Tralieve Vet to produkt stosowany do łagodzenia niewielkiego bólu pooperacyjnego.
Więcej informacji na temat leku Tralieve Vet:
- Jaki jest skład Tralieve Vet, jakie substancje zawiera?
- Dawkowanie preparatu Tralieve Vet - jak stosować ten lek?
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Okres(-y) karencji
- Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
- Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
- Specjalne środki ostrożności dla osób podających Tralieve Vet zwierzętom
- Ciąża, laktacja lub nieśność
- Interakcje Tralieve Vet z innymi produktami
- Przedawkowanie - zastosowanie zbyt dużej dawki
- Główne niezgodności farmaceutyczne
- Ulotka leku - do pobrania pełna wersja ulotki informacyjnej
- Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) - dokumentacja dla weterynarzy
- Opinie o leku - zapoznaj się z doświadczeniami innych właściceli zwierząt / napisz własną opinię (forum)
Jaki jest skład Tralieve Vet, jakie substancje zawiera?
1 ml Tralieve Vet zawiera:
Substancja czynna:
Tramadolu chlorowodorek 50 mg (co odpowiada 43,9 mg tramadolu).
Substancje pomocnicze:
Alkohol benzylowy (E1519) 10 mg.
Klarowny, bezbarwny roztwór.
Dawkowanie preparatu Tralieve Vet – jak stosować ten lek?
Do podania domięśniowego lub dożylnego: 2−4 mg chlorowodorku tramadolu na kg masy ciała, co odpowiada 0,04−0,08 ml produktu na kg masy ciała.
Ponowne dawki można podawać co 6 do 8 godzin (3–4 razy na dobę). Zalecana maksymalna dawka dobowa wynosi 16 mg/kg.
Podawanie dożylne należy wykonywać bardzo powoli.
Ponieważ indywidualna reakcja na tramadol jest zmienna i częściowo zależy od dawki, wieku pacjenta, indywidualnych różnic w odczuwaniu bólu i stanu ogólnego, optymalny schemat dawkowania należy indywidualnie dopasować, korzystając z wyżej podanej dawki oraz odstępów między ponownymi dawkami. Jeżeli po 30 minutach od podania albo w okresie odstępu między dowolnymi, zaplanowanymi dawkami powtórzonymi, produkt nie zapewni odpowiedniego działania przeciwbólowego, należy zastosować odpowiedni alternatywny lek przeciwbólowy.
Zalecenia dla prawidłowego podania
Brak.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.
Nie podawać w połączeniu z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami monoaminooksydazy i inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.
Nie stosować u zwierząt z padaczką.
Działania niepożądane
U psów po podaniu tramadolu sporadycznie obserwowano nudności i wymioty. W rzadkich przypadkach (więcej niż 1, ale mniej niż 10 na 10000 leczonych zwierząt) może się pojawić nadwrażliwość. W przypadku reakcji nadwrażliwości leczenie należy przerwać.
W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.
Można również zgłosić działania niepożądane poprzez krajowy system raportowania.
Okres(-y) karencji
Nie dotyczy.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Działanie przeciwbólowe chlorowodorku tramadolu może być zmienne. Uważa się, że jest to związane z indywidualnymi różnicami w metabolizmie leku do głównego czynnego metabolitu O-desmetylotramadolu u różnych zwierząt. U niektórych psów (u których nie występuje odpowiedź) może to spowodować brak działania przeciwbólowego produktu leczniczego. Dlatego psy należy regularnie monitorować, aby zagwarantować odpowiednią skuteczność.
W przypadku zabiegów powodujących ból o nasileniu od umiarkowanego do silnego należy rozważyć zastosowanie analgezji multimodalnej.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt:
Stosować ostrożnie u psów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. U psów z zaburzeniami czynności wątroby metabolizm tramadolu do czynnych metabolitów może być obniżony, co może zmniejszyć skuteczność produktu leczniczego. Jeden z czynnych metabolitów tramadolu jest wydalany przez nerki i dlatego u psów z zaburzeniami czynności nerek może wystąpić konieczność korekty schematu dawkowania. W czasie stosowania produktu leczniczego należy monitorować czynność nerek i wątroby.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
–
Specjalne środki ostrożności dla osób podających Tralieve Vet zwierzętom
Osoby o znanej nadwrażliwości na tramadol lub dowolną substancję pomocniczą powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.
