Virbactan 150 mg maść dowymieniowa to produkt stosowany do leczenia podklinicznych postaci zapaleń wymienia w okresie zasuszenia i w celu zapobiegania nowym zakażeniom bakteryjnym wymienia w okresie zasuszania krów mlecznych, wywoływanym przez następujące wrażliwe na cefquinom mikroorganizmy: Streptococcus uberis, Streptococcus dysgalactiae, Streptococcus agalactiae, Staphylococcus aureus, gronkowce koagulazoujemne.
Więcej informacji na temat leku Virbactan:
- Jaki jest skład Virbactan, jakie substancje zawiera?
- Dawkowanie preparatu Virbactan - jak stosować ten lek?
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Okres(-y) karencji
- Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
- Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
- Specjalne środki ostrożności dla osób podających Virbactan zwierzętom
- Ciąża, laktacja lub nieśność
- Interakcje Virbactan z innymi produktami
- Przedawkowanie - zastosowanie zbyt dużej dawki
- Główne niezgodności farmaceutyczne
- Ulotka leku - do pobrania pełna wersja ulotki informacyjnej
- Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) - dokumentacja dla weterynarzy
- Opinie o leku - zapoznaj się z doświadczeniami innych właściceli zwierząt / napisz własną opinię (forum)
Jaki jest skład Virbactan, jakie substancje zawiera?
Każda strzykawka (3 g) Virbactan zawiera:
Substancja czynna:
Cefquinom (w postaci siarczanu) 150,0 mg
Substancje pomocnicze:
Krzemionka koloidowa hydrofobowa
Parafina ciekła.
Dawkowanie preparatu Virbactan – jak stosować ten lek?
Jednokrotne podanie dowymieniowe.
Zalecenia dla prawidłowego podania
150 mg cefquinomu tj. zawartość jednej strzykawki, należy delikatnie wprowadzić do strzyku każdej ćwiartki gruczołu mlekowego, niezwłocznie po ostatnim udoju.
Przed zastosowaniem należy całkowicie opróżnić gruczoł mlekowy. Strzyk i okolice otworu strzykowego należy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować załączoną chusteczką. Należy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia końcówki strzykawki.
Delikatnie wprowadzić około 5 mm lub całą długość końcówki i podać zawartość całej strzykawki do każdej ćwiartki. Rozprowadzić produkt delikatnie masując strzyk i wymię.
Strzykawka może być użyta wyłącznie jednokrotnie.
Przeciwwskazania
–
Działania niepożądane
Nieznan.
Okres(-y) karencji
bydło – tkanki jadalne – 2 dni
bydło – mleko (zasuszanie krótsze niż 5 tyg.) – 36 dni
bydło – mleko (zasuszanie dłuższe niż 5 tyg.) – 1 dzień.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Brak.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
Produkt należy stosować w oparciu o wyniki badań lekowrażliwości bakterii izolowanych od zwierząt. Jeśli jest to niemożliwe, leczenie powinno być oparte na lokalnych (regionalnych, na poziomie fermy) danych epidemiologicznych dotyczących lekowrażliwości bakterii docelowych.
Nie stosować chusteczek na strzykach z uszkodzoną skórą.
W przypadku omyłkowego zastosowania w okresie laktacji, mleka nie należy przeznaczać do spożycia przez 35 dni.
Skuteczność produktu została potwierdzona tylko w odniesieniu do patogenów: Streptococcus uberis, Streptococcus dysgalactiae, Streptococcus agalactiae, Staphylococcus aureus, gronkowce koagulazoujemne.. Zatem ostre zapalenia wymienia (potencjalnie śmiertelne) spowodowane innymi patogenami, głównie Pseudomonas aeruginosa, mogą pojawić się w okresie zasuszenia. Celem zminimalizowania tego ryzyka należy zapewnić odpowiedni poziom higieny, krowy powinny przebywać na czystym wybiegu oddalonym od części udojowej, powinny być regularnie badane kilka dni po okresie zasuszenia.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających Virbactan zwierzętom
Penicyliny i cefalosporyny mogą powodować występowanie reakcji nadwrażliwości (alergii) w przypadku wstrzyknięcia, dostania się do układu oddechowego, spożycia lub kontaktu ze skórą. Nadwrażliwość na penicyliny może prowadzić do wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej na cefalosporyny i odwrotnie. Reakcje alergiczne na te substancje mogą mieć niekiedy poważny przebieg.
Osoby o znanej nadwrażliwości na penicyliny lub cefalosporyny, lub którym zalecono unikanie kontaktu z takimi produktami, nie powinny mieć do czynienia z tym produktem.
Należy obchodzić się z produktem ze szczególną ostrożnością, w celu uniknięcia ekspozycji.
Stosować nieprzepuszczalne rękawiczki podczas podawania produktu i obchodzenia się z produktem.
Umyć skórę narażoną na kontakt z produktem.
Jeżeli po zastosowaniu produktu wystąpią objawy, takie jak świąd skóry, należy zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi niniejsze ostrzeżenie. Obrzęk twarzy, warg i oczu lub trudności w oddychaniu są poważniejszymi objawami i wymagają udzielenia niezwłocznej pomocy lekarskiej. Osoby, u których po kontakcie z produktem występują objawy nadwrażliwości, powinny unikać kontaktu z produktem (oraz innymi produktami zawierającymi cefalosporyny i penicyliny).
Umyć ręce po zastosowaniu chusteczek do dezynfekcji strzyków i stosować rękawiczki ochronne, jeżeli podejrzewa się lub występuje nadwrażliwość na alkohol izopropylowy. Unikać kontaktu z oczami, ponieważ alkohol izopropylowy może wywoływać podrażnienie oczu.
Ciąża, laktacja lub nieśność
Brak jest dowodów działania toksycznego na funkcje rozrodcze bydła (włączając działanie teratogenne). Badania laboratoryjne prowadzone u szczurów i królików nie wykazały występowania działania teratogennego, czy działania toksycznego na płód i organizm matki.
Virbactan jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży. W przebiegu badań klinicznych nie obserwowano występowania działania niepożądanego na płody.
Nie stosować podczas laktacji.
Interakcje Virbactan z innymi produktami
Oporność krzyżowa w grupie cefalosporyn.
Oddziaływanie hamujące antybiotyków bakteriostatycznych (makrolidy, sulfonamidy i tetracykliny) na działanie bakteriobójcze cefquinomu nie zostało dotychczas oszacowane. Zatem nie są dostępne informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności takiego rodzaju oddziaływania.
Przedawkowanie
Nie dotyczy.
Główne niezgodności farmaceutyczne
Nieznane.
Ulotka Virbactan – do pobrania pełna wersja ulotki
Virbactan 150 mg maść dowymieniowa – Maść dowymieniowa
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy
Virbactan 150 mg maść dowymieniowa – Maść dowymieniowa
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt
Stosujesz Virbactan u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.