Są sytuacje, w których kaszel u psa może być objawem poważnej choroby.
Czym jest kaszel u psa?
To reakcja obronna organizmu, pojawiająca się odruchowo w sytuacji, gdy chce się on pozbyć nadmiaru wydzieliny, ciał obcych z układu oddechowego. Niekiedy może stanowić jeden z objawów problemów zdrowotnych, a nawet poważniejszych chorób.
Przyczyny kaszlu u psa
Najczęściej kaszel podobnie jak w przypadku ludzi, jest symptomem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Pojawia się więc podczas przeziębienia, bywa jedynie reakcją na zbyt suche powietrze, ale może też prowadzić do poważniejszych chorób układu oddechowego. Kaszel utrzymujący się przez dłuższy czas to szczególnie niepokojący objaw, który może być konsekwencją chorób serca, krążenia, alergii, pasożytów, a nawet nowotworu.
Kaszel kenelowy u psów
Kaszel kenelowy u psa jest inaczej zapaleniem tchawicy i oskrzeli. To choroba zakaźna, która szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach psów np. podczas wystaw, w schroniskach, psich szkołach. Jego nasilenie obserwujemy w sezonie jesienno-zimowym. Zdrowe, mocne zwierzaki mogą przejść tę chorobę bezobjawowo, te słabsze jednostki, seniorzy, szczenięta, suczki w ciąży często chorują znacznie ciężej. Zdarzają się nawet, że na dalszym etapie dochodzi do zapalenia płuc, mogącego mieć tragiczny przebieg.
Kiedy kaszel u psa jest powodem do niepokoju?
Sporadycznie każdemu psu może się zdarzyć zakasłać. Jeżeli jednak problem utrzymuje się przez dłuższy czas, kaszel jest bardzo intensywny, zwierzak wyraźnie się nim męczy, a dodatkowo dochodzą inne objawy np. katar, osłabienie, apatia, senność, podwyższona temperatura, brak apetytu, koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem. Niepokojące mogą być także częste nawroty kaszlu.
Diagnoza i leczenie kaszlu
Gdy martwisz się o stan zdrowia swojego psa, umów wizytę u specjalisty. Jeśli nie macie jeszcze swojego weterynarza, chcecie go zmienić lub jesteście akurat na wyjeździe i nie wiesz, gdzie udać się ze swoim pupilem po pomoc znajdź tutaj najbliższą placówkę weterynaryjną.
Weterynarz podczas wizyty powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia psa. Zapyta cię z pewnością o to, czy chętnie je, pije, bawi się, o jego wypróżnianie, może zmierzyć temperaturę i wykonać inne badania, które uzna za konieczne do postawienia diagnozy.
Wdrożone leczenie powinno być adekwatne do potrzeb zwierzaka oraz przyczyny kaszlu. Weterynarz może przepisać preparaty wykrztuśne, hamujące odruch kaszlowy, a nawet antybiotyki. Zazwyczaj przydatne jest również wsparcie w postaci specyfików wzmacniających odporność, witaminy. Bardzo ważne w okresie rekonwalescencji jest nawadnianie, utrzymanie optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza w domu i częste wietrzenie pomieszczeń. Tym najmniejszym psiakom, szczególnie z krótką sierścią w zimne dni można wkładać na spacery kurtkę lub sweter.
Podsumowanie
Kaszel u psa podobnie jak u człowieka może być tylko efektem niegroźnego przeziębienia, reakcji alergicznej lub suchego powietrza. Jeżeli jednak utrzymuje się zbyt długo, często powraca, albo towarzyszą mu inne symptomy, skonsultuj stan zdrowia zwierzaka z weterynarzem.