Karmienie kota bardzo mięsistą dietą może oznaczać, że zabije mniej dzikich zwierząt

Koty domowe wydają się mniej polować, gdy ich dieta jest bogatsza w białko pochodzenia zwierzęcego, co sugeruje, że karmienie kotów większą ilością mięsa może pomóc zmniejszyć ich wpływ na dzikie zwierzęta.

kot

Koci eksperyment

W 12-tygodniowej próbie 355 kotów z 219 gospodarstw domowych w południowo-zachodniej Anglii koty karmione dietą bezzbożową, w której białka pochodziły głównie z mięsa, przyniosły do ​​domu średnio 36% mniej zwierząt będących ofiarami w porównaniu z tymi, które były trzymane. na standardowej karmie dla kotów, w której część białka pochodzi z roślin.

„W miarę możliwości dopasowaliśmy zawartość białka i energii w racji żywnościowej” – mówi Robbie McDonald z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, który kierował badaniem.

Badanie wykazało również, że coraz częstsza zabawa z przedmiotami, polegająca na poproszeniu właścicieli o spędzanie od 5 do 10 minut dziennie na zabawach ze swoimi zwierzętami domowymi przy użyciu zabawek, spowodowała, że ​​koty przynoszą do domu o 25% mniej zdobyczy.

„Drapieżnictwo dzikich zwierząt przez koty jest problemem ekologicznym i społecznym” – mówi McDonald. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych koty domowe co roku zabijają co najmniej 1,3 miliarda ptaków i 6,3 miliarda małych ssaków. W Nowej Zelandii istnieją dowody na to, że koty przyczyniły się do zaniku gatunków rodzimych.

„Nasza praca pokazuje, że nieinwazyjne metody, takie jak jedzenie i zabawa, mogą zmienić skłonność kotów do polowania i być pozytywnym dla kotów i ich właścicieli” – mówi McDonald. Mówi, że nie jest jasne, jakie składniki mięsnego pożywienia mogły doprowadzić do ograniczenia polowań.

„Niektóre karmy dla kotów zawierają białko ze źródeł roślinnych, takich jak soja, i jest możliwe, że pomimo stworzenia kompletnej diety, te karmy pozostawiają niektórym kotom niedobór jednego lub więcej mikroelementów, co skłania niektóre z nich do polowania” – mówi McDonald.

„Może się zdarzyć, że dieta przeciętnego kota jest niedostępna w niektórych obszarach żywieniowych, co prowadzi do poszukiwania dodatkowych korzyści żywieniowych dla dzikich ofiar” – mówi Hannah Lockwood z University of Derby w Wielkiej Brytanii. „W takim przypadku z pewnością potrzebne są dalsze badania nad wpływem diety na drapieżniki”.

McDonald i jego zespół odkryli, że podczas gdy 76 procent właścicieli kotów w grupie, która wypróbowała zwiększoną zabawę z obiektami, zgłosiło, że planuje kontynuować interwencję, równoważna liczba wynosiła tylko 33 procent dla właścicieli, którzy wypróbowali dietę mięsną.

„Być może zatem potrzeba więcej wysiłku, aby przekonać właścicieli kotów, że ograniczenie drapieżnictwa ma wartość ochronną” – mówi Lockwood.

Sprawdź także wykaz wszystkich leków dla kotów.

Zobacz także encyklopedie i leksykony m.in. na temat kotów i innych zwierząt domowych.