Trimethosulfa MLP

Trimethosulfa MLP to produkt stosowany do leczenia infekcji wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na sulfadiazynę i trimetoprim, a w szczególności:

– enzootyczne zapalenie płuc wikłane przez Pasteurella multocida

– infekcje układu moczowego i narządów rodnych u loch wywołane przez E. coli

– infekcje wywoływane przez Streptococcus suis.

Jaki jest skład Trimethosulfa MLP, jakie substancje zawiera?

1 kg premiksu Trimethosulfa MLP zawiera:
Substancje czynne:
Sulfadiazyna 125 g/kg
Trimetoprim 25 g/kg.

Dawkowanie preparatu Trimethosulfa MLP – jak stosować ten lek?

Leczenie enzootycznego zapalenia płuc wikłanego przez Pasteurella multocida, infekcji układu moczowego i narządów rodnych u loch wywoływanych przez E. coli: 10 mg/kg m.c. sulfadiazyny oraz 2 mg/kg m.c. trimetoprimu, odpowiadające 0,8 g produktu/10 kg m.c.
W przypadku zwierząt, u których dzienne spożycie jest równe 3% masy ciała, do 1000 kg paszy należy dodać 2,7 kg produktu, aby mieć pewność, że dawka leku wynosi 0,8 g na 10 kg m.c.

Leczenie infekcji wywołanych przez Streptococcus suis: 20 mg/kg m.c. sulfadiazyny oraz 4 mg/kg m.c. trimetoprimu, odpowiadające 1,6 g produktu/10 kg m.c.
W przypadku zwierząt, u których dzienne spożycie jest równe 3% masy ciała, do 1000 kg paszy należy dodać 5,4 kg produktu, aby mieć pewność, że dawka leku wynosi 1,6 g na 10 kg m.c.

Spożycie paszy leczniczej może być zmienione na skutek choroby. Zawartość produktu w paszy leczniczej należy dostosować do spożycia. Jeśli łaknienie jest znacznie obniżone, należy zastosować leczenie pozajelitowe.

Leczenie należy kontynuować przez 5 dni.

Zalecenia dla prawidłowego podania

Brak.

Przeciwwskazania

Nie stosować u zwierząt z niewydolnością nerek.
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne.

Działania niepożądane

Nieznane.
W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.

Okres(-y) karencji

świnia – tkanki jadalne – 7 dni.

Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt

Stosowanie produktu powinno być oparte na wynikach badania lekowrażliwości bakterii izolowanych z danego przypadku. Jeżeli nie jest to możliwe, należy uwzględnić lokalne dane epidemiologiczne na temat wrażliwości patogenów docelowych.

Reklama

Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt

Specjalne środki ostrożności dla osób podających Trimethosulfa MLP zwierzętom

Podczas stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego należy używać środków ochrony indywidualnej, na które składa się: noszenie rękawic, maski i odzieży ochronnej. W przypadku kontaktu ze skórą należy zmyć ją dużą ilością wody. Osoby z nadwrażliwością na sulfonamidy powinny unikać kontaktu z produktem.
Jeśli w wyniku kontaktu z produktem wystąpią objawy, takie jak wysypka, należy zwrócić się o pomoc lekarską i pokazać ulotkę lub opakowanie. Obrzęk twarzy, warg i oczu, a także trudności w oddychaniu są objawami wymagającymi natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ciąża, laktacja lub nieśność

Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Trimetoprim podawany w wysokich dawkach może mieć działanie teratogenne.

Laktacja:
Nie zaleca się stosowania w czasie laktacji.

Interakcje Trimethosulfa MLP z innymi produktami

Interakcje pomiędzy sulfonamidami a innymi lekami wynikają głównie ze współzawodnictwa o miejsce łączenia się w cząsteczce albuminy, czego następstwem jest między innymi wzrost aktywności leków przeciwzakrzepowych. Indometacyna lub salicylany wywołują wzrost maksymalnego stężenia sulfonamidów w osoczu i prowadzą do skrócenia czasu ich półtrwania. Sulfadiazyna potęguje działanie fenytoiny. Trimetoprim nasila działanie i toksyczność fenytoiny, digoksyny i prokainamidu oraz zwiększa nefrotoksyczność cyklosporyny.

Przedawkowanie

Nieznane.

Główne niezgodności farmaceutyczne

Ponieważ nie wykonano badań dotyczących zgodności, produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Ulotka Trimethosulfa MLP – do pobrania pełna wersja ulotki

Trimethosulfa MLP – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy

Trimethosulfa MLP – Premiks do sporządzania paszy leczniczej

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt

Stosujesz Trimethosulfa MLP u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.

Dodaj komentarz