Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze choroby koni? Jak zadbać o zwierzęta?

Istnieje wiele chorób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu koniowatych (koni, kuców, osłów i ich mieszańców). Niektóre choroby są już szeroko rozpowszechnione w Polsce, podczas gdy inne „egzotyczne” choroby są powodem do niepokoju, na przykład z powodu zmian klimatycznych.

konie na łące

Zadbaj o stawy konia

Zapalenie stawów, bardziej znana jako choroba zwyrodnieniowa stawów, znacząco wpływa na zakres ruchu konia. Koń może zacząć zachowywać się sztywno, ponieważ dotknięte chorobą stawy z czasem puchną i wydają się znacznie większe niż zwykle. Zapalenie stawów jest właśnie jednym z najczęstszych powodów, dla których większość właścicieli koni odczuwa potrzebę wycofania swoich koni na emeryturę.

Jakkolwiek niefortunnie może to zabrzmieć, gdy u konia wystąpi zapalenie stawów, nie ma na nie lekarstwa. Aby uniknąć sytuacji, w której koń cierpi na zapalenie stawów, lepiej jest zacząć podejmować działania odpowiednio wcześnie. Na przykład, daj swojemu koniowi trochę czasu na rozgrzanie się i uspokojenie. Unikanie twardych lub nierównych powierzchni tylko zwiększy komfort konia, więc zmień miejsce, w którym jeździsz! Wreszcie, nie jest zaskoczeniem, że nadwaga może powodować nacisk na stawy, powodując ból. Podobnie, musisz mieć oko na wagę swojego konia.

Reklama

Kolka

Kolka jest jednym z najczęstszych problemów żołądkowo-jelitowych występujących u koni. Ten bolesny stan jamy brzusznej może być spowodowany niewystarczającą ilością paszy objętościowej w diecie lub nieleczonymi problemami stomatologicznymi. Nasilenie kolki może być bardzo różne, od łagodnego bólu brzucha do skrętu jelit wymagającego nagłej operacji. Niektóre typowe objawy kolki u koni obejmują skrobanie po ziemi, oglądanie brzucha, niepokój, tarzanie się, przyspieszone tętno i wysoką temperaturę.

Jeśli podejrzewasz, że twój koń może cierpieć na kolkę, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Jeśli jest to bezpieczne, możesz spróbować chodzić z koniem po arenie lub padoku, aby złagodzić jego dyskomfort. Nie próbuj powstrzymywać konia przed zejściem na ziemię lub tarzaniem się.

Biegunka u koni

Luźne stolce lub zbyt częste wypróżnienia to oznaki, że koń ma biegunkę lub ochwat, zwykle spowodowane podrażnieniem jelit. Biegunka szybko pozbawia konia niezbędnej wody i elektrolitów, prowadząc do szybkiego odwodnienia, które może powodować utratę masy ciała, ochwat, niewydolność nerek i zatrucie. Biegunka u źrebiąt jest również zawsze niepokojąca, ponieważ może powodować szybkie odwodnienie i może wskazywać na inną chorobę.

Łagodniejsze przyczyny biegunki obejmują bujną zieloną trawę, nowe rodzaje paszy, które tymczasowo zmieniają równowagę pH jelit i spleśniałe siano. W większości przypadków biegunka u koni nie jest poważna i może ustąpić samoistnie. Jeśli jednak biegunka trwa dłużej niż osiem do 12 godzin, należy skontaktować się z weterynarzem. Będzie on musiał sprawdzić, czy nie występują poważniejsze problemy związane z biegunką u koni i podać płyny zastępcze.

Uważaj na groźne owady

Podobnie jak w przypadku ludzi i innych zwierząt domowych, najczęstszymi nosicielami lub wektorami chorób u koni są kleszcze, gryzące muchy i komary. Ponieważ latem konie spędzają dużo czasu na zewnątrz, właściciele koni muszą być świadomi chorób, przenoszonych przez te owady i podejmować środki w celu ochrony swoich koni. Borelioza, zakażenie wirusem Zachodniego Nilu oraz zachodnie i wschodnie końskie zapalenie mózgu to choroby przenoszone przez stawonogi. Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są szczepionki, które mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom przenoszonym przez kleszcze i komary.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie odpowiednich harmonogramów szczepień. Właściwy czas podania szczepionki ma kluczowe znaczenie w przypadku niektórych chorób. Właściciele mogą jednak zrobić jeszcze więcej, aby chronić swoje konie przed chorobami, zarówno w przypadku dostępnych szczepionek, jak i bez nich. Środki do ochrony przed owadami dla konia to najlepszy sposób na dodatkowe zabezpieczenie dla konia. Jeśli podróżujesz ze swoim koniem, dowiedz się o chorobach występujących w miejscu docelowym.

Nawet jeśli nie podróżujesz daleko od domu, ponieważ coraz więcej koni (i potencjalnych nosicieli) podróżuje na większe odległości, konie mogą mieć kontakt z czynnikami zakaźnymi z innych obszarów, których w innym przypadku mogłyby nie napotkać. Unikaj dzielenia się sprzętem i środkami pielęgnacyjnymi oraz unikaj bezpośredniego kontaktu z innymi końmi.