Króliki są znacznie większe od gryzoni, dlatego też często wybierane są jako zwierzęta domowe. Z natury są łagodne i dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i innymi zwierzętami. Ze względu na swój rozmiar królik potrzebuje do szczęścia dużej klatki. Zatem może nie być to idealne zwierzę do małego mieszkania. Królik miniaturka może ważyć około 1-1,5 kg, jednak króliki ze sklepów zoologicznych mogą ważyć nawet ponad 2-3 kg. Dzieje się tak, gdyż nie są to rasowe miniaturki.
Jak przygotować się do posiadania królika?
Kiedy zdecydujemy się na posiadanie królika musimy zdecydować o miejscu jego zakupu. Jeśli zależy nam na konkretnej rasie królika, to najlepszym wyborem będzie hodowla. Rasowy królik to koszt kilkuset złotych. W sklepach zoologicznych nie znajdziemy rasowych królików. W tym wypadku królik miniaturka może okazać się dużym królikiem o wadze przekraczającej 2,5-3 kg. Rasowy królik miniaturka waży do 1,5 kg. Pamiętaj też, że króliki to zwierzęta stadne, dlatego też powinniśmy mieć przynajmniej dwa, najlepiej tej samej płci. Samotny zwierzak będzie mniej się ruszał, co odbije się na jego zdrowiu. Najlepiej jest od razu kupić rodzeństwo, dzięki czemu mamy pewność, że się dogadają.
Króliki większą część swojego życia spędzą w klatce. Oczywiście nie możemy zapominać o zapewnieniu wybiegu naszym pupilom. Klatka dla królika powinna być na tyle duża, aby ten mógł w niej wykonać kilka skoków. Dla jednego królika minimalna długość klatki to 80-100 cm, a dla dwóch 120-160 cm. Szerokość w tego typu klatkach z reguły wynosi 50-60 cm, co jest optymalnie. To samo dotyczy wysokości. Niektórzy decydują się na kupno piętrowej klatki. Jest to dobry wybór, jeśli chcemy mieć kilka królików, ale mamy mało miejsca w domu. Pamiętajmy jednak, żeby wejścia na poszczególne piętra nie były zbyt strome.
Przydatne akcesoria i pożywienie
W klatce muszą znaleźć się takie akcesoria jak miski, paśnik na siano i poidełko. Warto także kupić legowisko dla królika, domek i hamak. Takie akcesoria sprawią, że króliki nie będą nudzić się w klatce. Wielu posiadaczy królików decyduje się na kupno kuwety. Króliki, w przeciwieństwie do gryzoni można łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety. Kuweta sprawia, że nie musimy wykładać całej klatki żwirkiem. Dzięki temu nie tylko naszym królikom będzie się przyjemniej poruszać po klatce, ale również oszczędzimy na zakupie żwirku. W tym wypadku jako podłoże w klatce sprawdzi się podkład higieniczny, kocyk bądź ręcznik.
Żywienie królików to ważny element opieki nad tymi uroczymi zwierzakami. Podstawą diety królika jest siano, które stale musi znajdować się w paśniku. Warto podawać różne rodzaje siana. Króliki chętnie zjadają zielone siano, jednak to bardziej wysuszone lepiej ściera stale rosnące zęby. Karma dla królika wbrew pozorom nie powinna być podstawą diety. Dziennie podajemy jedną łyżkę stołową karmy, jednak pamiętajmy o tym, żeby wybrać tą bez zbóż. Suszone zioła, warzywa, kwiaty i korzenie roślin są podstawą diety. Dziennie powinniśmy podać mniej więcej garść suszonych produktów na jednego królika. Do tego warto podawać świeże warzywa i zioła. Owoce możemy podawać w niewielkich ilościach, gdyż zawierają dużo cukrów prostych.
Zobacz także: leki dla królików.