Produkt może powodować podrażnienie skóry i oczu. Unikać kontaktu ze skórą i oczami. Po użyciu umyć ręce. W razie przypadkowego narażenia oczu – przepłukać czystą wodą.
Brak wystarczających dowodów na temat bezpieczeństwa stosowania tramadolu w czasie ciąży u człowieka. W związku z tym kobiety ciężarne i kobiety w wieku rozrodczym powinny zachować dużą ostrożność podczas pracy z tym produktem i w przypadku narażenia niezwłocznie uzyskać poradę lekarską.
Tramadol może powodować nudności i zawroty głowy po przypadkowej samoiniekcji. Po wystąpieniu objawów po przypadkowym narażeniu należy zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie. NIE WOLNO KIEROWAĆ POJAZDAMI, ponieważ może wystąpić sedacja.
Ciąża, laktacja lub nieśność
Ciąża:
Badania laboratoryjne u myszy i (lub) szczurów i królików nie wykazały działania teratogennego, toksycznego dla płodu, szkodliwego dla samicy. Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Laktacja:
Badania laboratoryjne u myszy i (lub) szczurów i królików nie wykazały działania niepożądanego w okresie okołourodzeniowym lub po urodzeniu. Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Płodność:
W badaniach laboratoryjnych u myszy i (lub) szczurów i królików zastosowanie tramadolu w dawkach terapeutycznych nie wpłynęło niekorzystnie na rozrodczość i płodność u samców i samic. Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka wynikającego ze stosowania produktu.
Interakcje Tralieve Vet z innymi produktami
Jednoczesne podawanie z produktami leczniczymi powodującymi depresję ośrodkowego układu nerwowego może zwiększyć działanie depresyjne na OUN i układ oddechowy.
Podczas jednoczesnego podawania z produktami leczniczymi o działaniu uspokajającym czas trwania sedacji może być dłuższy.
Tramadol może powodować drgawki i nasilać działanie produktów leczniczych obniżających próg drgawkowy.
Leki hamujące (np. cymetydyna i erytromycyna) albo indukujące (np. karbamazepina) metabolizm za pośrednictwem CYP450 mogą wpływać na działanie przeciwbólowe tramadolu. Nie zbadano klinicznego znaczenia tych interakcji u psów.
Przedawkowanie
W przypadku zatrucia tramadolem prawdopodobnie wystąpią objawy podobne do zaobserwowanych po podaniu innych leków przeciwbólowych działających ośrodkowo (opioidów).Obejmują one w szczególności zwężenie źrenicy, wymioty, zapaść sercowo-naczyniową, zaburzenia świadomości w tym śpiączkę, drgawki i depresję oddechową, mogące prowadzić do zatrzymania oddechu.
Ogólne środki nadzwyczajne: utrzymać drożność dróg oddechowych; wspierać czynność serca i układu oddechowego zależnie od objawów. Nalokson jest odtrutką w przypadku depresji oddechowej. Niemniej jednak decyzję o podaniu naloksonu w przypadku przedawkowania należy podjąć po ocenie bilansu korzyści/ryzyka u danego pacjenta, ponieważ może on tylko częściowo znieść pewne działania tramadolu i może zwiększyć ryzyko drgawek, aczkolwiek dane na ten temat nie są spójne. W przypadku drgawek podać diazepam.
Główne niezgodności farmaceutyczne
Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.
Ulotka Tralieve Vet – do pobrania pełna wersja ulotki
Tralieve Vet – Roztwór do wstrzykiwań
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy
Tralieve Vet – Roztwór do wstrzykiwań
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt
Stosujesz Tralieve Vet u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.