nie występują inne objawy.
U kotów produkt może powodować zwiększoną konsumpcję pokarmu i wzrost masy ciała. W rzadkich przypadkach u kotów opisywano wymioty, utratę łaknienia, odwodnienie, letarg i biegunkę.
Częstość występowania działań niepożądanych przedstawia się zgodnie z poniższą regułą:
– bardzo często (więcej niż 1 na 10 leczonych zwierząt wykazujących działanie(a) niepożądane)
– często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 100 leczonych zwierząt)
– niezbyt często (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 1000 leczonych zwierząt)
– rzadko (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt)
– bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10000 leczonych zwierząt, włączając pojedyncze raporty). W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.
Można również zgłosić działania niepożądane poprzez krajowy system raportowania (www.urpl.gov.pl).
Okres(-y) karencji
Nie dotyczy.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
–
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
W trakcie badań klinicznych nie zaobserwowano u psów lub kotów toksycznego działania produktu leczniczego weterynaryjnego na nerki. Zaleca się jednak monitorowanie stężenia kreatyniny i mocznika w osoczu oraz liczby erytrocytów w trakcie leczenia, jako rutynowego postępowania w przypadku przewlekłej choroby nerek.
Skuteczność i bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego u psów i kotów o masie ciała poniżej 2,5 kg nie zostały określone.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających ARIXIL vet 5 mg zwierzętom
Ponieważ wiadomo, że inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) oddziałują na ludzki płód, kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać, aby przypadkowo nie połknąć tego produktu leczniczego weterynaryjnego. Po użyciu umyć ręce.
Po przypadkowym połknięciu należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.
Ciąża, laktacja lub nieśność
Nie stosować w czasie ciąży lub laktacji. Bezpieczeństwo produktu leczniczego
weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży, w okresie laktacji u kotów i psów oraz u zwierząt przeznaczonych do rozrodu nie zostało określone.
Benazepryl podawany codziennie przez 52 tygodnie w dawce 10 mg/kg powodował u kotów zmniejszenie masy jajników/jajowodów.
W badaniach prowadzonych wśród zwierząt laboratoryjnych (szczurów) stwierdzono toksyczne oddziaływanie na płód (wady rozwojowe dróg moczowych płodu) przy dawkach nietoksycznych dla matek.
Interakcje ARIXIL vet 5 mg z innymi produktami
U psów z zastoinową niewydolnością serca produkt leczniczy weterynaryjny podawano równocześnie z digoksyną, diuretykami, pimobendanem oraz weterynaryjnymi lekami antyarytmicznymi i nie obserwowano niepożądanych interakcji.
U ludzi równoczesne podawanie inhibitorów ACE i niesterydowych leków przeciwzapalnych
(NLPZ) może prowadzić do zmniejszenia skuteczności działania przeciwnadciśnieniowego lub upośledzenia funkcji nerek. Równoczesne podawanie benazeprylu i innych środków przeciwnadciśnieniowych (np. blokerów kanału wapniowego, betablokerów lub diuretyków), anestetyków lub środków uspokajających, może powodować addytywne działanie hypotensyjne. Tak więc równoczesne stosowanie NLPZ lub innych leków o działaniu hipotensyjnym należy starannie rozważyć. Należy dokładnie monitorować funkcjonowanie nerek i oznaki hipotensji (letarg, osłabienie) i postępować stosownie do wyników obserwacji. Nie można wykluczyć wystąpienia interakcji z diuretykami oszczędzającymi potas, takimi jak spironolakton, triamteren lub amiloryd. Zaleca się, aby w czasie stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego w połączeniu z diuretykiem oszczędzającym potas monitorować stężenie potasu we krwi, istnieje bowiem ryzyko wystąpienia hyperkalemii.
Przedawkowanie
Produkt leczniczy weterynaryjny podawany zdrowym kotom w dawce 10 mg/kg masy ciała raz dziennie przez 12 miesięcy i zdrowym psom w dawce 150 mg/kg macy ciała raz dziennie przez 12 miesięcy powodował zmniejszenie liczby erytrocytów, ale w trakcie badań klinicznych przy stosowaniu zalecanej dawki takiego działania nie obserwowano ani u kotów, ani psów. W przypadku przypadkowego przedawkowania może dojść do odwracalnej, przejściowej hipotensji. Leczenie powinno polegać na dożylnym podaniu wlewu ciepłego roztworu fizjologicznego.
Główne niezgodności farmaceutyczne
–
Ulotka ARIXIL vet 5 mg – do pobrania pełna wersja ulotki
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt
Stosujesz ARIXIL vet 5 mg u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.