Znaki i objawy chorób u psa — jak rozpoznać problemy zdrowotne?

Opiekując się czworonogiem, bierzemy za niego odpowiedzialność i jesteśmy zobowiązani do dbania o jego zdrowie. W związku z tym, iż nie jest on w stanie dokładnie opisać swoich objawów, zadaniem każdego opiekuna jest jego obserwacja i szybkie wyłapanie odstępstw od normy, a po ich dostrzeżeniu podjęcie konkretnych działań. Dlatego też warto znać symptomy świadczące o potencjalnych dolegliwościach i chorobach pojawiających się u naszych psich ulubieńców.

choroby psa

Najczęstsze objawy, oznaczające choroby psa

Rozdrażnienie, gorączka i brak apetytu to najłatwiej zauważalne symptomy choroby psa. Jednakże do innych objawów, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę, należą: 

  • biegunka, 
  • wymioty, 
  • wzdęcia, 
  • świąd, 
  • duża utrata wagi, 
  • problemy z poruszaniem się, 
  • ślinotok, 
  • drgawki, 
  • nienaturalnie blade dziąsła, 
  • niechęć do zabawyapatia, 
  • drażliwość i napady agresji. 

Apetyt i pragnienie u zdrowego psa

Zdrowe czworonogi chętnie pożytkują swoją energię na zabawy i chętne spożywają posiłki. O dobrej kondycji psa świadczy również utrzymywanie prawidłowej wagi i regularne wypróżnianie.  

Warto wiedzieć, że biegunka i wymioty u psa nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę, gdyż niektóre obżartuchy takie jak chociażby golden retriever często cierpią na zwyczajną niestrawność. Jeżeli jednak utrzymują się one dłużej, i znajdują się w nich ślady krwi, należy udać się do lekarza.

Osowiałość, ospałość, która pojawia się, z dnia na dzień to również znak, że z naszym pupilem może dziać się coś niedobrego. Szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka, częste wychodzenie na zewnątrz w celu oddawania moczu, apatia, większa ilość snu i niechęć do jedzenia. Zbyt duży apetyt u czworonoga może z kolei świadczyć o obecności w jego organizmie pasożytów wewnętrznych.

Należy też kontrolować picie wody, upewniając się, czy nasz pupil nie spożywa jej zbyt mało lub zbyt wiele. Aby zorientować się, czy nie jest on odwodniony, warto sprawdzić elastyczność skóry na karku, wilgotność nosa oraz stan oczu. 

Temperatura i infekcje

Psy mogą cierpieć również na kaszel lub katar. Zapalenie gardła lub krtani powinno być zawsze leczone u weterynarza. Kaszel może wskazywać również na ciało obce w układzie oddechowym naszego ulubieńca.  

Warto wiedzieć, że temperaturę u psa można sprawdzać, dotykając jego uszu, i powinna ona wynosić pomiędzy 37,5°C a 39°C. 

Stan skóry i sierści

Monitorując zdrowie psa, należy przyglądać się również jego oczom, uszom, jamie ustnej oraz sierści i skórze. Oczy naszego pupila, nie powinny być oklejone przez łzy, wycieki, ani substancje ropne. Nie powinno się również ignorować wszelkich nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z jego pyszczka, a także krwawienia oraz zmian w kolorze dziąseł i zębów.  

Z kolei zbyt częste drapanie się i wygryzanie sierści może  oznaczać pasożyty, takie jak: pchły, kleszcze lub roztocza, a także alergię skórną albo egzemę. Saneczkowanie , czyli ciąganie pupą po podłodze może być również objawem zarobaczenia albo alergii, ale także może świadczyć o zatwardzeniu lub stanach zapalnych.

Nadmierne zrzucanie sierści przez psa poza okresami linienia, a także  matowienie i zmiana jej koloru to typowe objawy braku witamin. Zaniepokoić powinny nas też łyse placki na ciele zwierzęcia, a także wysypki, wykwity, grudki i trudno gojące się rany. Natomiast jeżeli wyczuwamy na ciele psa jakiekolwiek zgrubienia lub bolesne obrzęki, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Najgroźniejsze choroby

Aby wychwycić niepokojące objawy, warto jest znać najczęstsze choroby psów oraz ich symptomy.

Nosówka

Nosówka stanowi poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Jej objawy to najczęściej wymioty, biegunka, zapalenie spojówek, wysoka gorączka, osowiałość i brak apetytu. Niekiedy dochodzi do tego również kaszel, trudności z oddychaniem, zapalenie oskrzeli oraz wypływ wydzieliny z nosa oraz oczu psa. Nieleczona nosówka jest śmiertelna.

Babeszjoza

Babeszjoza należy do grupy chorób odkleszczowych. Pierwsze jej objawy pojawiają się już w ciągu 5-7 dni w postaci apatii, zmniejszonego apetytu oraz gorączki. W miarę rozwoju choroby dochodzą do nich blade spojówki, osłabienie kończyn, nieregularny puls i zaburzenia pracy serca, a także ciemny, najczęściej brunatny albo krwisty mocz. Nieleczona babeszjoza prowadzi do niewydolności wielonarządowej i śmierci zwierzęcia.

Wścieklizna

Wścieklizna uważana jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób neurologicznych. Zakażenie nią praktycznie zawsze kończy się śmiercią. Do objawów wścieklizny należy głównie drażliwość, zmniejszony apetyt, wodowstręt i światłowstręt, a także napady szału, ślinotok, piana wokół pyska oraz brak reakcji na ból. Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie to jak dotąd, jedyny skuteczny sposób walki z tą chorobą. 

Należy pamiętać, że każde anormalne zachowanie zwierzęcia powinno być dla nas sygnałem do wizyty u lekarza weterynarii. Podejmowanie działań na własną rękę, podawanie ludzkich leków lub stosowanie działań polecanych w internecie mogą spowodować nasilenie objawów oraz pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia.