Jak dbać o formę i zdrowie jamników

Otyłość może powodować problemy dla każdej rasy psów, ale jest szczególnie problematyczna dla jamników. Kultowa rasa jest dobrze znana i lubiana ze względu na swoje długie ciało i krótkie nogi. Niestety, taka budowa może prowadzić do bolesnych i potencjalnie śmiertelnych problemów, gdy pies waży zbyt dużo. Przyjrzyj się niektórym z ich najczęstszych schorzeń, które nasilają się w wyniku otyłości. Następnie czytaj dalej, aby poznać kompleksowe sposoby utrzymania jamników w dobrej formie.

Jamnik

Typowe problemy zdrowotne jamników zaostrzone przez otyłość

Szacuje się, iż około 25% wszystkich jamników będzie cierpieć na problemy z kręgosłupem w którymś momencie swojego życia, a choroba krążka międzykręgowego znajduje się na szczycie listy schorzeń. W rzeczywistości jamniki otrzymują diagnozę dotyczącą tego schorzenia częściej, niż jakakolwiek inna rasa psów.

Ta dziedziczna choroba powoduje przepukliny dysków w dolnej części pleców jamnika i może powodować silny ból. Utrzymanie zdrowej wagi to jedna z pierwszych rzeczy, które weterynarze zalecają, aby uniknąć problemów z plecami. Problemem jest to, iż jamniki są naturalnie podatne na otyłość. Znajdują się  na liście ras o najwyższym ryzyku otyłości. Psy tej rasy mają również wysoką częstość występowania choroby Cushinga, stanu, który powoduje między innymi zwiększony apetyt i przyrost masy ciała. U jamników występuje także wyższe niż przeciętne ryzyko wystąpienia choroby zastawki serca zwanej zwyrodnieniową chorobą zastawki mitralnej. Po raz kolejny weterynarze zdecydowanie zalecają uważne obserwowanie wagi psa, aby jego serce nie pracowało zbyt ciężko.

Jak widać, utrzymanie kondycji jamników jest absolutnie niezbędne dla ich dobrego samopoczucia, nawet bardziej niż w przypadku wielu innych ras. Jak więc możesz to zrobić całościowo? Poniższe wskazówki pomogą.

Porady dotyczące utrzymania kondycji jamników

Dieta – Podobnie jak w przypadku ludzi, dieta odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowej wagi Twojego jamnika. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej diety dla Twojego psa, jeden rozmiar nie jest odpowiedni dla wszystkich. Niektórzy decydują się na karmienie swoich psów całkowicie pozbawioną zbóż dietą krokietową. Inni wybierają mokrą karmę. Jeszcze inni idą domową trasą. Porozmawiaj o żywieniu psa z ekspertem, a następnie znajdź odpowiednią karmę, która zaspokoi jego potrzeby.

Wybór odpowiedniego pożywienia to jednak dopiero pierwsza połowa stosowania diety, aby utrzymać jamnika w dobrej formie.  Należy bezwarunkowo wykluczyć dokarmianie psa „resztkami ze stołu”.  Oczywiście bardzo trudno jest oprzeć się tym smutnym oczom, które wpatrują się w ciebie tęsknie, gdy jesz kanapkę lub fast-fooda. Bardzo łatwo jest pomyśleć: „Co może zaszkodzić odrobinie pizzy?” – absolutnie jest to niewskazane.

Przeciętny jamnik o wadze 11 kilogramów potrzebuje około 600 kalorii dziennie. Większość tego powinna pochodzić z jego pożywienia, a około 60 kalorii przypada na smakołyki. Zapomnij na chwilę, że jedzenie stołowe nie jest idealne dla psów, kropka. Jeden kęs pizzy może pochłonąć ponad połowę jego przysmaku. Podsumowując, wybierz plan, policz kalorie i trzymaj się go.

Ćwiczenia – Wielu nowych właścicieli jamników popełnia błąd, myśląc, że ponieważ ich pies jest tak drobny, nie potrzebuje on tak dużo ruchu jak duzi faceci. Prawdę mówiąc, jamniki potrzebują około 60 minut ruchu dziennie. Eksperci zalecają reżim ćwiczeń, który obejmuje zarówno spacer na smyczy, jak i zabawę bez smyczy.

Ponieważ, podobnie jak ludzie, psy zwykle jedzą, gdy się nudzą, będziesz chciał mieszać również w wielu stymulujących umysłowo zabawach. Spróbuj stworzyć zabawne tory przeszkód z pudełek lub klocków i wyszkol swojego jamnika, aby przez nie przebiegł. Tyczki slalomowe dla psa są również zabawne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa.

Pamiętaj, że zbyt intensywny lub niewłaściwie dobrany rodzaj ćwiczeń może być szkodliwy. Nie przesadzaj, zwłaszcza jeśli Twój jamnik jest starszy lub ma już problemy z plecami. Unikaj ćwiczeń, które wymagają nadmiernego wspinania się lub skakania, ponieważ mogą one przyspieszyć wystąpienie problemów z plecami lub pogorszyć istniejące.

Suplementacja – Prawidłowo stosowane suplementy mogą znacznie pomóc w utrzymaniu jamników w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że nawet pozornie nieszkodliwy suplement może być szkodliwy w określonych warunkach. Na przykład, jeśli Twój pies już przyjmuje leki lub inne suplementy zalecane przez weterynarzy, w pierwszej kolejności skonsultuj z nim stosowanie suplementów

Do najpopularniejszych suplementów dla jamników należą:

  • Olej z łososia na skórę i sierść, który wspomaga również funkcję nerwów,
  • Kurkuma pomocna w stanach zapalnych,
  • Glukozamina dla zdrowych stawów,
  • Probiotyki wspomagające trawienie.

Podobnie jak w przypadku suplementów stosowanych przez ludzi, te przeznaczone dla zwierząt także powinny być czymś, co wzbogaca ogólną dietę i styl życia Twojego psa. Innymi słowy, nigdy nie używaj ich, aby zastąpić dobre odżywianie.

Zobacz także: Wykaz leków stosowanych u psów.