Artykuł sponsorowany

Co zrobić gdy pies zjada swój posiłek za szybko i zbyt łapczywie?

Zbyt szybkie pochłanianie posiłków to problem wielu psów. Niektóre są do niego predysponowane ze względu na rasę (np. retrievery). Inne zmagają się z nim z powodu doświadczenia w przeszłości silnego głodu. Jeszcze inne, po prostu kochają jeść i nie znają w tym żadnego umiaru.

Niestety łapczywe jedzenie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psa. Połykanie dużych kęsów pokarmu i haustów powietrza oraz brak odpowiedniej obróbki pożywienia w jamie ustnej (pogryzienie, zmieszanie ze śliną) sprzyjają problemom trawiennym – wzdęciom, biegunkom, zaparciom i wymiotom. W sytuacjach skrajnych łapczywe jedzenie może prowadzić nawet do skrętu żołądka, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia psa.

Poza aspektem zdrowotnym zbyt szybkiego jedzenia, istnieją także behawioralne konsekwencje tego zachowania. Pies to gatunek zaprogramowany tak, by na jedzenie – jego poszukiwanie i zjadanie – przeznaczać dużą część dnia, a nie kilkadziesiąt sekund, jak to bywa w przypadku psich rekordzistów. Tak szybkie pochłanianie pokarmu zmniejsza satysfakcję pokarmową, a zamiast niej generuje frustrację, która może objawiać się wieloma trudnymi zachowaniami np. niszczeniem przedmiotów lub nadpobudliwością.

W związku z powyższym każdy świadomy opiekun psa powinien zadbać, by jego pupil spożywał posiłki nie tylko o odpowiednim składzie, ale także w sposób służący jego zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Z pomocą w realizacji tego zadania przychodzą producenci różnorakich akcesoriów do powolnego karmienia psa. W tym artykule omówię 5 najpopularniejszych “spowalniaczy jedzenia” wartych rozważenia, jeśli Was także ten problem dotyka.

pies biegnie po trawie

Miski spowalniające jedzenie dla psów

Pierwszym produktem, który już z nazwy wskazuje nam swoje zastosowanie, są miski spowalniające jedzenie dla psów. Zwykle mają one kształt klasycznej miski, z tą różnicą, że w środku zamiast wolnej przestrzeni znajdują się różnego rodzaju wypustki, tworzące coś na kształt “labiryntu”. To właśnie te elementy sprawiają, że pies nie jest w stanie pobierać dużych kęsów pokarmu. Zamiast tego musi uważnie wydobywać językiem małe porcje, co sprzyja dokładnemu gryzieniu pokarmu przed połknięciem.

To o ile miska spowalniająca wydłuża czas przyjmowania pokarmu przez psa zależy przede wszystkim od rodzaju miski i konsystencji karmy, ale też i od wprawy samego użytkownika. Zwykle jednak jest to znacząca różnica, tzn. wydłużenie czasu posiłku z kilkudziesięciu sekund do kilku, a nawet kilkunastu minut.

Z miski spowalniającej możesz podawać psu zarówno karmę suchą, mokrą jak i BARF. Ciekawym pomysłem, gdy pies opanuje zwykłą miskę spowalniającą i nieco się nią znudzi, są miski modułowe, np. seria Pet Dreamhouse Spin, która łączy funkcję miski spowalniającej z psią łamigłówką.

Reklama

Maty do wylizywania

Maty do wylizywania dla psa to produkt przeznaczony na karmę mokrą i BARF. Są znacznie płytsze od misek spowalniających, zwykle wykonane z elastycznego tworzywa i pełne malutkich zakamarków do ukrycia jedzenia. Karmę na macie należy rozsmarować, tak by weszła dokładnie we wszystkie drobne kryjówki.

Odpowiednio przygotowana mata potrafi zająć psa nawet na pół godziny, a uprzednio zamrożona, np. z jogurtem lub smoothie dla psa – nawet godzinę.

Maty węchowe

Maty węchowe to z kolei akcesorium typowo na karmę suchą lub suche, niewielkie smakołyki. Wykonana z materiału (zwykle polaru lub filcu) mata węchowa posiada wiele zakamarków, w których należy ukryć jedzenie – im dokładniej to zrobisz, tym dłużej pies zajmie się posiłkiem. Zadaniem psa jest znajdowanie kolejnych kawałeczków pokarmu przy użyciu węchu.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych mat węchowych są pompony węchowe, czyli polarowe kule, które potrafią zająć psa na dłużej niż nawet sporej wielkości mata. Ich zaletą jest takżę niewielki rozmiar, a przez to łatwość transportu – przy stosunkowo małej średnicy mogą zawierać dziesiątki, jak nie setki malutkich “kieszonek” do ukrycia jedzenia.

Zabawki typu Kong

Kong, czyli gumowa “gruszka” pusta w środku to klasyk zabawek behawioralnych na jedzenie dla psów. Choć służy przede wszystkim do wyciszania psich emocji, doskonale sprawdza się także w roli spowalniacza jedzenia. Wystarczy, że napełnisz konga jedzeniem po brzeg i możesz cieszyć się kilkunastoma minutami spokoju, podczas gdy Twój pies będzie pomału wylizywał ze środka zawartość zabawki. Konga, podobnie jak matę do lizania, możesz zamrozić wraz z zawartością, co jeszcze bardziej wydłuży czas spożywania posiłku przez psa.

Kule smakule 

Jeśli nie zależy Ci na wyciszeniu psa, a raczej na spożytkowaniu jego energii, możesz sięgnąć także po drugą z klasycznych zabawek na jedzenie, czyli tzw. kulę smakulę. Pod tą nazwą kryje się plastikowa lub gumowa piłka, z jednym lub kilkoma otworami. Twoim zadaniem będzie wsypać do środka psi posiłek, a zadaniem Twojego psa turlać i podrzucać piłkę tak długo, aż ostatnia granulka karmy wypadnie na podłogę.

Dla psów rozpoczynających swoją przygodę z zabawkami spowalniającymi jedzenie najlepiej jest wybrać kulę pustą w środku z regulowaną wielkością otworu. Dla zawodników bardziej zaawansowanych lepszym pomysłem będzie kula z niewielkim otworem i labiryntem w środku.

Co zrobić gdy pies próbuje niszczyć zabawkę na jedzenie?

Niektóre psy w emocjach mogą próbować dostać się do wnętrza zabawki na jedzenie poprzez zniszczenie jej samej. O ile gumowy kong z łatwością oprze się takim zapędom, to już materiałowa mata węchowa czy plastikowa kula smakula mogą mieć z tym poważny problem.

Od początku nie pozwalaj psu na takie zachowanie, mówiąc nie wolno i zabierając na chwilę zabawkę (lub zasłaniając ją ręką), gdy tylko pies zaczyna ją niszczyć. Chwal natomiast prawidłowe zachowania psa w czasie używania zabawek np. spokojne wyzlitywanie jedzenia z maty i metodyczne wydobywanie granulek karmy z maty węchowej.

Wielu psom, które na początku zbytnio ekscytują się zabawką na jedzenie, pomaga napełnienie jej czymś umiarkowanie smakowitym i jednocześnie stosunkowo łatwym do wyjęcia. Z czasem, gdy emocje nieco opadną, poziom trudności i smakowitość posiłku można oczywiście zwiększyć.

Po szeroki wybór misek spowalniających i zabawek na jedzenie dla psów oraz więcej porad na temat prawidłowego żywienia Twojego pupila zapraszamy na stronę www.petsmile.pl