Artykuł sponsorowany

Jak zdrowo karmić młodego psa, a jak psiego seniora? Poznajcie zasady prawidłowej diety

Pies jest naszym przyjacielem i członkiem rodziny. Tak też powinien być traktowany. Miłość można okazać zwierzęciu nie tylko poprzez głaskanie i zabawę, ale też poprzez odpowiednie jedzenie. Dziś doradzimy Wam, jak zdrowo karmić młodego psa, a jak psiego seniora.

Podstawowe zasady psiego żywienia

Psa należy żywić zgodnie z jego naturalnymi potrzebami. W ten prosty sposób może on zachować zdrowie, ale też dobrą kondycję. Należy zwracać szczególną uwagę na to, co podajemy psu. W żadnym wypadku nie mogą być to resztki ze stołu. Nie można też dzielić się z psem szynką czy słodyczami. Dieta psa znacząco różni się od diety człowieka. Przede wszystkim jedzenie powinno opierać się na dużej ilości białka. Nie oznacza to wcale, że trzeba pieskowi gotować, można np. podać naprawdę dobrą zbilansowaną karmę. Dobrym wyborem będzie karma Wiejska Zagroda.

Wybierając karmę, należy zwrócić uwagę na jej skład. Można pokusić się o stwierdzenie, że im jest krótszy, tym lepiej. Na pewno składniki dobrej jakości posiadają jedno źródło białka zwierzęcego, co nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie psa, ale zmniejsza też ryzyko alergii. W karmie powinna być też duża zawartość świeżego mięsa, które jest oczywiście bogate w składniki odżywcze. Dobrze, jeżeli w karmie są też oleje roślinne i rybie. To szczególnie ważne w przypadku młodych zwierząt, gdyż pozytywnie działają na wzrost, ale i układ nerwowy. Bardzo dobrze przyswajalny jest olej lniany czy też olej z łososia. Oczywiście nie można zapominać o owocach i warzywach, które są źródłem przeciwutleniaczy i enzymów trawiennych, przy czym ich zawartość nie powinna być duża. Jeżeli zauważycie w karmie oznaczenie FOS/MOS, to nie musicie obawiać się, że są to konserwanty, gdyż to nic innego jak probiotyki, które wspierają pracę jelit. Na jedzeniu dla psa nie można oszczędzać, dlatego należy unikać karm, które w składzie mają duże ilości zbóż, soi, a także sztucznych barwników oraz konserwantów.

Reklama

Czym karmić szczeniaka, a czym psiego nastolatka?

Młode psy i szczenięta mają większe zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego ich karma powinna być bardziej kaloryczna. W karmie dla szczeniąt musi znaleźć się kwas linolowy, ale też DHA. Jest to kwas Omega-3, który wspomaga rozwój mózgu, słuchu oraz oczywiście wzroku u psów. Aby psy prawidłowo rosły i były odporne na choroby, w karmie musi znaleźć się także arginina. Dla prawidłowego rozwoju układu kostno-szkieletowego niezbędny jest wapń. Zwróćcie uwagę, jaka jest zawartość wapnia w suchej masie. W przypadku ras dużych powinna ona wynosić od 0,7 do 1,2%, natomiast u psów ras małych oraz średnich od 0,7 do 1,7%. W pokarmie młodego psa musi znaleźć się też fosfor. Jego zawartość powinna oscylować na poziomie 1%. Młode psy powinny spożywać karmę dopasowaną do ich wieku. Dopiero po skończeniu około roku mogą przejść na karmę dla dorosłych.

Jak karmić psa seniora?

Gdy psiak staje się seniorem, należy zmienić jego dietę, gdyż tak jak w przypadku osób starszych jego zapotrzebowanie kaloryczne się zmienia. Oczywiście granica, kiedy pies staje się seniorem, jest umowna. Obecnie uznaje się, że psy ras małych, a więc do 8 kg, seniorami są od 8. roku życia. W przypadku ras średnich, a więc od 8 do 25 kg, ta granica wynosi 10 lat. W przypadku ras dużych, czyli psów ważących do 40 kg – 7 lat. Natomiast u psów ras olbrzymich czy też berneńskich psów pasterskich wynosi ok. 6 lat. W przypadku psich seniorów należy wybierać karmę o obniżonej zawartości białka, gdyż jego nadmiar może prowadzić do przewlekłej choroby nerek, podobnie zresztą jak w przypadku karmy z dużą zawartością fosforu. Gdy psy stają się seniorami, ich sierść czy skóra mogą być w gorszej kondycji. Dlatego karma dla seniora powinna być pełna wielonienasyconych kwasów Omega-6, a także DHA. Ważna jest też glukozamina, która zapobiega zaburzeniom w obrębie stawów.