Zipyran Plus

Zipyran Plus stosowany jest do zwalczanie pasożytniczych schorzeń jelitowych u psów, wywoływanych przez następujące pasożyty: Toxocara canis, Toxascaris leonina, Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis, Echinococcus granulosus, Taenia hydatigena, Dipylidium caninum.

Jaki jest skład Zipyran Plus, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka zawiera:
Prazykwantel – 50 mg,
Pyrantel (w postaci embonianu pyrantelu 145 mg) – 50mg,
Febantel – 150 mg.

Dawkowanie preparatu Zipyran Plus – jak stosować ten lek?

Tabletką podawać doustnie tuz przed jedzeniem bezpośrednio lub rozdrobniona i wymieszana z karmą.
Dawkowanie wynosi: 5 mg prazykwantelu, 5 mg pyrantelu i 15 mg febantelu na kg m.c. (co odpowiada | tabletce na 10 kg m.c.).

Dawkowanie:
Szczenięta i male psy;
1/2-2 kg m.c.: 1/2i tabletki
2-5 kg m.c.: 1/2 tabletki
5-10 kg m.c.: 1 tabletka

Średnie psy:
10-20 kg m.c.: 2 tabletki
20-30 kg m.c.: 3 tabletki

Duże psy:
30-40 kg m.c.: 4 tabletki
Psy duże o masie ciała wyższej niż 40 kg nie powinny otrzymywać więcej niż 4 tabletki.

Zalecenia dla prawidłowego podania

W celu ochrony psów przed ponowna inwazja pasożytów Zipyran Plus powinien być stosowany jednorazowo co trzy miesiące. W miejscach, w których zagrożenie pasożytami jest wysokie podanie powinno być powtórzone po 14 dniach. Dotyczy miejsc. w których z powodu obecności żywicieli pośrednich np. pcheł czy myszy może dochodzić dużo częściej do ponownych inwazji pasożytów. W celu zabezpieczenia się przed ponowną inwazja pasożytów, pomieszczenia w których przebywają psy powinny być dokładnie umyte. Dieta wzmacniająca ani żadna inna dieta nie jest wymagana.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane

Najczęściej spotykane efekty uboczne to anoreksja, ospałość, biegunka lub wymioty.
O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów niewymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Okres(-y) karencji

Nic dotyczy.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

W celu zabezpieczenia się przed ponowna inwazja pasożytów, sprzęty przeznaczone dla zwierząt powinny być dokładnie umyte, legowiska zdezynfekowane.
Żywicielami pośrednimi tasiemców Dipylidium caninum są pchły. W celu zabezpieczenia przed reinwazją tych pasożytów należy regularnie zwalczać pchły, zarówno na zwierzętach, jak i w ich otoczeniu.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Zipyran Plus zwierzętom

Po podaniu produktu leczniczego weterynaryjnego zwierzęciu należy umyć ręce, Po przypadkowym połknięciu, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarska oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Może być stosowany w ciąży jednak nie stosować przez pierwsze cztery tygodnie ciąży.

Może być stosowany w okresie laktacji.

Interakcje Zipyran Plus z innymi produktami

Nie podawać jednocześnie z innymi lekami cholinergicznymi ani z lekami o działaniu antycholinergicznym, ponieważ ich działanie toksyczne może zostać wzmocnione.
Nie podawać jednocześnie z pochodnymi piperazynv.

Przedawkowanie

Dawki przekraczające 4 razy dawkę terapeutyczna mogą być przyczyna zaburzeń ze strony układu pokarmowego takich jak: nudności, kolka lub wymioty. W takich przypadkach konieczna jest obserwacja psa przez lekarza weterynarii.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Zipyran Plus – do pobrania pełna wersja ulotki

Zipyran Plus – Tabletka

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Zipyran Plus – Tabletka

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Zipyran Plus u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz