Permaway to produkt stosowany do leczenia i zapobiegania zapaleniom gruczołu mlekowego u krów w okresie zasuszania wywoływanym zakażeniami Trueperella pyogenes, Staphylococcus spp., Streptococcus agalactiae, Streptococcus dysgalactiae i Streptococcus uberis wrażliwymi na kloksacylinę.
Więcej informacji na temat leku Permaway:
- Jaki jest skład Permaway, jakie substancje zawiera?
- Dawkowanie preparatu Permaway - jak stosować ten lek?
- Zalecenia dla prawidłowego podania
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
- Okres(-y) karencji
- Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
- Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
- Specjalne środki ostrożności dla osób podających Permaway zwierzętom
- Ciąża, laktacja lub nieśność
- Interakcje Permaway z innymi produktami
- Przedawkowanie - zastosowanie zbyt dużej dawki
- Główne niezgodności farmaceutyczne
- Ulotka leku - do pobrania pełna wersja ulotki informacyjnej
- Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) - dokumentacja dla weterynarzy
- Opinie o leku - zapoznaj się z doświadczeniami innych właściceli zwierząt / napisz własną opinię (forum)
Jaki jest skład Permaway, jakie substancje zawiera?
Każda dowymieniowa tubostrzykawka (3,6 g) Permaway zawiera:
Substancja czynna:
Kloksacylina (w postaci kloksacyliny benzatynowej) 600 mg (Cloxacillinum benzathinum).
Substancje pomocnicze
Zawiesina dowymieniowa.
Błyszcząca, biała do białawej, lepka zawiesina.
Dawkowanie preparatu Permaway – jak stosować ten lek?
Jednorazowe podanie dowymieniowe.
Należy podać jedną tubostrzykawkę, tj. 600 mg kloksacyliny, jednorazowo do każdej ćwiartki poprzez kanał strzykowy, bezpośrednio po ostatnim udoju w laktacji.
Przed podaniem produktu należy dokładnie zdoić leczoną ćwiartkę. Przed podaniem produktu leczniczego weterynaryjnego strzyk powinien być dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany oraz należy zachować ostrożność, aby uniknąć zanieczyszczenia konusa tubostrzykawki. Podać całą zawartość tubostrzykawki do każdej ćwiartki. Po podaniu rozmasować wymię. Po podaniu zaleca się zanurzyć strzyk w odpowiednim produkcie służącym do kąpieli dezynfekcyjnej. Po leczeniu nie doić.
Zalecenia dla prawidłowego podania
Brak.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na penicyliny, cefalosporyny lub na dowolną substancję pomocniczą.
Nie stosować u krów z klinicznymi objawami zapalenia gruczołu mlekowego poza okresem zasuszania.
Działania niepożądane
Natychmiastowe reakcje alergiczne (pobudzenie, dreszcze, obrzęk wymienia, powiek i warg) zaobserwowano u niektórych zwierząt, co może kończyć się śmiercią.
W razie zaobserwowania działań niepożądanych, również niewymienionych w ulotce informacyjnej, lub w przypadku podejrzenia braku działania produktu, poinformuj o tym lekarza weterynarii.
Można również zgłosić działania niepożądane poprzez krajowy system raportowania.
Okres(-y) karencji
Tkanki jadalne: 28 dni.
Mleko: czas od leczenia do wycielenia wynosi 42 lub więcej dni: 4 dni po wycieleniu.
Czas od leczenia do wycielenia wynosi mniej niż 42 dni: 46 dni po leczeniu.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Stosowanie produktu powinno opierać się na badaniu wrażliwości bakterii wyizolowanych z próbek mleka, pozyskanego z ćwiartki(ek) wymienia każdej krowy przeznaczonej do zasuszenia. Jeśli nie jest to możliwe, leczenie powinno opierać się na lokalnych (regionalnych, obowiązujących w danym gospodarstwie) informacjach epidemiologicznych o przewidywanej ekspozycji patogenów i wrażliwości bakterii docelowych.
Stosowanie produktu niezgodnie z zaleceniami zawartymi w ChPLW może przyczyniać się do rozwoju oporności bakteryjnej na kloksacylinę, co może zmniejszać skuteczność leczenia innymi betalaktamazo-odpornymi penicylinami. Protokół leczenia krów w zasuszeniu powinien uwzględniać lokalne i krajowe zalecenia o stosowaniu antybiotyków oraz być regularnie poddawany kontroli lekarsko-weterynaryjnej.
Należy unikać żywienia cieląt mlekiem zawierającym pozostałości kloksacyliny aż do końca okresu karencji (z wyłączeniem okresu pozyskiwania siary), ponieważ może to prowadzić selekcji bakterii antybiotykoopornych w mikroflorze jelitowej cieląt i zwiększenia rozsiewania tych bakterii z kałem.
Skuteczność produktu została określona tylko dla gatunków docelowych wymienionych we wskazaniach. W rezultacie jest możliwe wystąpienie ciężkiego zapalenia gruczołu mlekowego po okresie zasuszania (czasem śmiertelne) wskutek innych organizmów, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa. W celu zminimalizowania takiego zagrożenia, kluczowe jest ścisłe przestrzeganie technik aseptycznych podczas podawania produktu.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u zwierząt
–
Specjalne środki ostrożności dla osób podających Permaway zwierzętom
Penicyliny i cefalosporyny mogą powodować nadwrażliwość (alergię) po iniekcji, wdychaniu, połknięciu lub kontakcie ze skórą. Nadwrażliwość na penicyliny może prowadzić do reakcji krzyżowych na cefalosporyny i odwrotnie. Reakcje alergiczne na te substancje mogą być czasami poważne.
Osoby o znanej nadwrażliwości na penicyliny lub cefalosporyny powinny unikać wszelkiego kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.
W celu uniknięcia ekspozycji należy bardzo ostrożnie obchodzić się z produktem biorąc pod uwagę wszystkie zalecane środki ostrożności. Podczas stosowania produktu należy używać rękawic i umyć ręce po podaniu.
Po przypadkowym kontakcie ze skórą lub oczami należy przemyć te miejsca czystą wodą.
W przypadku pojawienia się, po kontakcie z produktem, takich objawów jak wysypka skórna, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską i przedstawić lekarzowi te ostrzeżenia. Obrzęk twarzy, ust lub oczu lub trudności w oddychaniu są poważniejszymi objawami i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Ciąża, laktacja lub nieśność
Nie stosować produktu leczniczego weterynaryjnego u krów w okresie laktacji.
Produkt jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży. Nie wykazano bezpieczeństwa produktu leczniczego weterynaryjnego u bydła mlecznego w czasie ciąży. Jednakże ilość kloksacyliny wchłanianej po podaniu dowymieniowym jest niska, co powoduje że stosowanie tego leku w czasie ciąży nie stanowi szczególnego zagrożenia.
Interakcje Permaway z innymi produktami
Bezpieczeństwo jednoczesnego stosowania produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi dowymieniowymi nie zostało ustalone, stąd odradza się ich jednoczesne stosowanie.
Przedawkowanie
Po przypadkowym przedawkowaniu nie są spodziewane żadne działania uboczne.
Główne niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
Ulotka Permaway – do pobrania pełna wersja ulotki
Permaway – Zawiesina dowymieniowa
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla weterynarzy
Permaway – Zawiesina dowymieniowa
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych właścicieli zwierząt
Stosujesz Permaway u swojego pupila? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując doświadczenia na temat preparatu podawanemu zwierzęciu, możesz pomóc innym właścicielom zwierząt tych samych gatunków.